На Буковині правоохоронці розслідують реєстрацію приміщення храму Святих апостолів Петра і Павла в місті Сокиряни на приватну установу, яка підпорядковується Українській православній церкві Московського патріархату.
Сокирянська громада у серпні вийшла зі складу московського патріархату методом голосування - абсолютна більшість голосів була за зміну релігійної приналежності - 652, лише одна людина була проти, про це Медіа агентству АСС розповів священник Роман Грищук.
Упродовж місяця церковна громада оформляла всю документацію та вважала, що власністю релігійної громади є зокрема храм Святих апостолів Петра і Павла та все церковне майно.
Отримуйте новини в Telegram
Однак нещодавно, коли парафіяни намагалися провести богослужіння всередині церкви, дізналися, що споруда юридично належить приватній установі «Соціально-духовний центр на честь Святих апостолів Петра і Павла», йдеться у матеріалі ZAXID.NET
«Відтак повністю здійснити перехід ми не можемо, адже це приватна власність. У храм тепер навіть не пускають людей молитись», - розповів Роман Грищук.
Священник зазначає: «Є протокол, з якого видно, що на зборах громади, де створювався приватний заклад «Соціально-духовний центр», присутні лише 35 членів, у той час, коли їх насправді є майже 700. У створенні приватної установи також брала участь благодійна організація «Благодійний фонд на честь святих апостолів Петра і Павла». І в результаті цих зборів релігійна громада Сокирян увійшла до приватної структури з усім церковним майном»
Згідно з даними аналітичної системи YouControl, «Соціально-духовний центр» створений 20 липня 2023 року. Він зареєстрований у Чернівцях на вул. Руській, 33 – саме за цією адресою розташовується Чернівецько-Буковинська єпархія УПЦ МП. Зараз у власності «Соціально-духовного центру» лише одна будівля – у Сокирянах на вул. Перемоги, 3. Саме за цією адресою і розташований храм Святих апостолів Петра і Павла. Основним видом діяльності центру є «надання соціальної допомоги без забезпечення проживання для осіб похилого віку та інвалідів».
Серед засновників «Соціально-духовного центру» є Благодійний фонд на честь святих апостолів Петра і Павла, керівник якого – Василь Маковський. За словами отця Романа Грищука, саме Василь Маковський разом з релігійною громадою УПЦ МП звернувся до реєстратора і переоформив храм, а пізніше вийшов зі структури, залишивши майно «Соціально-духовному центру».
Медіа агентство АСС є в Instagram
Роман Грищук каже, що приватизація храму незаконна, оскільки він збудований у ХІХ столітті та є пам’яткою архітектури. За його словами, тепер релігійна громада ПЦУ не має права заходити в церкву і проводити там богослужіння, бо це буде сприйматися як проникнення до чужого майна: «Взагалі цей храм - історична пам'ятка та пам'ятка культури, і як вона перейшла в приватну власність не зрозуміло. Священник на всі запити мовчить, а люди зайти в церкву не можуть».
Мешканці Сокирян планують судитися через це, вже є написані звернення до СБУ, прокуратури та поліції.
У поліції Буковини зазначили, що вже відкрили кримінальне провадження щодо реєстратора, який переоформив церковне майно. «Слідчі поліції розпочали кримінальне провадження за ч. 1 ст. 365-2 Кримінального кодексу України, а саме зловживання впливом повноваженнями особами, які надають публічні послуги», – сказала речниця поліції Буковини Кароліна Маришева.
Священник Роман Грищук також зазначив, що така оборудка представників УПЦ МП з церковним майном, яке належить громаді міста чи села, не єдина:
«Таким чином чи не кожний храм може переходити у приватну власність, що завадить людям змінювати релігійну приналежність. Ми закликаємо самостійно перевіряти свої церкви та звертатись до поліції, якщо буде схожа ситуація. Адже ніхто, окрім як голови громади та самих мешканців, не зможе викрити цю злочинну схему».
Читайте також: Стало відомо, скільки громад на Буковині перейшли до ПЦУ цьогоріч
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами