В програмі «Суть Речей» Народний депутат України Григорій Тіміш розповів про своє бачення перспективи розвитку децентралізації на Буковині
Людмила Григорчук: А як децентралізація у вашому окрузі проходить загалом?
Григорій Тіміш: На моєму окрузі, це напевне самий динамічний рух. Вже є 4 децентралізовані громади. Сторожинецька, яка саме зачепила мої села, села мого округу. Кам’яна дуже потужна, мобільна, з перспективою. Нова сформована громада, яка об’єднала села саме мого округу. Там відбувся набір молодих, талановитих, перспективних людей, відповідно і сесія дуже активна. На старті дана громада отримала десь близько 7 мільйонів з фонду регіонального розвитку на розвиток своєї соціальної інфраструктури. Глибоцька громада, дуже цікава.
Людмила Григорчук: Вони здається, найперші взялися
Григорій Тіміш: Там відповідно є фахівці, керівники і об’єдналися, Глибока об’єднала 2 села, які в інфраструктурному, соціальному плані відставали від інших населених пунктів. Вони потребують, щоб їх підтягнули, це і відбувається. Вони зараз розширяються, мають свої плани, хочуть розширитися. Найневдаліший проект, я рахую, це Мамалигівська територіальна громада. Там чомусь так штучно все відбувалося. В стороні десь залишилося керівництво районної адміністрації. Громада об’єдналася так, як об’єдналася. Велика, потужна Мамалига, Драниця, вони не задоволені зараз, що вони мають тягнути, підтримувати інші пункти, які трохи відстають у плані розвитку. Але ведуться діалоги, постійно я там перебуваю, саме у цій громаді, надаю допомогу. Переживаю за їхню кредиторську заборгованість. Звертаємося з листами, працюємо з Мінфіном, працюємо з іншими структурами, міністерствами. Затягуємо ресурс. Також саме керівництво села, і актив, і депутати громади, вони не стоять осторонь. Вони хочуть, щоб їхні громади розвивалися. Найбільше уваги потребує саме ця громада. Сторожинецька, ну це потужна громада.
Людмила Григорчук: Там також дуже довго сперечалися.
Григорій Тіміш: Дуже довго. Повірте мені, побачимо. Мер міста там дуже з таким солідним стажем керівник. Я надіюся, що села, які об’єдналися з Сторожинцем не пошкодують.
Людмила Григорчук: Якщо говорити про децентралізацію в майбутньому, зрозуміло, що в ці громади треба буде вводити гроші не тільки з державного бюджету. Рік, два ще будуть допомогати, а потім скажуть, давайте заробляти самі. Як можна заробляти? Де ви бачите можливість заробляти самим і заробляти більше?
Григорій Тіміш: Наявність інфраструктури, яка заробляє кошти, вона є. Буковина – це взагалі територія, край, де дійсно не треба заважати процесу динаміки. Я рахую, що тут не повинні проводитися експерименти щодо скорочення, додавати щось, об’єднувати, оптимізувати, завжди я акцентую увагу. Навіть, коли зустрічаюся з міністрами, коли працюємо в комітетах, зустрічаємося, а також при Кабміні чи просто в кулуарах, перебуваючи на теренах Чернівецької області, так само зазначаємо. Буковину треба захищати, як історичну територію. Тут балансує міське і сільське населення. Сільське населення дуже розвинуте, є динаміка росту населення. Кам’янка Глибокого району, 7 тисяч населення, перспективне дуже, молоде село, де молодь будується на селі. Молоді зараз, якщо надаш можливість йому збудувати хату в селі. Якщо закриєш садочок, хоч там 20-30 діток, не має значення, якщо закриєш школу, то це село стає неперспективне. Але села всі перспективні у нас на Буковині, тому тут не потрібно займатися оптимізаціями, знаходити шляхи як закривати школи. Потрібно шукати додатковий ресурс як розвивати те, що уже створене. Можливість така є. У нас є хороша традиція щодо транскордонної співпраці, у нас міжнародна співпраця. І консульства у відповідних містах є. Відповідно є потужна єврейська спільнота, не кажучи вже за румунську, дуже сильна спільнота. Потрібно розвивати ці додаткові важелі, додаткові інструменти, які будуть додавати цим громадам маленьким, які, за планами великих людей з великих кабінетів розглядаються як неперспективні.
Людмила Григорчук: Підприємства які ми можемо тут створювати? Все таки зрозуміло, що кожна громада не може приймати повністю рішення. Треба великої серйозної співпраці з обласною владою, напевне і на державному рівні.
Григорій Тіміш: Малий і середній бізнес, фактично, це середній клас. Додавати щось до краєвидів є щось до краси буковинської якісь великі заводи, комбінати і тому подібне, я думаю не варто. Тут великому промисловому бізнесу немає місця. Те що є - залишити, нехай розвивається. Малий і середній бізнес є запорукою розвитку і підштовхне область вперед. Динаміка просто вражає. Навіть німецькі фахівці, коли проводили моніторинг щодо морфології сміття, яке збирається навколо міста Чернівці, вони були вражені морфологією, тобто структурою сміття. Те, що викидають з навколишніх сіл, то воно відповідає десь якомусь великому місту Німеччини. Тобто витрачають дуже багато, заробляють і витрачають. Треба давати можливість їм розвиватися і не заважати. Лиш знаходити дотики, які їх направили в правильний напрямок, от і все.
Григорій Тіміш: Для новостворених громад акциз на проданий з пістолета бензин з автозаправочних станцій. Дуже багато громад скористаються цією перевагою. Волоківська громада, новостворена, вони навіть побудувати собі нафтобазу. І власник він є патріотом свого села, свого населеного пункту. Він казав, що по 50 тисяч кожного місяця вони будуть перераховувати для громади. Це цей податок, який заробляє нафтобаза, заправка. Село Тереблече, що на кордоні, це пропускний пункт Порубне на кордоні з Румунією, маючи 6 заправочних станцій, то кожного місяця по 180-190 тисяч гривень поступає у їхній бюджет. Спілкуючись з керівництвом села, з керівництвом району, зокрема паном Панчуком, я зрозумів, що вони збираються відремонтувати всі дороги, які в межах населеного пункту. Нам потрібно рух, зберегти цю динаміку, яка утворилася. Підтримати новий Кабмін в тих ініціативах, ідеях, які вони зараз запускають. Я надіюся, що вдасться нам за 3-5 років покращити інфраструктуру.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами