У Чернівцях відкрили відреставровану знамениту Садгірську синагогу – резиденцію знаного у світі місцевого цадика.
Історичні документи не повідомляють, коли саме у Чернівцях була збудована перша синагога. Але відомий дослідник Буковини, історик австрійської доби Раймунд Фрідріх Кайндль згадує, що до 1853 р. було завершено будівницто першої кам’яної синагоги на вулиці Анрі Барбюса, її називали Велика синагога. Але перед тим на тому ж місці стояла дерев’яна синагога, яка у ході російсько-турецької війни була спалена. Жодних точних відомостей немає і про Садгірську синагогу, яка існувала на території резиденції «чудодійних рабинів».
Будівля, яку зараз відновили, є дуже цікавою в архітектурному плані, — каже історик, директор Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини Микола Кушнір. — Але на жаль, жодних документів, які б проливали світло на те, хто і коли збудував її, дотепер не виявлено. Існують лише певні припущення. Вся будівля виконана з червоної цегли у псевдо-мавританському стилі з численним елементами декору на фасадній стороні.
Історія цієї будівлі напряму пов’язана з історією династії цадиків із родини Фрідманів. Засновник династії – Ісраель Фрідман прибув у Садгору взимку 1842 року й виконував тут роль релігійного наставника місцевих хасидів аж до своєї смерті у 1850 році. З цього часу й аж до 80-х років ХІХ століття функцію цадика у Садгорі виконував його син Абрагам Яків Фрідман. Після смерті останнього настала черга внука. Резиденція «чудодійних» рабинів функціонувала до Першої світової війни. З її початком садгірські Фрідмани перебрались до Відня і більше сюди не поверталися. Найкращі часи центр хасидизму у Садгорі переживав у 70-80-х роках ХІХ століття. Тому логічно припустити, що й синагога була збудована саме у цей період.
Отож всі троє – батько, син і внук поховані на єврейському цвинтарі у Садгорі. І саме їхня могила – як могила (чи гробниця) Садгірського цадика, є місцем паломництва хасидів з усього світу. Йдеться саме про династію Садгірських цадиків. Адже якщо батько був цадиком, то ця духовна почесть передається синові, внукові і далі. Всі вони переймають духовну спадщину свого попередника. На сьогодні династія Фрідманів налічує майже 400 сімей, які мешкають у США, Бельгії, Великій Британії і, звісно, Ізраїлі.
Чернівчанин, підприємець Михало Крайс який слідкував за всіма будівельними роботами у Садгірській синагозі, зауважує, що є кілька людей — генеральних спонсорів, в основному з-за кордону.
- У 2006 році сюди приїхало майже 300 людей (колишніх садгірчан) з-за кордону, провели тут молебень. Був живий ще старий ребе Авраам Яків. І після цього вирішили робити реконструкцію. Перші роботи протривали недовго, і все було зупинено. Роботи відновилися близько трьох років тому.
Що стосується головної зали у синагозі, — зауважує Михайло Крайс, — то фрески на стіні, на жаль, не збереглися. Але відомі художники розписали по-новому, є фото старих зразків. Також тут встановили вітражі. У залі розведено повністю опалення до батерей. На підлозі буде плитка. Щодо зовнішньої частини синагоги, то вибиту цеглу замінили і все пофарбували. У приміщенні будівлі також є кухня — молочна і м’ясна, столова і штібл – мала синагога. На другому поверсі — кімната для паломників.
За матеріалами: risu.org.ua
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами