Державний бюджет на 2020 рік ухвалено. Парламентарі погодили документ на засіданні 14 листопада.
В останні роки традицією українського парламенту стало ухвалення бюджету України “під ялинку”, тобто у грудні. Зазвичай цей процес затягувався до пізньої ночі. У 2018 році його ухвалили тільки о 6.00.
Ухвалений бюджет в середині листопада став приємним здивуванням для експертного середовища та журналістів. Раді вдалось консолідуватись – за кілька годин розглянути всі правки і проголосувати за головний документ року, йдеться в матеріалі ФАКТИ.
Читайте також: Верховна Рада ухвалила держбюджет на наступний рік
Ключові зміни бюджету
Нова стаття бюджету 2020 – підтримка молодих вчителів. Працівники освіти зі стажем до 10 років отримають виплати у розмірі майже 21 тис. грн – таких в України 73,9 тис. осіб. Справа в тому, що зараз вони отримують приблизно на 3 тис. грн менше, ніж вчителі з більшим стажем.
Майже вдвічі збільшити статтю видатків на соціальну адаптацію ветеранів АТО та ООС, а також учасників Революції Гідності. На це заклали 246 млн грн.
В кілька разів зросли видатки на перепис населення – у 2020 році його обіцяють нарешті провести. У 2019 на це витратили 247 млн грн, а в наступному планують 1,4 млрд грн. Спочатку ця сума була на 2 млрд більшою, але уряд шукає дешевший спосіб проведення перепису.
Акцент зробили і на інфраструктурі. Загалом на цю сферу передбачено майже на 40% більше коштів, ніж минулоріч – 73 млрд грн. Міністр інфраструктури пообіцяв капітальний ремонт доріг державного та міжнародного значення. Загалом відновити планують 4 тис. км доріг.
Вперше закладені кошти на розкриття туристичного потенціалу країни – 240 млн грн. За словами прем’єр-міністра, один іноземний турист приносить до $500 в розвиток економіки, а деякі країни отримують від туризму до 10% від ВВП.
І про доходи. Влада планує отримати 3 млрд грн від легалізації грального бізнесу. Нагадаємо, що проект закону вже розроблений Кабміном і направлений на розгляд Ради.
Держава виводить з тіні ринок видобутку бурштину, а тому планують заробити на ренті. Доходи розподілятимуться між державним бюджетом і місцевими в пропорції 70 на 30.
Запуск ринку електроенергії, який відбувся влітку 2019 року, дозволив виділити нову статтю доходу – ренту за сертифікацію оператора системи передавання електричної енергії та оператора газотранспортної системи. Планують, що це принесе державі 500 млн грн.
Новий бюджет не передбачатиме різкого зростання доходів або видатків держави, ВВП не зросте стрімкими темпами, а соцвиплати не стануть одразу на рівні європейських. Зміни приходитимуть поступово. Принаймні поки це декларують у Кабміні.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами