Нагадаймо, з грудня 2023 року у Прикордонній Службі України повідомили, що проводитимуть більш ретельні перевірки умов виїзду чоловіків на чітке дотримання законодавства. Прикордонники стали ретельніше перевіряти документів чоловіків 18-60 років, які користуються правом пільгового виїзду за кордон.
Виїзд за кордон чоловіків 18-60 років відбувається відповідно до Постанови Кабміну № 57. Усі пільгові категорії та документи визначаються цією постановою - це основний документ, яким керуються прикордонники при прийнятті рішення про пропуск чи не пропуск.
Наші новини є у Facebook
Як розповів Медіа агентству АСС помічник начальника Чернівецького прикордонного загону Ігор Заруднєв, усі пільгові категорії чоловіків віком від 18 до 60 років, які прямують на виїзд з України, мають перебувати на військовому обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і мати відповідні військово-облікові документи.
Інформація про спеціальні довідки з ТЦК та СП, що ширилась соцмережами - хибна.
Додамо, для трьох категорій чоловіків призовного віку існують такі види військово-облікових документів: для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних – військовий квиток, тимчасове посвідчення; для резервістів – військовий квиток. Для того, щоб отримати військово-облікові документи, потрібно звернутися у ТЦК та СП за місцем прописки та надати паспорт, військовий квиток та ідентифікаційний код. Коли чоловік має право на відстрочку - має надати підтверджувальні документи. Якщо в ТЦК та СП виникне потреба в оновленні документів - потрібно буде й пройти військово-лікарську комісію. Кожен випадок розглядається окремо.
Чоловіки з інвалідністю (І, II, III групи), як перетинали кордон, так і перетинають, зазначив Ігор Заруднєв - у постанові Кабміну № 57 щодо цієї групи ніяких змін в законодавстві не було.
«У нас була ситуація, коли ми більш лояльно і спрощено відносились до такої пільгової категорії, як військовозобов'язані багатодітні чоловіки. Громадян, які мають трьох і більше дітей, ми вільно пропускали за наявності трьох свідоцтв про народження дітей та дійсного закордонного паспорта. Йдеться про багатодітні сім’ї, де є троє і більше неповнолітніх дітей.
Але дана категорія чоловіків також є військовозобов’язаними. Вони відповідно до законодавства мають перебувати на військовому обліку. Тому тепер ми вимагаємо від них не лише закордонний паспорт та свідоцтва про народження дітей, а ще й військово-облікові документи з ТЦК та СП. Адже у законодавстві чітко прописаний пункт, що такий чоловік все одно є військовозобов’язаним, хоч і має пільгу. Чи підлягає такий громадянин мобілізації, вже визначають органи ТЦК та СП», - пояснює помічник начальника Чернівецького прикордонного загону.
Медіа агентство АСС є в Instagram
Без військово-облікових документів прикордонники не можуть дізнатись, чи підлягає багатодітний чоловік мобілізації під час воєнного стану. Така категорія може підлягати мобілізації відповідно до законодавства, тому це питання тільки вирішують тільки ТЦК та СП, пояснюють прикордонники.
Більш ретельні перевірки стосуються всіх пунктів пропуску України, зауважують у Чернівецькому прикордонному загоні. Це викликано тим, що виявляють дуже багато підроблених документів.
«Сфальшованих довідок дуже багато і що стосується багатодітних чоловіків, і що стосується людей з інвалідністю також. Тому було прийняте рішення перевіряти військово-облікові документи у всіх. Якщо чоловік 18-60 років має військово-облікові документи, в яких зазначено, що він не підлягає мобілізації на певний період, то він спокійно їздить і йому немає сенсу підробляти будь-які інші документи. Це мінімізує можливість пред’явлення підробних документів чоловіками», - зазначив Ігор Заруднєв.
Від початку 2024 року працівники ТЦК та СП перевіряють, чи має чоловік право на перетин кордону.
Як пояснив Ігор Заруднєв, це рішення між структурами спільне, адже останнім часом з'являється багато підробок на документи, і так легше перевіряти, чи дійсно чоловік має право на перетин кордону:
«Ми це робимо не для того, щоб комусь насолити, просто дуже багато підробок, їх стало у рази більше, ніж минулими роками.
Всі чоловіки військовозобов'язані, але хтось із них не підлягає мобілізації у зв'язку зі станом здоров'я або за кількістю дітей, чи з інших причин. Тому працівники ТЦК перевіряють, чи може перетнути кордон конкретний чоловік у конкретній ситуації».
Конфліктні ситуації, скандали, крики на кордоні бувають рідко. А от випадки, коли треба затримати чоловіка, з’ясувати обставини, перевірити документи трапляються щодня, кажуть у Чернівецькому прикордонному загоні.
Іноді буває, що люди відмовляються надавати документи на КПП, не можуть зрозуміти, на якій підставі прикордонники їх вимагають - тому охоронці кордону проводять роз’яснювальну роботу, пояснюють на підставі чого вимагають ті чи інші документи.
Бувають випадки, коли не вдається дійти до порозуміння і доводиться викликати правоохоронців. У грудні-січні було два випадки на Буковині, коли викликали наряд поліції.
«Такі інциденти займають багато часу, адже потрібно з’ясувати всі моменти, бо деякі громадяни думають, що прикордонники порушують їхні права, перевіряючи їхні документи не в пункті пропуску на контрольних постах, при в’’їзді до прикордонної смуги. У нас багато контрольних постів в області, й там час від часу також виникають непорозуміння з боку громадян», - розповів Ігор Заруднєв.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами