У центрі Виженки на невеличкому пагорбі стоїть Свято-Іванівська церква, якій понад 200 років. Подейкують, освячена тут вода має цілющу силу, тому з’їжджаються сюди на храмое свято люди з усієї України. А за переказами старожилів села, саме у цій церкві на богослужіннях бував син Богдана Хмельницького – Тиміш.
– Коли татари з Вижниці наступали до Виженки, мешканці мужньо боронили своє село. На високому пагорбі стояв ватажок і керував татарами. Здавалося, що проти такої сили ніхто не встоїть. Раптом татарський головнокомандувач упав мертвий. Одразу після цього наїзники повернули коней назад і втекли, – розповідає легенду Михайло Іванюк, почесний голова Вижницького районного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта». – Перелякані люди піднялися на пагорб і побачили там татарського ватажка з ножем у грудях. Поряд із ним лежав мертвий Іван, який жив у Виженківській долині. У татар був закон: якщо у бою гине командир, усі його підлеглі повинні загинути за ним або втекти. Іван був дуже розумний і кмітливий. Він здер з убитого татарина одяг, обійшов лінію бою ззаду і зарізав ножем ординського ватажка. Так врятував Виженку від загибелі. Ті, хто знали Івана, поставили на місці його подвигу хрест, пізніше – капличку, а у 1792 році збудували на цьому місці церкву й охрестили її Іванівською. Документи, які достовірніше засвідчували би історію церкви, швидше за все, були вивезені до бухарестського архіву.
У радянські часи церква була розграбована і стояла без нагляду. У 80-х роках у її стінах відкрили музей. Відновили Іванівську церкву вже після здобуття Україною незалежності.
– Із уст в уста передають люди легенду про те, що в нашу церкву приїжджав на богослужіння син Богдана Хмельницького Тиміш, – розповідає Ілля Чорней, хата якого розташована у підніжжі пагорба, на якому височіє святиня. – Коли до нас приїжджають туристи, завжди переповідаємо їм цю історію. Хоча із впевненістю не можу сказати, що саме так усе було. Та легенда є легенда, вона не потребує наукового підтвердження. Точно відомо, що Тиміш Хмельницький на чолі невеликого загону брав участь в обороні Сучави 1653 року, під час якої 12 грудня був смертельно поранений. Але коли йшов на Сучаву, заходив до нашої церкви помолитися.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами