Цікаві відомості про буковинські великодні паски
На Буковині існує кілька видів великоднього ритуального хліба, і кожен із них має глибоку символіку. Як зазначає заслужений діяч мистецтв України, етнограф, директор УМЦКБ Микола Шкрібляк : " На високогірній Гуцульщині ще з дохристиянських часів збереглися три види пасхального хліба - "темний" (солений пісний хліб-коржик із разової муки, кукуц); паска з рогами - "білий" хліб (великодня паска, прикрашена хлібними фігурками-символами із сонячним хрестом посередині) та "жовтий" хліб - бабки, паски з білими головами. Темний хліб присвячується землі-годувальниці, білий - світу Бога, жовтий - Сонцю", -розповідає етнограф.
Читати ще: Страсний тиждень: що не можна робити у Великий Вівторок
"Кукуц - ритуальний вид хліба, який призначається для дітей. На Путильщині, Косівщині, Верховинщині досі збереглася дитяча традиція ходити "у кукуци": в Чистий Четвер обходити господи своїх родичів і сусідів, а ті в подарунок "вогникам" (так називають дітей-передвісників Великодня) дають коржики-кукуци і дарунки (писанку, яблучко, солодощі тощо)".
"Рогата паска" прикрашається такими хлібними фігурками: "роги" (сам знак сонячного хреста), зазульки (пташки навколо нього), шишечки та курунка (насічка з тіста)"
"Перша паска, яку вкладають у піч, відрізняється розмірами, вона найбільша - до 60 см в діаметрі. Називається дорá, її несуть святити до церкви (Гуцульщина). Коли дору' саджають в піч, парубки хатні на ґанку салютують - стріляють з рушниць. Цей звичай уже, на жаль, мало збережений.
Паска з білими головами, або ж добре відома бабка також доволі поширена на Буковині (особливо - рівнинні райони). Зверху вона поливається ситою - міцною поливою на цукровій основі та кольоровою кондитерською соломкою. Колись замість соломки використовували обварене фарбоване пшоно. Така бабка печеться із солодкого тіста," - розповідає етнограф Микола Шкрібляк.
"Ще один відомий різновид - сирна паска. Печеться вона на коржі-основі, який називають "підлогою". Зверху на корж кладуть "вінок" - тонкий калач, сплетений джгутом, а всередину ставлять сирну (солону чи солодку) масу - сир з яйцем і цукор чи сіль. Вона дуже добре гнітиться (рум'яниться), за що її також називають "сонечко у віночку". Таку цікаву інформацію досліджує та публікує що етнографічний проект "Спадщина".
Джерело: Етнографічний проект "Спадщина"
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами