Сквер Чернівецького міського палацу дітей та юнацтва на два дні перетвориться на театр просто неба. Гості зможуть переглянути вистави аматорських колективів міста, насолодитися читанням творів та посмакувати ароматною кавою. Крім того, присутні матимуть нагоду поспілкуватися онлайн з професійними акторами та режисерами театрів.
У рамках мистецького заходу «Театр зі смаком кави» вперше прозвучить п'єса чернівецької письменниці Оксани Драчковської «Різдво», за яку авторка у 2016 році отримала першу премію «Коронації слова».
Як розповіла у коментарі ІА АСС Оксана Драчковська, п'єсу ще не ставили на жодній сцені, вона не опублікована і ніколи раніше не звучала публічно. Тому в організаторів виникла ідея надати час для читання п'єси «Різдво». Окрім акторів, участь у читанні візьме сама авторка та її син - Назар.
«Читання п’єси - це просто актори сидять, стоять, дія не здійснюється, просто читається текст, а ремарки авторські, там де відбувається дія, читає хтось за автора. До речі, це мала бути я, але по ходу ми помінялися ролями і я читаю за одну з героїнь. Що мені особливо приємно і радісно – за одного з героїв, там невелика роль, буде читати Назарчик. Ми уже це спробували і він дуже гарно себе показав, всім сподобалося і ось це буде його акторський дебют», - розповіла Оксана Драчковська.
Оксана Драчковська зізнається, що дуже хоче, щоб люди почули п'єсу «Різдво», адже сама вона любить цей твір та високої думки про нього.
«Справді я вважаю, що це дуже якісний твір і мені шкода, що чернівчани, напевно, масово думають, що крім «Зайчика-нестрибайчика» я нічого не написала, але це не так. У мене є інші твори і, як на мене, то й кращі, бо я вважаю, що «Різдво» - це справді хороший рівень», - каже Оксана Драчковська.
Авторка втішена, що читання п'єси відбудеться саме у дворику на Шептицького 10.
«Ще мені дуже приємно, що читання відбувається саме на цій локації, тому що мене давно болить цей скверик. Мені подобається, що ми нарешті відкриваємо його як громадський простір. Простір, у який можуть зайти багато людей, не просто діти, чи батьки, які займаються у палаці, а будь-хто з містян. Там прекрасна локація для культурних заходів», - зазначає Оксана Драчковська.
Як розповіла у коментарі ІА АСС дослідниця та екскурсоводка Леся Щербанюк, згаданий сквер та будинок, нині Чернівецький палац дітей та юнацтва - це збережений осередок духовності у центрі міста. Такі місця мають свою духовну історичну пам’ять і дуже важливо зберегти її.
Будинок під номером 10 на вулиці митрополита Андрея Шептицького віднесений до пам’яток архітектури місцевого значення.
«Ця порівняно скромна двоповерхова будівля світло-жовтого кольору, яку прикрашає тільки балкон, заслуговує на належну увагу сучасних мешканців Чернівців. Це один із найдавніших і найдуховніших будинків історичного середмістя і цієї вулиці зокрема.
Власне сама вулиця виникла ще у 18 столітті. У 1880 році вона була вулицею сеймовою, тому що там проходили зібрання крайового сейму. Після війни ця вулиця називалася Щорса, а одразу з настанням незалежності була перейменована на честь митрополита Андрея Шептицького. І сама вулиця, і цей будинок дуже пов’язані з духовними особами», - розповідає дослідниця.
Першим власником будинку був барон Йоганн фон Мустеца. Тоді одну із кімнат будинку винаймав єпископ Євген Гакман. У травні 1847 року, коли у Чернівці приїжджав композитор Ференц Ліст, він влаштовував там звану вечерю та давай свій концерт.
Отримуйте новини в Telegram
Митрополит Євген Гакман мешкав у нинішньому палаці дітей та юнацтва до 1873 року, аж поки не відійшов у вічність. Як тільки митрополит помер, барон Мустеца одразу виставив цей будинок на продаж.
«Він у цьому будинку жив, у садочку відпочивав. Це місце дуже духовне намолене і святе як для Чернівців», - каже Леся Щербанюк.
У той час нинішній будинок на вулиці Шептицького 10 складався з двох різних будинків. Потім його продали і впродовж 1874-1875 років за проектом відомого міського архітектора Андреаса Микулича їх було з’єднано в одну будівлю, так як ми її сьогодні бачимо.
«Це був такий великий розкішний будинок, з проїздом для карет і балконом, який тоді був прилаштований до цих будинків. З осені 1875 року будинок став резиденцією найвищого законодавчого органу краю – Буковинського крайового сейму. І одразу в цьому ж 1875 році, восени, у цій будівлі відбулися знакові події. Ще з 3 жовтня почалися урочисті святкування з нагоди відкриття у Чернівцях університету і з нагоди сторіччя приєднання Буковини до Австрії. Неофіційна частина святкувань відбулася саме у приміщенні Буковинського сейму.
Там був влаштований святковий прийом, приїхали науковці і чиновники вищого рангу, міністри, ректори європейських університетів. Всіх вітав тодішній чернівецький міський голова – бургомістр Антон фон Кохановський, який сам долучився до відкриття університету, разом з професором Томащуком. Банкет відбувся саме у цьому приміщенні», - розповідає дослідниця.
А ввечері, каже Леся Щербанюк, у сквері відбувся святковий концерт, студенти прийшли урочисто з факелами. Вперше був виконаний студентський університетський гімн. Це відбувалося на початку жовтня рівно 145 років тому.
«Також з цієї нагоди на Соборній площі відкрили пам’ятник Австрії. А торжество знову таки було у приміщенні Буковинського сейму. Дещо пізніше у цьому будинку – 15 травня 1900 року приймали єпископа Андрея Шептицького. Маршал Буковинського сейму Лупул у залі засідань у своєму будинку приймав таку шановану духовну особу. Дерева, які ростуть в цьому скверику мають пам’ятають, не знаю чи Ференца Ліста, але митрополитів Євгена Гакмана та Андрея Шептицького. Ці дерева пам’ятають та знають секрети, які говорили тоді», - розповіла дослідниця.
А 3 та 4 жовтня у сквері на Шептицького 10 (внутрішній дворик палацу дітей та юнацтва) смакуватимуть каву та насолоджуватимуться театральним мистецтвом. Мистецький захід «Театр з присмаком кави» триватиме впродовж двох днів з 16 до 21 години.
Онлайн-спікери:
Дмитро Олійник, актор Київського театру драми і комедії на Лівому Березі Дніпра, актор Київського театру «Золоті ворота» (Київ);
Дмитро Гусаков, головний режисер Хмельницького обласного академічного музично-драматичного театру імені М. Старицького, керівник Народного аматорського молодіжного театру «Дзеркало», голова ГО «Центр розвитку театру «Час Т»» (Хмельницький);
Влада Бєлозоренко, театральна режисерка, засновниця Театр-студії «11», Президентка Асоціації «Український незалежний театр» (Київ);
Ольга Сумська, Народна артистка України, укарїнська акторка і телеведуча, спеціальна гостя онлайн майстер-класу.
16:00-17:00 - дискусія;
17:00-18:00 - майстер-клас з ораторського мистецтва, (Тетяна Маслюк), акторська майстерність (Марта Шумілова-Лисякова);
18:00-19:00 - акторська читка п'єси Оксани Драчковської «Різдво»;
19:30 - моновистава «Недослухані» (вербатім), театр «ТЕМП», режисерка Марта Шумілова-Лисякова.
Онлайн-спікери:
Наталія Якимченко, засновниця школи акторської майстерності і театру SPLASH (Київ);
Сашко Брама, режисер, автор проєкту «Осінь на Плутоні» (Львів);
Надія Мороз-Ольшанська, голова правління Фундації масових видовищ, директор Міжнародного фестивалю українського театру «Схід-Захід» (Краків);
Микола Бабин, режисер, художній керівник театральної студії «ВІК», засновник Фестивалю справжніх театральних патріотів «СТЕП» (Київ);
16:00-17:00 - дискусія;
17:00-18:00 - майстер-клас з акторської майстерності (Інна Даніліна);
18:00-19:00 - майстер-клас з режисури (Іван Данілін);
19:30 - вистава Народного драматичного театру Центрального палацу культури «Про мого білого старого качура» за книжкою Христі Венгринюк (режисер Іван Данілін).
Читайте також: З'явилася офіційна програма святкування Дня міста Чернівці
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами