Сьогодні мало хто знає, чому в лютому всього 28 днів.
У першому римському календарі рік був набагато коротший нинішнього і складався всього з десяти місяців. Лютий серед них був відсутній, пише Вголос.
За часів Юлія Цезаря була створена нова календарна система, яка більш відповідала положенням Сонця і Місяця щодо Землі в різні моменти року. Цей календар був складений єгипетськими астрономами і був офіційно введений на території Римської імперії з 45 року до нашої ери. На ім’я імператора він став називатися «юліанським».
Згідно з ним вводилося поняття високосних років. У звичайний рік лютий складався з двадцяти дев’яти днів, а у високосний – з тридцяти.
Крім зміни в кількості днів, у календарі були змінені і назви деяких місяців.
Зокрема, липень, що раніше називався просто «п’ятим», був перейменований на честь Юлія Цезаря, який народився в цьому місяці.
Спадкоємець Цезаря Октавіан Август нібито також захотів увічнити своє ім’я в літочисленні. У 8 році до нашої ери римський Сенат виніс пропозицію назвати на честь правителя місяць, що носив назву «шостий». Він став називатися серпнем (рос. – август).
Читайте ще: Коли в Україну остаточно прийде весна
Але імператор не міг стерпіти, що «його» місяць на день коротший за місяць його попередника. І вже власним указом він додає до августа-серпня ще один – тридцять перший день. Таким чином у лютого відібрали ще один день.
Однак назву місяць зберіг – «фебруаріс», від «фебруарі» – очищати. Так його називали, тому що колись, напередодні весни, цього місяця римляни проходили обряд очищення – примирення людей з богами. І дотепер у багатьох європейських мовах цей місяць так і зветься – «фебруарі».
Ну а українська назва, здається, коментарів не потребує – «лютий», і цим усе сказано. Так само як у білорусів – «лютий», чи у поляків – «люти».
Тож, хоч і недалеко до весни, і місяць невеличкий, а все ж таки недарма в народі кажуть: «лютий додає до весни охоти, але ти взувай ще добрі чоботи…».
Однак низка сучасних дослідників спростовують це. Вони вважають, що серпень з самого початку складався з тридцяти одного дня, а лютий був зроблений коротшим раніше для того, щоб привести календар у відповідність з сезонами і положенням небесних світил. Цю точку зору підтверджують деякі давньоримські документи.
А ще, виявляється, 30 лютого було ще зовсім недавно – у минулому столітті. Зокрема, 1929 року в СРСР було введено радянський революційний календар, де кожен місяць мав 30 днів. 5 або 6 днів, що залишалися, оголосили так званими «безмісячними канікулами». Таким чином, в Радянському Союзі в 1930 й 1931 роках існувало 30 лютого.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами