Наскільки комунальні тарифи зросли за ці два роки? Як вони зростуть через рік? Економічна правда все підрахувала — відповіді у інтерактивному калькуляторі.
Перша і головна — ринкові ціни на газ, які раніше були нижче собівартості. Наприкінці квітня Кабмін підвищив ціни на газ з 1 травня для підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) в 2,28 разу. Раніше газ для них коштував 3004 гривні за тис куб м. Отже, зміна тарифів на послуги комунальників — підігрів гарячої води, опалення — була лише справою часу. "Левова частка коригування пов'язана з рішенням уряду щодо ціни на природний газ, інше — перегляд заробітних плат відповідно до нового рівня мінімальних зарплат і рівня ЄСВ, зміна роздрібних тарифів на електроенергію, інше", — пояснював раніше глава регулятора Дмитро Вовк. "Скажу так, хоча тепло найбільш соціально гостре питання — я не маю претензій до НКРЕКП саме по теплу. Фактично НКРЕКП просто технічно коригує тариф на нову вартість газу та реальні обсяги відпуску тепла (вони знизились)", — прокоментував в Facebook підвищення тарифів екс-член НКРЕ Андрій Герус. Втім, більше питань все ж таки щодо електроенергії. Там зростання тарифів здається не таким обґрунтованим.
Ба, більше, можна вести мову про "підкуп" владою олігархів — це друга причина.
У березні Національна комісія з регулювання енергетики і комунальних послуг затвердила нову методику визначення оптової ринкової ціни на електроенергію. Це ціна, за якою ТЕС продають електроенергію споживачам. У ній, зокрема, враховується ціна на вугілля.
Відповідно до нової методики вартість вугілля у виробництві вугільно-теплової генерації рахується за формулою "вартість вугілля у порту Роттердам плюс вартість його доставки в Україну". Через її запровадження тонна вугілля коштує тепер не 1100 грн, а 1500 грн.
"Є країни експортери вугілля — там видобувається вугілля. У таких ціна вугілля нижче. Є країни імпортери вугілля, у таких ціна вугілля вище. А є Україна, де ціна вище всіх", — констатує Герус.Через нову формулу тарифи на послуги ТЕС зросли за рік додатково на 10-15 млрд грн у 2016 році (+12% до тарифу). Вигоду отримала компанія ДТЕК Ріната Ахметова, яка контролює більше 50% теплогенерацій в країні.
Цим підвищення може не закінчитись. На папері вже існують проекти введення "стимулюючого" тарифоутворення для обленерго — додаткові 12 млрд грн на рік (введення певної норми рентабельності, яка фіксує гарантовану норму прибутку на вартість основних фондів для компаній) або +10% до тарифу.
Крім того, можливе погашення безнадійної заборгованості одних споживачів за рахунок підвищення тарифів для інших — плюс 10 млрд грн або 10% до тарифу. Проект закону лежить тут.
І насамкінець, уряд уже приготував проект постанови про скасування дотаційних сертифікатів експортерам електроенергії, через що так само може зрости ціна на електроенергію для населення.
Дотаційні сертифікати — це сума коштів, яку доплачує промисловість та бізнес за побутових споживачів, щоб забезпечити низький тариф для населення. Зараз вони включаються у ціну електроенергії як для українських промислових споживачів, так і для компаній, що експортують електроенергію — єдиний підхід до усіх.
Отже, скасування дотаційних сертифікатів обійдеться +4,5% до тарифу.
Ще одна причина зростання тарифів — показова відмова від боротьби з корупцією в енергетиці. Цю тезу красномовно ілюструє бажання нового міністра Міненерговугілля Ігоря Насалика повернути дотації збитковим шахтам. Раніше вони з бюджету отримували 12-13 млрд грн щороку и не менше половини цієї суми, за оцінками експертів та журналістів, розкрадалися.
Нагадаємо, з 1 липня тарифи на тепло будуть підвищені майже у два рази.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами