1 Травня - одне з найдивніших всесвітніх свят. Воно розпочалося з придушення чиказької міською поліцією 1 травня 1886 заворушень, що спалахнули під час демонстрації місцевих робітників.
1 травня 1886 чиказькі робітники організували страйк і демонстрацію з вимогами 8-годинного робочого дня. Все це закінчилося кровопролитним зіткненням з поліцією. У відповідь на постріли з натовпу поліція відкрила вогонь, що призвело до масових жертв серед демонстрантів. Святкування Дня солідарності трудящих часто переростало у сутички з поліцією. Через три роки Паризький конгрес 2-го Інтернаціоналу назвав 1 травня Днем солідарності робітників усього світу і запропонував щорічно відзначати його демонстраціями із соціальними вимогами.
У Російській імперії це свято вперше було відзначено в 1890 році у Варшаві проведенням першотравневого страйку робітників. На наступний рік у Петербурзі відбулася перша маївка. З 1897 року маївки стали носити політичний характер і супроводжуватися масовими демонстраціями. У 1917 році 1 травня вперше відсвяткували відкрито. У всіх містах країни мільйони робітників вийшли на вулиці з гаслами Комуністичної партії «Вся влада Радам», «Геть міністрів-капіталістів».
По справжньому «масовим святом» 1 травня став у СРСР. І це дійсно було свято для радянських трудящих, що отримали додатково два вихідних дні, а зусиллями більшовиків травневі гуляння були перетворені на щось на кшталт латиноамериканських карнавалів, що носили на відміну від останніх «обов'язковий характер», з «ідеологічно вивіреними» транспарантами, гаслами та посмішками. «Кращі з кращих» удостоювалися честі пройтися по головній площі країни перед мавзолеєм. Але такими обраними були не самі робітники, а їх «представники» - головним чином лідери та активісти профспілкового руху.
Довгий час 1 Травня відзначається як День міжнародної солідарності трудящих всіх країн. А в 1997 році це свято перейменували в Свято весни і праці.
А ще Першотравень називали святом весни. Сьогодні це? колись ідеологічний свято, втратиkj свій політичний характер, і кожен з нас по-своєму зустрічає і відзначає 1 травня. Але до цих пір багато хто пам'ятає легендарні «МИР! ПРАЦЯ! ТРАВЕНЬ! ».
ЯЗИЧНИЦЬКІ КОРЕНІ 1 ТРАВНЯ
Переважна більшість тих, хто роками виходив на демонстрації, навряд чи уявляють собі, що, по суті, є продовжувачами язичницьких традицій.
Три тисячі років тому жителі Стародавньої Італії поклонялися богині Майї, покровительці землі і родючості. На честь богині останній весняний місяць і був названий травнем, а в його перший день влаштовувалися святкування: щоб витрачені навесні праця - оранка землі, посівна - не пройшли даремно.
Апеннінський народ, який на честь Майї гуляв, танцював і співав - загалом, веселився - також не здогадувався про те, що п'ять тисячоліть тому їх язичницьке свято стане ідеологічним прапором комунізму.
За минулі п'ять тисяч років звичаї стародавньої Італії поширилися по всій Європі. В Англії, Шотландії та Франції звикли в цей день до масових гулянь. У Сицилії всі від малого до великого в першотравневі дні збирають лугові жовті ромашки, які, за місцевими повір'ями, приносять щастя. У Іспанії 1 травня вважається святом всіх кольорів, які розпускаються до цього часу, і молоді люди дарують їх своїм обраницям. У Німеччині, згідно з повір'ями, жителі напередодні свята повинні сидіти вдома і не виходити. І все це через острах стати легкою здобиччю відьом, що влаштовують у «день міжнародної солідарності» свій шабаш на лисій горі Брокен. Але з якими б традиціями народи не пов'язували 1 травня, для більшості людей це просто весняне свято. Свято кохання, оновлення та очікування кращих змін.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами