Завдання у нових правоохоронців все ті ж – боротьба зі злочинністю, охорона громадського порядку. Щоб досягти кращого результату у цій боротьбі активно використовується досвід Грузії.
До кінця 2016 року поліцейські повинні повністю замінити всіх міліціонерів. На озброєнні у правоохоронців – пістолет «Форт-17», газовий балончик, гумовий кийок, наручники, тактичний ліхтарик, рація, відеокамера, яка фіксує роботу, та ін. Пересуваються в основному на білих автомобілях «Toyota Prius», переданих Японією в рамках Кіотського протоколу.
Машини мають яскраві сині і червоні мигалки, сучасне електронне обладнання, планшетний комп'ютер з базою даних, систему «Рубіж», що дозволяє ідентифікувати водіїв, термінал для оплати штрафів на місці, систему відеоспостереження «Тайфун».
Темно-синя форма схожа на форму копів з поліції Нью-Йорка. З одягом допомогли США. Вона зроблена зі зручного в експлуатації натурального матеріалу, який не мнеться і легко переться. Два комплекти форми: літній і зимовий.
В їх складі: сорочка, штани, куртка, кепка, бейсболка, плетена шапка, пояс, черевики. На формі – емблема МВС України, крім того, в кожному місті в патрульної поліції є свої особливі нашивки. Також патрульний носить жетон з особистим номером.
Протягом 2016 року поліція може використовувати службові посвідчення, бланки і печатки МВС.
Знаки розрізнення нової поліції можна побачити на верхній частині рукава форми поліцейських. За задумом, одягнувши жилет, погони поліцейського має бути видно.
Для захисту своїх прав та забезпечення безпеки зв'язатися з поліцією можна: за номером «102»; телефонами чергової частини місцевого відділу поліції; телефонами головних обласних управлінь поліції (ГУНП); телефонами довіри; поштою; електронною поштою; письмово звернувшись до приймальні управління поліції. Можна прийти на особистий прийом до керівництва ГУНП.
Права поліцейських в Україні
Поліція має право зупинити вас на вулиці для:
перевірки документів;
огляду поверхні одягу, зовнішнього огляду речей (не обшуку!);
опитування (громадян, які володіють цінною для поліції інформацією);
вимоги залишити певну територію (при проблемах, пов'язаних з громадською безпекою, надзвичайними ситуаціями, фіксацією слідів правопорушення).
Перевірка документів може відбуватися при:
підозрі у вчиненні злочину або в такому намірі;
зовнішній схожості з тими, кого розшукує поліція;
наявності зброї, боєприпасів, наркотичних засобів;
знаходженні в місці вчинення правопорушення.
Поверхневий огляд одягу і візуальний огляд речей дозволяється при припущеннях про наявність у громадянина предметів, що становлять загрозу для життя та здоров'я оточуючих. Перевірка здійснюється поліцейським відповідної статі. Ретельний огляд речей, їх вилучення можуть проводитися у відділенні поліції. Патрулі мають право доставляти в поліцію громадян, які вчинили ті чи інші правопорушення.
Поліцейський має право зупинити автомобіль, перевірити документи водія, багажник і салон, якщо:
водієм порушені правила дорожнього руху;
помітна технічна несправність транспорту;
транспортний засіб знаходиться в розшуку;
є інформація про причетність водія або пасажирів до правопорушення або ДТП;
потрібно опитування водія чи пасажирів як свідків правопорушення або ДТП.
Виходити з машини не потрібно, достатньо відкрити вікно для спілкування. У багатьох країнах водій, який вийшов назустріч поліцейським, взагалі сприймається як загроза.
використовувати засоби фото- і відеофіксації;
евакуатори для машин, залишених у недозволених для паркування місцях;
віднімати штрафні бали за автоматично зафіксовані порушення ПДР;
запропонувати пройти алкотест (повинен бути складений протокол, а процедуру перевірки слід проводити при двох свідків).
Зупиняючи вас на вулиці або дорозі, поліцейський повинен привітатися, назвати свою посаду, звання, прізвище та повідомити про причини зупинки. При контактах з правоохоронцями важливо зберігати спокій. Особливо, якщо ви не носите зброю без спеціального дозволу, не складаєте у валізу наркотики і не ховаєте заручника в багажнику свого авто.
Так, вечір, можливо, перестане бути нудним, але ви можете:
попросити поліцейського пред'явити службове посвідчення, і він зобов'язаний це зробити, записати його дані (ПІБ, звання, посаду);
якщо не названа причина зупинки, вимагати пояснень;
відмовитися від надання інформації при опитуванні.
Якщо співробітники поліції вирішили вас затримати, ви можете:
вимагати вказати мотив затримання;
повідомити про те, що трапилося, ваших родичів;
вимагати надання вам адвоката або іншого фахівця в галузі права;
не давати ніяких пояснень до прибуття адвоката; відмовитися давати показання проти себе або близьких родичів.
Непогано б мати серед своїх знайомих хорошого адвоката або людину, досвідчену в юриспруденції. При порушенні ваших прав на дії полісменів можна поскаржитися на сайті МВС, можна звернутися зі скаргою в прокуратуру або з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди до суду.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами