Це десятки та сотні щоденних вкидів, фейків, інформаційно-психологічних операцій, які покликані дезорієнтувати, залякати та розсварити українців. Навіщо це ворогу, за якими технологіями він діє та як не втрапити у ці тенета, Медіа агентство АСС запитало у психологині Альони Головіної.
«В усі часи, під час різних конфліктів, напружень або воєнних дій вплив на протилежну сторону мав дуже важливе значення. Сьогодні ми можемо говорити про те, що у російської сторони доволі сильні експерти, які вміло впливають на психічний та психологічний стан українців», - розповідає психологиня.
1. У першу чергу - це застосування тиску, «психологічної давки». Це технологія дуже сильного вимотування, коли на нас тиснуть різними інформаційними повідомленнями, які чергуються між поганими і жахливими. Це дуже вимотує, примушує людей ламатися та підкорятися.
2. Другий маніпуляційний момент - це шантаж, коли нас шантажують та намагаються використати втому і страх на свою користь.
3. Це і спокушання, коли хочуть щось дати, на щось звернути увагу. Це будуть різні матеріали, про те, що там нібито добре, прекрасні можливості, як нас люблять, готові зробити нам найкращі умови життя.
3. Четверта – залякування. Це дуже об'ємний формат, який використовується з усіма попередніми. Коли нас лякають, тоді ми реагуємо стресовою реакцією бий-біжи-завмри. І дійсно багато людей потрапляють в пастку цих переживань, їх цей складний фон захоплює, топить, ніби занурює в себе. Людина вже почувається, як комаха, що потрапила в ці тенета.
Наші новини є у Facebook
Ворог знає нашу психологію, нас вивчали давно, зауважує психологиня:
«Наш народ пережив об’ємний травматичний досвід, і ворог це використовує у власних цілях.
Ми як багатостраждальна нація, з одного боку, є дуже сильними, але, з іншого боку - ми вважаємося травматиками. Генетично ми пережили всі жахіття, які були на цій землі. Більшість з нас генетично, емоційно та тілесно несе в собі пам'ять про ці події. Тому просто на цю пам'ять нам натискають.
На що? На те, що підтримки нема. На те, що «моя хата скраю, нічого не знаю». Але пам’ятаймо оригінал цієї фрази: «Моя хата скраю, першим ворога стрічаю». Оце оригінал, але за час нашої еволюції нас «переробили» в ось це».
«Вони завдаватимуть нам болю через розбрати, через те, що ми різні, що нам ніхто не допоможе, що влада погана. Ворог впливає на нашу віру в майбутнє, каже, що ми слабкі, ми ніхто. Ворог сіє розбрат, а ми самі можемо себе «дожерти». Росії навіть нічого не потрібно робити, а лише посилити протилежності. Влада і люди, багаті і бідні, україномовні і російськомовні, захід і схід.
Наступний аспект – важливо ворогу розказувати, які вони класні, принесуть щастя і мир, торкатимуться ностальгії - «морозиво по 10 копійок», удаватимуть, що вони така добра сила», - пояснює Альона Головіна.
Насамперед психологиня радить фільтрувати інформацію, яку отримуєте, намагатися менше скролити, не «підсідати» на негативні новини.
«Якщо ви вже відчуваєте, що живете в полі війни, втрат, зневіри і розчарування - важливо усвідомити це. Отямитися, починати вибиратися звідти. Основна профілактика – це чіткість та ясність, усвідомлювати свої можливості у ситуації та своє безсилля. Тримати голову в чистоті та пустоті. Робити максимум для себе, щоб радіти життю, заробляти гроші, щоб поповнювати бюджет, підтримувати оточуючих, щоб ця війна не зробила з нас психологічних інвалідів, щоб ми залишалися свідомими».
Важливо й підіймати свою генетичну пам’ять, яка з одного боку допоможе нам ретранслювати травматичні події минулого, а з іншого - ми знатимемо, де нам можуть робити боляче, та оминатимемо ці моменти.
Читайте також всі новини Чернівців.
«Якщо ми націлені на перемогу, на силу духу, якщо кожен з нас не просто так народився та залишається на цій землі – це означає, що перед нами стоїть величезне завдання, а значить є сили та ресурси, дозволити собі жити з ідеєю вибудови нової країни. Починайте з себе. Хочемо класну, свідому, адекватну країну – починаємо з себе, забираємо всі вірусні програми, орієнтуємося на оптимізм, виходимо з песимістичних настроїв і думаємо, що можемо зробити для себе і тих, хто поряд.
Зараз якраз відбувається тест на можливість залишатися людиною у таких жахливих провокативних просторах», - підсумовує Альона Головіна.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов'язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами