Від початку епідемії COVID-19 у Чернівецькій області у вірусологічній лабораторії обласного лабораторного центру приймали зразки не лише визначені стандартами, але й зразки аналізів людей, які мали ознаки ГРВІ, розповіла під час онлайн-трансляції в.о. керівника лабцентру Наталія Гопко.
"Фактично з 17 числа почала різко зростати кількість зразків, які щодня надходять в лабораторію. Мінімальною є кількість, яка надходить у вихідні, це субота-неділя, не менше 100 зразків. Максимальна кількість – понад 700. 780 зразків – це була максимальна добова кількість. Вчора ми мали 520 зразків і насправді це дуже багато, навіть в періоди підвищеної захвюрюваності на кір не було приблизних навантажень на вірусологічну лабораторію", - розповіла Наталія Гопко.
За її словами, дослідити на наявність коронавірусу один зразок можна за 8 годин.
"І зараз працівники вірусологічної лабораторії наскільки відточили свої навички, працюючи з величезною кількістю цих зразків, що цей час був би вже коротший, але зважаючи на те, що по одному зразку в лабораторію не надходить жодного дня. Це завжди сотні зразків, тому процес відбувається таким чином, тобто довше", - пояснює Гопко.
У першу чергу у лабораторії усі зразки реєструють. Кожен зразок має отримати свій лабораторний номер за яким він надалі ідентифікується.
"От вчора ми мали 520 зразків, процес реєстрації тривав до 11 години вечора. Тільки після того, як зразок зареєстрований, він іде на наступний етап, який називається екстракція – виділення. Цей етап найбільш трудомісткий, який наразі здійснюється у двох боксах біобезпеки. В цих боксах одночасно впродовж періоду, який для нас є мінімальним, раніше він був тривалим до 3-4 годин, зараз це 1,5-2 години. Працюють одночасно двоє працівників і розробка здійнюється в кожному боксі по 48 зразків, тобто одночасно можна взяти у роботу 96 зразків", - розповідає Наталія Гопко.
Отримуйте новини в Telegram
Далі відбувається процес ампліфікації і таким конвеєрним методом беруть в екстракцію наступні 96 зразків. Пауза між цими етапами повинна бути для того, щоб провести дезінфекцію та безпечно й ефективно доліджувати зразки.
"Кожного разу, коли у лабораторію надходить величезна кількість аналізів, 500-700 зразків, ми розуміємо, що відразу взяти їх у роботу не можемо, зважаючи на час доставки. Це теж дуже важливо, оскільки окремі заклади охорони здоров’я доставку здійснюють о 18:00 годині і ці зразки вже будуть потрапляти у роботу наступного дня.
Коли наші працівниці опрацьовують близько 500 зразків, то дуже сумно і боляче на них дивитися, коли це вже 11-12 година вечора, це шалена втома і це триває вже більше двох місяців", - зазначає керівниця лабораторного центру.
Наступний трудомісткий процес – це внесення даних для роздрукування результату, який має підписати завідувач вірусологічної лабораторії.
"І цей процес, зважаючи на те, що ми щодня видаємо близько 500 результатів, плюс результати, які були оголошені раніше, але не видрукувані, це негативні зазвичай. Тому власне і відбуваються такі запізнення у часі отримання. Надаємо ми ці результати закладу охорони здоров’я, який скерував до нас зразок, і заклад інформує про результат пацієнта", - розповідає Гопко.
Вона додає, що зараз іде непомірне навантаження на працівників, оскільки ту роботу, яка стосується виключно лабораторного тестування, не можуть виконувати всі. В лабораторії з підсиленням з інших лабораторій кількома працівниками наразі працює 12 осіб. Це з молодшим медичним персоналом, з санітарками.
"Насправді ці декілька жінок, бо у нас в лабораторії чоловіків немає, несуть шалене навантаження, і вони дуже стійко витримують цей ритм і я кожного дня дуже переживаю, чи зможуть вони прийти на роботу завтра", - каже Наталія Гопко.
"Коли говорять про підозру, мається на увазі, що людина, яка тривалий період до цього перебувала в умовах стаціонару у важкому стані, обстежувалася, іноді двічі, і отримувала негативний результат. Такі результати саме у важких хворих непоодинокі і тому трапляється так, що людина, яка померла, за період хвороби не отримала жодного позитивного результату і лише при дослідженні секційного матеріалу ми отримуємо позитивний результат. Тоді інформація про те, що людина померла від лабораторно підтвердженого коронавірусу йде з деяким запізненням, оскільки ми очікуємо розтину і доставки в лабораторію секційного зразка", - пояснює Наталія Гопко.
Наразі у вірусологічній лабораторії опрацювали 5 зразків секційного матеріалу.
"Є специфіка розробки екстракції цього секційного матеріалу, його не можна робити одночасно з іншими зразками, які взяті від наших хворих людей. І тому лабораторія повинна зупинитися, виділити час для того, щоб провести розробку секційних зразків, тому що разом проводити не можна, може бути забруднення зразків, які насправді є негативними", - розповіла Наталія Гопко.
Нагадаємо, що вірусологічні лабораторії Чернівецького обласного лабораторного центру, які здійснюють ПЛР-діагностику переїхали у нове приміщення.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами