Чадний газ (окис вуглецю, СО) – це продукт неповного згорання різних видів палива, деревини, газу, сміття тощо, пише Медіа агентство АСС.
Він легко проходить через покриття та стіни. Окис вуглецю отруйний, легший за повітря, безбарвний, позбавлений запаху. Його називають «підступним», «тихим убивцею». Зазвичай, випадки отруєння чадним газом найпоширеніші під час опалювального сезону.
Наші новини є у Facebook
«Серед смертельних отруєнь на другому місці (після алкоголю) займають якраз отруєння чадним газом. А у загальній статистиці смертей таке отруєння на 4 місці (після серцево-судинних захворювань, онкології, травм). На Буковині щороку від отруєння окисом вуглецю гине 40-70 осіб. Зазвичай, це безхатченки, асоціальні особи, буває, з цигаркою у стані сп’яніння лягають спати і задихаються. Переважно це трапляється у сільській місцевості, де палять дровами і не пильнують за димоходами. Або перекривають засувку і лягають спати», - розповідає Віктор Бачинський, д. мед. н., професор, начальник Чернівецького обласного бюро судово-медичної експертизи.
Зі слів керівника бюро СМЕ, смерть наступає під час сну. Чадний газ діє як наркоз, людина перебуває у ейфорії. І чим менша м’язова маса – тим фатальніший вплив матиме газ. Окис вуглецю з’єднується з гемоглобіном і утворюється карбоксигемоглобін. Швидкість приєднання СО до гемоглобіну приблизно в 10 разів вища за швидкість приєднання кисню, а тому він витісняє молекули кисню і настає голодування, тканини мертвіють. Смертельна концентрація чадного газу 50-70%.
«Був у моїй практиці випадок у селі за Кіцманем. Ми прийшли на місце трагедії, а там загинула ціла сім’я: чоловік, дружина і троє дітей. Коли ми відчинили двері, то чоловік був біля дверної ручки. Першими гинуть діти, потім жінки, а чоловіки - останніми. Чоловік прокидається і не може рухатись, так впливає інтоксикація. Все розумієш, але надати собі допомогу неможливо. У цьому страх цієї смерті – вона наступає при повній свідомості потерпілого», - додає Віктор Бачинський.
Судмедексперти також вказують, що жертви після отруєння мають забарвлення шкіри малинового кольору, а під час розтину всі внутрішні органи теж з рожевим відтінком.
Трапляється 1-2 випадки отруєння окисом вуглецю у гаражах: вмикають двигун, щоб зігрітись, засинають і помирають.
«Сумна статистика свідчить, що найчастіше випадки отруєння чадним газом трапляються внаслідок порушення правил експлуатації газових приладів, пічного опалення та нехтування елементарними правилами безпеки. Часто в житлових приміщеннях, бажаючи зберегти тепло, зачиняють витяжку, коли ще не прогоріло паливо, - коментує фахівець сектору зв'язків із ЗМІ та роботи з громадськістю ГУ ДСНС України у Чернівецькій області Анастасія Дворська. – Загалом з початку року на пожежах в Чернівецькій області загинуло 35 людей, з них 1 дитина. Причиною загибелі людей переважно стало отруєння чадним газом під час пожежі. Зокрема, 18 осіб загинуло через необережне поводження з вогнем і необережність під час паління – недопалок падав у домашні речі, спричиняв тління, люди отруювались чадним газом і гинули».
Упродовж останнього місця на Буковині були зафіксовані випадки отруєння чадним газом. Зокрема, 17 листопада до реанімації привезли 88-річну жительку села Глиниця Мамаївської громади. Жінка отруїлася чадним газом внаслідок необережної експлуатації печі у власному будинку. А 28 листопада у дитячу лікарню Чернівців з діагнозом отруєння чадним газом госпіталізували 5-річного хлопчика. Причина - відсутність тяги у димвентканалі.
А 8 грудня у Сторожинці загинула 10-місячна дитина, його дворічний братик без нагляду батьків вийняв жаринку з печі, загрілись дрова і почалась пожежа. Хлопчик вибіг на вулицю, а немовля задихнулося.
Читати: Через отруєння чадним газом госпіталізували буковинця та його 4 дітей
«Щорічно Чернівецький міський центр соціальних служб спільно з рятувальниками відвідує сім’ї, які перебувають в складних життєвих обставинах та користуються пічним опаленням. У листопаді з такими візитами ми охопили 22 родини. Перевіряємо дотримання правил пожежної безпеки в зимовий період. Профілактичні бесіди проводимо, надаємо інформаційні листівки, пояснюємо. Також наголошуємо на пожежній безпеці при експлуатації електричних та нагрівальних приладів, що використовуються в побуті. Важливо пам’ятати, що категорично заборонено залишати печі, які топляться, без нагляду або доручати нагляд за ними дітям, застосовувати для розпалювання печей легкозаймисті та горючі рідини. У жодному разі не дозволено сушити й складати на піч одяг, дрова чи інші горючі предмети, адже це призводить до загоряння та поширення вогню», - розповіла заступниця директора Чернівецького міського центру соціальних служб Ольга Світла.
Рятувальники також вказують, що основні ознаки та симптоми отруєння чадним газом – головний біль, нудота, задуха, сплутаність свідомості, м'язова слабкість, червоний колір обличчя.
«Елементарні правила рятують життя. Не користуватись опаленням, коли немає тяги, у газової колонки та котла має бути окремий димар, коли горить тверде паливо - не зачиняйте витяжку, до повного згорання палива. А коли вітер, дощ, туман в димовому каналі може виникнути зворотна тяга, внаслідок чого продукти згорання газу залишаються в приміщенні. Тому під час несприятливих погодних умов будьте особливо уважні при користуванні газовими приладами з організованим відводом продуктів згорання», – додала Анастасія Дворська.
Крім того, при експлуатації пічного опалення в оселі необхідно перевіряти справність печі та димоходу, відремонтувати їх, почистити сажу, щоб не сталось її займання, заштукатурити та побілити усі димові труби та стіни на горищі, через які прокладено димові канали.
А біля кожної печі перед топковим отвором на підлозі слід прибити металевий лист, а попіл та шлаки, які видаляють із топки, необхідно заливати водою та виносити в спеціально відведені місця.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами