На Вижниччині та Путильщині зарибнювали фореллю гірські річки, які впадають у Черемош та Сірет.
Один день із комісією по зарибненню річок провів кореспондент ІА АСС.
Штучним розведення різних видів риб на Буковині займається рибоводний форелевий завод «Лопушно». Це державна установа, яка вирощує рибу до потрібного розміру та виконує державні замовлення по зарибненню річок.
За словами директора підприємства Олексія Романа, цього року в річки Буковини планують випустити 150 тисяч рибок з його заводу.
«120 тисяч екземплярів струмкової форелі, 27 тисяч – райдужної форелі та 3 тисячі – дунайського лосося. Сьогодні випускаємо частину струмкової форелі у річки Вижницького району, які впадають у Черемош – у Виженку та Тепличку, – говорить директор. – Решту форелі та лосося будемо випускати у притоки Сірету та Прута в Путильському, Вижницькому та частково Кіцманському районах.
Заважали тривалі дощі
Для того, щоб випустити маленьких рибок у річки, збирається спеціальна комісія. В неї входять спеціалісти рибного заводу, представники екології, рибохорони, екоінспекції області, місцевої адміністрації тощо.
Після того, як усі зібрались, проводять коротке засідання комісії. Голова зачитав протокол, де озвучили плани по зарибненню, перевірили наявність необхідної документації. Також визначили попередній маршрут та місця, де краще випускати рибу. Потім до присутніх звернувся директор рибного заводу.
– Дуже радий, що врешті-решт таки вдається розпочати цьогорічне зарибнення наших річок. Через постійні дощі, ми цю процедуру кілька разів переносили. І навіть за сьогоднішній день я не був упевнений, – зізнається Олексій Роман. – Але з Божою допомогою розпочинаємо.
Уся комісія направилась до басейнів, де вирощують рибок. Це такий великий сарай, приміщення, у якому в ряд розміщено 10-12 басейнів з рибками. До кожного басейну підведено шланг, по якому тече вода. Внизу басейнів через трубку витікає вода. Як мені пояснили, вода тут безперебійно затікає всередину. Для того, щоб наситити воду з рибками киснем.
«Воду качаємо з великої криниці, насоси працюють безперервно. Витікає вода через струмки у річку. Таким чином регулюємо і температуру, збільшуючи чи зменшуючи її закачку», – пояснює директор.
В одну цистерну – 30 тисяч малька
Уся комісія направилась до басейнів, де вирощують рибок. Спочатку починається процедура зважування. Визначають середню вагу однієї рибки.
«Набираємо у відро води, ставимо на вагу, збиваєм її до нуля. Потім сачком набираємо невеличку купку рибок, кидаємо у відро, отримуємо вагу цієї купки рибок. Потім рахуємо кількість тих рибок вручну. Вагу ділимо на кількість рибок – отримуємо середню вагу однієї рибки», – коментує процес рибовод підприємства Іван Статкевич.
Таку процедуру виконують з кожного басейну. В якомусь рибка може бути більшою, в якомусь – меншою. Потім середню вагу рибки з кожного басейну ділять на кількість таких спроб і вираховують середню вагу однієї рибки, яку беруть за основу. У нас середня вага вийшла 2,34 грами.
«На вантажівку з цистерною маємо загрузити зараз 30 тисяч екземплярів, це приблизно 70-72 кілограми, – продовжує розповідати рибовод. – За 15 років роботи тут знаю вже і без калькулятора, скільки то має бути риби».
Перевіряю на калькуляторі: 30 тисяч множу на 2,34 – 70 кг 200 грам. Звичайно, грузять у цистерну не всі екземпляри за раз, відбирають по 7-8 кг риби. Щоб зручніше грузити і щоб не нашкодити рибі.
За рік із 3 до 300 грам
Увесь процес загрузки фіксують і члени комісії, записують у записнички, фотографують. 30 тисяч малька випустили у цистерну вантажівки. Ще 7 тисяч у меншу цистерну мікроавтобусу, який поїхав на річку Тепличку, поблизу села Мілієве.
Я ж поїхав із вантажівкою у село Виженка Вижницького району. Там тече гірська річка з однойменною назвою Виженка. Туди запланували випустити майже шість тисяч.
«Тут для цієї форелі дуже хороші умови, її стихія – швидка течія, невеличкі водоспади. Вона мусить пристосуватись до цих умов, щоб вижити», – пояснює Іван Статкевич дорогою.
Як пояснили мені фахівці рибного заводу розселення малька потрібно проводити у різних місцях. Щоб риба не концентрувалась в одному місці річки. Тоді вона може стати легкою здобиччю для хижаків чи для браконьєрів.
«А якщо ми випустимо кілька тисяч в одному місці, ще кілька тисяч через кілометр вгору по течії, потім ще далі. Так у рибки більше шансів вижити і пристосуватись до умов. Потім, коли вона підросте, вона зможе собі мігрувати і вибрати найкраще місце для життя», – каже рибовод.
До слова, вже за рік з такого малька має вирости рибка приблизною вагою у 300 грам. А через три роки вона зможе давати нове потомство.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами