В Путилі він провів дитячі роки (до 1846 р.). В часи Федьковича Буковина утворювала окремий коронний край в складі Австрійської (Австро-Угорської) імперії.
Відносини Юрія з батьками складалися непросто, через що він в різні роки свого життя іменував себе Федьковичем або Гординським. Косован – його вуличне прізвисько і літературний псевдонім. Окрім імені Юрій він також мав імена Осип та Ігор.
Австрійська Буковина в той час була з погляду культури німецьким краєм; тому Федькович навчався в 1846 – 1848 рр. в німецькій реальній школі в Чернівцях. Це була єдина його систематична освіта, все інше він був змушений надолужувати самоосвітою (в тому числі кириличне письмо, якого в школі не вивчали).
В 1852 – 1863 рр. Федькович перебував на військовій службі і дослужився до офіцерського чину поручика. В 1859 р. він брав участь в італійському поході. Враження рідної Буковини і військової служби стали двома основними джерелами тем творчості Федьковича.
До літературної творчості Федькович звернувся в 1858 р., перебуваючи на службі, і не полишав її аж до смерті в 1888 р. Перші його твори були написані німецькою мовою, якою він продовжував користуватись все життя. Позитивні критичні оцінки його німецьких віршів надихали його, і він навіть вагався – чи не покинути йому писати українською мовою, чи не зосередиться на німецькій.
На щастя, цього не сталося, і замість рядового німецького літератора Федькович зробився першим діячем української літератури в Буковині. В українській літературі він творив як поет, прозаїк і драматург. Творчість його дуже не рівна, поряд з досконалими творами було немало слабких. В 1860-х роках Федькович познайомився з творчістю Тараса Шевченка, яка справила на нього величезне враження (вважають навіть, що у пізніх вірших Федькович виступає епігоном Шевченка). Федькович став енергійним популяризатором Шевченка і присвятив йому ряд своїх творів.
Далеко не всі твори Федьковича були надруковані за його життя. Найповніше на сьогодні видання в 4 томах (6 книгах) було надруковано у Львові в 1902 – 1938 рр. заходами Наукового товариства ім.Шевченка, почесним членом якого він був.
Сьогодні у Чернівцях вшановують талант Буковинського Соловія. Поклали квіти до пам’ятника Юрію Федьковичу на вул. Університетськійта відслужили панахиду на його могилі, що розташована на території історико-культурного заповідника «Кладовище по вулиці Зеленій».
У літературно-меморіальному музеї Юрія Федьковича у Чернівцях презентували аудіокнигу «Поезія Ю. Федьковича» у виконанні народного артиста України Святослава Максимчука (м. Львів) та провели літературний вечір «Неопалима висота» із циклу «Попередники, сучасники, нащадки Ю. Федьковича».
Читати ще: «Якби ми вчили те, що писав Федькович, була б зовсім інша ситуація в державі» - В. Китайгородська.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами