Цьогоріч було чимало історій успіху в медицині, вражаючих операцій, що проводили наші лікарі, а також героїчних вчинків буковинців. Далі розповідаємо про деякі з них.
У лютому цього року на Буковині вперше здійснили трансплантацію серця, операцію провели в обласній клінічній лікарні. Серце 44-річної жінки пересадили 45-річному пацієнту зі Львова. Операцію здійснила бригада кардіохірургів Першого територіального медичного об'єднання Львова.
Пацієнт приїхав з лікарями у Чернівці, де фахівці провели вилучення і пересадку органу.
Доноркою стала 44-річна жінка з Буковини, у якої констатували смерть головного мозку. Вона прижиттєво погодилася на використання органів для донорства у випадку раптової смерті, тож чоловік виконав волю дружини. Окрім серця, у жінки вилучили нирки. Одну з них фахівці Чернівецької обласної клінічної лікарні пересадили пацієнтці з Тернополя. Другу нирку пересадили пацієнту у Львові.
У серпні стало відомо про те, що буковинка, яка стала посмертним донором, врятувала життя трьом людям. 67-літню пацієнтку госпіталізували до ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» з геморагічним інсультом. На жаль, хвороба виявилась несумісною з життям, й попри старання медичних працівників, у жінки діагностували смерть мозку.
Згідно з медичними стандартами та протоколами, у разі діагностики смерті мозку, пацієнта розглядають як потенційного донора. Як тільки родичі дають згоду, починається підбір реципієнтів через електронну базу та підготовка до всіх етапів трансплантації. У цьому випадку провели забір печінки та двох нирок.
Того ж місяця в Чернівецькій обласній клінічній лікарні було проведено сьому пересадку нирки. Особливістю цієї трансплантації стало те, що оперативне втручання бригада хірургів чернівецької лікарні провела самостійно. Реципієнтом став 46-річний буковинець, який раніше вже переніс родинну трансплантацію нирки, проте останні майже три роки перебував на гемодіалізі. З ниркою, пересадженою від батька, чоловік прожив понад 8 років. Так, йому пересадили орган від посмертного донора.
У Чернівецькому обласному кардіологічному центрі провели складну операцію із встановлення «реанімації» у грудну клітину пацієнта, котрий пережив клінічну смерть. Чоловік потребував встановлення так званого «кардіовертера дефібрилятора» після епізоду пароксизму шлуночкової тахікардії та спричиненої ним клінічної смерті. Це пристрій, котрий стежитиме за серцевим ритмом і при потребі посилатиме електричний розряд, якщо ритм відхилиться від норми. Цей мініатюрний прилад працює за принципом дефібрилятора, який використовують у реанімації у випадку зупинки серця.
Операцію провів серцево-судинний хірург вищої категорії, аритмолог Національного інституту серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова Мирослав Петканич. Йому асистували лікарі відділення інтервенційноі кардіології Чернівецького кардіоцентру Володимир Леунов та Олександр Канюк. Анестезіолог – Павло Кріль.
Теж у обласному кардіоцентрі врятували жінку, яка дві години пробула в стані клінічної смерті. Бригада швидкої допомоги доправила пацієнтку у стані клінічної смерті, з частотою пульсу 180 і більше ударів за хвилину. Через таку велику кількість скорочень її серце відмовлялося працювати і не заповнювалося кров’ю. У неї критично порушився кровообіг, мозок та інші органи не забезпечувалися кров’ю, що могло призвести до незворотних ускладнень або й смерті, розповіли лікарі медзакладу. Щоб врятувати 66-річну чернівчанку, у реанімаційному відділенні кардіоцентру протягом двох годин хворій зробили 25 дефібриляцій і лише на 26-й її серце запрацювало.
Завдяки оперативно наданій кваліфікованій допомозі хвору швидко вивели із критичного стану, у неї було повністю, і, що важливо, без наслідків, відновлено мозковий кровообіг, не постраждала нервова та інші системи й органи. Тому після подальшого лікування у стаціонарі кардіоцентру жінка була виписана додому.
Унікальну операцію на щелепі провели буковинські лікарі у травні. Більше п’яти годин медики Чернівецької обласної клінічної лікарні оперували чоловіка. Він отримав важку травму обличчя – йому роздробило щелепну кістку й дрібні уламки застрягли в м’язах обличчя. Взятися за складний випадок погодилися лікарі відділення хірургічної стоматології обласної лікарні. Попередньо три медичних заклади в Україні, куди звертався по допомогу пацієнт, не наважувалися на оперативне втручання.
Лікарі видалили уламки роздробленої кістки та скріпили вцілілі частини спеціальною пластиною.
У лютому 2024 року у Міській дитячій клінічній лікарні у Чернівцях провели операцію 11-річному хлопчику, який має діагноз ДЦП. Таку операцію раніше виконували тільки у Києві, Харкові, а віднедавна – у Львові. 11-річний Микола має діагноз ДЦП, на фоні якого виникли контрактури суглобів ніг, деформація стопи, паралітичний вивих лівого кульшового суглоба. Адміністрація Міської дитячої лікарні запросила фахівців Інституту травматології і ортопедії Національної академії наук України до Чернівців, щоби разом із хірургами-травматологами нашого закладу провести оперативне втручання. Операція пройшла успішно. Представники Інституту травматології і ортопедії та лікарі-травматологи міської дитячої лікарні домовилися про початок масштабної співпраці, в результаті якої наші медики зможуть проводити подібні оперативні втручання самостійно.
Вересень запам'ятався порятунком 7-річного хлопчика, у якого стався гострий мозковий інсульт. Олександр, мешканець Хотинського району, раптово втратив свідомість на фоні повного благополуччя. Його стан супроводжувався блювотою, головним болем. Хотинські лікарі запропонували матері негайно зробити інструментальне обстеження на комп’ютерному томографі, яке дозволить з’ясувати причину різкого погіршення стану маленького пацієнта. Батьки вагалися, припускаючи, що у їх сина банальне отруєння продуктами харчування, але лікарі наполягали. Так було виявлено гострий правосторонній мозковий інсульт. Одразу було прийняте рішення негайно транспортувати хворого у Чернівці. Коли Олександра доставили до Чернівців, лікарі констатували стійке порушення свідомості, стан сопору – зміни у бік «коми 1», тому, не гаючи дорогоцінного часу, хлопчика госпіталізували і розпочали підготовку до оперативного лікування.
Наступного дня у дитини відключили апарат штучної вентиляції, а ще через день – до хлопчика повністю повернулася свідомість, він упізнав мати.
У березні з Чернівців гелікоптером до Києва терміново доправили важкохворого підлітка. 17-річний юнак захворів на важку пневмонію, мав пошкодження легень. У дитячу міську лікарню Чернівців хлопця ушпиталили в дуже важкому стані. Його відразу перевели на апаратне дихання, на штучну вентиляцію легень через низьку сатурацію та гостре ураження легень. Два тижні пацієнта стабілізували, боролись, втім лікарі зрозуміли, що йому потрібне протезування функції легень, забезпечення ЕКМА, екстракорпоральної мембранної оксигенації. Такий апарат є лише у Львові та Києві. Тому разом з Управлінням поліції області, керівництвом поліції України, Міністерством охорони здоров’я було погоджено і вирішено у вкрай короткі терміни, що хлопця треба транспортувати в Київ.
17-річного пацієнта доставили у клініку Охматдит.
Остеоінтеграційне протезування провів австралійський хірург у Чернівцях. Ця технологія - давня мрія українських лікарів. Вона дозволяє встановлювати протези людям з «високою» ампутацією ніг, а на такі протези зараз великий запит. За таким методом у світі зробили не більше 2 тисяч операцій. Майже всі їх виконав лікар з Австралії Мунжед Аль Мудеріс. Він - зірка світової медицини та Людина року в Австралії. У березні цього року він у Чернівцях провів три операції у Лікарні швидкої медичної допомоги.
Першим пацієнтом був 23-річний військовий.
У лютому цьогоріч у Чернівцях охорона Калинівського ринку врятувала життя підлітку, який хотів вчинити самогубство. Охоронець Дмитро Ячинець побачив у річці Прут хлопця. Підлітка витягли з крижаної води, перевдягнули в сухий одяг і напоїли чаєм. Згодом стало відомо, що хлопець хотів вкоротити собі віку через негаразди вдома.
На початку року стало відомо про військового з Буковини, який ризикував власним життям, щоб врятувати побратима. Михайла Цікала нагородили почесною відзнакою Чернівецької обласної державної адміністрації «За спасіння життя». Захисник мужньо та хоробро виконував свій військовий обов’язок, зумів швидко та правильно виконувати поставлені задачі, що допомогло врятувати життя побратиму. Проте пізніше сам, на жаль, був поранений.
А вже наприкінці року буковинців вразила новина про 33-річного Юрія Горбана, який врятував з палаючого будинку шістьох дітей та їхніх батьків. Пожежа сталася у селі Селятин. Місцевий житель, побачивши дим з будинку своїх сусідів, не роздумуючи ні хвилини, кинувся до палаючого будинку. Знаючи, що в будинку перебуває багатодітна родина, буковинець переліз через паркан та вибив двері у будинок. Після чого розбудив мешканців та почав рятувати дітей 2011, 2012, 2014, 2020, 2023, 2024 років народження. Врятувавши дітей, він повернувся за їхніми батьками, чоловіком 2002 року народження, та жінкою, 1994 року народження.
Далі Юрій продовжував допомагати рятувальникам. Надзвичайники ліквідували пожежу, але на жаль будинок врятувати не вдалося.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами