Сьогодні країна відзначає головне державне свято. Україні незалежній – 26! Саме цього дня, у 1991-му Верховна Рада прийняла Акт проголошення незалежності.
…19 серпня 91-го Радянський Союз прокинувся під акорди Лебединого Озера. Згодом інформагенції повідомлять про введення в СРСР надзвичайного стану, нездатності Михайла Горбачова керувати державою та переході влади до рук Державного комітету з надзвичайного стану (ДКНС). ДКНС проіснував усього лише три дні – з 19-го по 21 серпня. 22 серпня двоє з учасників ДКНС покінчили життя самогубством. Решту – у той же день заарештували. У в’язниці вони провели кілька років. Попри те, що члени ДКНС виступали обома руками «За» збереження Союзу, офіційно їхні дії продовжують вважатися путчем – себто озброєним заколотом з метою державного перевороту.
Введення надзвичайного стану у Москві послугувало чітким сигналом до дій для українських рухівців. Активісти НРУ вивели людей на вулиці. Стартові мало чисельні вуличні збори за лічені години переросли у величезні мітинги по всій Україні. Люди не боялися відкрито говорити про незалежність. Мовчала лише Верховна Рада, оскільки депутати перебували на літніх канікулах, які, втім, невдовзі перервали.
Читати ще: Хто і як привітав буковинців із Днем Незалежності
Питання про проголошення незалежності було першим і останнім у порядку денному позачергового засідання Верховної Ради 24 серпня 1991-го. Депутати довго сперечалися, вносили поправки. Зрештою, вирішили приймати пакетне рішення: разом з Актом про незалежність, проголосували й за проведення референдуму на його підтвердження.
Своє «Так»!» Україні незалежній сказали 346 парламентарів. Кілька хвилин у сесійній залі не вщухали бурхливі овації. Документ майже одноголосно підтримали комуністи і представники опозиційного Народного Руху України. Небачена солідарність! Одразу після історичного, як за формою, так і змістом голосування, група депутатів-рухівців (на годинниках тоді було близько шостої вечора) вийшла на вулицю до людей, які увесь день стояли під стінами парламенту.
Постанова про проголошення незалежності складалася лише з трьох абзаців і вступала в силу з моменту прийняття. В документі, серед іншого було зазначено: проголосити 24 серпня 1991 року Україну незалежною демократичною державою, а 1 грудня 1991 року провести республіканський референдум на підтвердження акту проголошення незалежності.
До теми: 24 серпня — у Чернівцях ярмарок хендмейду
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами