Соціологічна група Рейтинг спільно з International Republican Institute вперше провела муніципальне дослідження, як жителі українських міст оцінюють якість послуг, роботу місцевої влади та інші показники, що визначають якість життя. Результати дослідження виявилися трохи несподіваними .
Якщо Вінниця вже кілька років є муніципальною "зіркою" і прикладом для наслідування, то Харків , принаймні в столиці, не сприймався як успішне і комфортне місто . Харків'яни вважають інакше : за їхніми оцінками, перша столиця УРСР нарівні з Вінницею - беззаперечні лідери рейтингу українських міст.Вінниця входить до трійки лідерів за показниками 13 з 18 критеріїв , Харків лідирує в 14 номінаціях. Ці населені пункти практично еталони (порівняно з іншими українськими полісами ) за рівнем розвитку транспортної інфраструктури - 57 % вінничан і 56% жителів Харкова вважають, що вона розвинена добре і добре . Вуличним освітленням задоволені 59 % жителів Вінниці та 64 % харків'ян. Задоволені харків'яни і вінничани рівнем розвитку та організацією торгівлі - ці міста також на верхівці рейтингу.Що стосується задоволеності розвитком публічних зелених зон у місті , то першість знову - таки за Харковом і Вінницею.
Опитування проводилося з 2 по 20 березня у всіх обласних центрах України, крім Донецька та Луганська. У кожному місті експерти опитали по 800 чоловік у віці старше 18 років. Статистична похибка дослідження становить не більше 3,5 %. Дослідження проводилося вперше. Результати дослідження опубліковані наприкінці минулого тижня.
Засновник соціологічної групи Рейтинг Ігор Тищенко пояснює, що першість Вінниці та Харкова обумовлено лояльністю населення до мерів міст . "Те, що зроблено у Вінниці ще при Володимиром Гройсманом ( був мером з 2006 по 2014 рік - Ред.) . , Абсолютно влаштовує городян Високі Оцінки Харкова, незважаючи на негативний політичний шлейф за мером Геннадієм Кернесом , я можу пояснити так :. Харків'яни задоволені тим, що він зробив для міста в частині облаштування та розвитку інфраструктури ", - говорить соціолог.За словами Тищенка, у Кернеса в Харкові є статус "свого чиновника ", і оскільки харків'янам притаманний місцевий патріотизм , дії Кернеса позитивно оцінюють більшість жителів . Дослідник зазначив, що , незважаючи на те , що настрої харків'ян практично порівну розділені на проукраїнський і антиукраїнський табору , рівень комфорту і дії влади вони оцінюють однаково.
Третє місце в рейтингу міст за рівнем комфорту розділили Тернопіль та Львів . Прорив Тернополя Тищенко називає несподіваним , пояснюючи це тим, що тернопільчани виявилися одними з найбільш терпимих жителів , незважаючи на найнижчий рівень доходів по Україні - 2739 грн, що на 31 % менше, ніж середньоукраїнська зарплата. Львівський феномен , на думку соціолога, обумовлений сприйняттям його як культурного і історичного міста , а також лояльністю жителів до мера міста Андрія Садового.
Київ - столиця , найбільший і багате місто країни - істотно відстав від лідерів за всіма критеріями . Низькі позиції Києва в рейтингу соціолог пояснює тим , що в столиці рівень життя і запити набагато вище, ніж у регіонах . " У столиці багато приїжджих, які ризикнули кардинально змінити своє життя і приїхали підкорювати Київ у пошуках кращого життя Але , ймовірно, бажане виявилося вище дійсного . ", - каже Тищенко.
У ході дослідження соціологи визначили новий "трикутник комфорту" Україна - Вінниця , Харків і Львів . За словами Ігоря Тищенка , свідченням цьому став проведений серед представників місцевої влади кожного міста опитування в ході презентації результатів дослідження . " У чиновників місцевого рівня запитали, в якому місті вони хотіли б провести виїзне засідання , щоб перейняти досвід і впровадити найкраще з побаченого у своєму місті. І відповіді розподілилися між трьома містами - Вінницею, де всім в новинку електронне управління, Харковом, який привернув чиновників добре розвиненою транспортною інфраструктурою, і Львовом як культурною столицею ", - підсумовує експерт.
Політична складова , представлена в дослідженні, показала , що довіра до місцевої влади та взаємодія з ними найбільше влаштовує жителів Вінниці , Харкова , Тернополя та Львова. Найбільш відкритими респонденти назвали місцевих чиновників з Чернівців. Відкритість чиновників міст мілліонніков-- Києва, Харкова , Одеси, Львова і Дніпропетровська - залишає бажати кращого: без проблем ознайомитися з документами міста вдавалося не більше ніж 4 % опитаних. Публічність місцевої влади підтвердили не більше 7% у кожному регіоні. " Показовим є питання про децентралізацію Практично у всіх містах жителі перекладають відповідальність за ту чи іншу галузь на місцеву владу, але при цьому масово виступають за децентралізацію . ", - говорить Ігор Тищенко.
При цьому найбільш корумпованим містом України виявилося Запоріжжя - 98 % жителів вважають хабарництво проблемою. У трійку провідних міст - корупціонерів входять також Миколаїв ( 87 %) і Київ з оцінкою корумпованості в 90 %.
Різняться регіони і в політичних перевагах . Найбільше прихильників Петра Порошенка живе в Західній Україні - 15 % чернівчан , по 14 % жителів Хмельницького та Рівного повністю довіряють гаранту. Вінниця довіряє президенту на 13 %, а Київ і Львів - на 10% . При цьому одесити і жителі Миколаєва главі держави не довіряють ( 5 % і 4 % опитаних відповідно).
Арсенію Яценюку найбільше довіряють у Хмельницькому, Черкасах і Рівне - 10-11% респондентів. Категоричне недовіру при цьому прем'єру висловили 57% опитаних жителів Миколаєва і більше половини одеситів і запорожців.
Цікаво, що роботу президента повністю схвалюють не більше 15% жителів (у Чернівцях), найменша підтримка Порошенко - у Луцьку, всього 3%. Українському парламенту і уряду найбільше довіряють в Івано-Франківську (11 і 12% відповідно), а в Миколаєві, Харкові, Одесі, Львові та Луцьку - всього 1-3%. За словами засновника соціологічної групи Рейтинг Ігоря Тищенка , дослідження носить суб'єктивний характер і його результати залежать від настрою громадян і, зокрема , політичної ситуації . Однак експерт зазначив, що економічні блага для населення сьогодні переважають над політичними вподобаннями.
Марія Бровінська
ЛIГАБiзнесIнформ
Информационное агентство
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами