Директори шкіл побоюються, аби наступного року не закрили і їхні заклади. Щоб виправити ситуацію з усіма освітніми об’єктами – треба 6 років та понад 50 млн грн.
У чернівецькій школі №41 навчається 350 учнів. Роздруковані плани евакуації, вогнегасники на стінах та пильність вчителів – от і весь захисний комплекс у разі пожежі. Сигналізації тут немає і ніколи не було.
Через відсутність систем оповіщення спокою не мають батьки. Вони щодня відправляють до школи свою малечу і моляться, аби все обійшлося.
"Це нас дуже хвилює, пожежна безпека найбільше нас турбує. Хотілось, аби школа була захищена від такого явища. Поки воно нас не стосується, то здається, що це лише балачки. А вразі біди – як рятуватись? Безпека мусить бути на першому місці", - розповідає мати двох школярів цієї школи Вікторія Гуцуляк.
Шостий рік поспіль директорка пише листи і вимагає вирішити ситуацію. У відповідь - одні відписки. Минулорічна одеська трагедія (з пожежею у ліцею та загиблими людьми) змушує педколектив стукати у всі двері.
"Одеська будівля, одеського ліцею, і наша - ідентичні. Австрійська будівля, старе перекриття з залишками очерету на стелі та стінах, і якщо там це відбулося, де гарантія, що у мене цього не станеться", - стривожено говорить директорка школи №41 Людвіга Цуркан.
У 2004 тут уже горіло горище. Тоді про задимлення на даху сповістили перехожі. Сигналізації не було – тому учні сиділи за партами і не підозрювали про небезпеку.
"Ми не маємо чекати, коли хтось викличе пожежну. Як тоді у 2004 ми спершу не знали про пожежу, аж потім відчули дим. Ми могли так сидіти і сидіти, не підозрюючи про лихо. Пригадую, перше, що зробили ми тоді з моїми 4-класниками – повикидали портфелі через вікно, ми були на 2 поверсі, швидко зреагували рятувальники і все обійшлося лише невеликим переляком", - ділиться спогадами заступниця директорки Ганна Килимник.
Читати: Пожежна сигналізація з'явиться у дитсадках і школах Чернівців
Головний освітянин міста показує приписи від рятувальників на 26 аркушах. Претензії є до всіх закладів освіти. Втім, половину негараздів можна вирішити на місці власними силами.
"У мене багато питань до директорки, котра не зробила нічого, є речі, які не потребують ні фінансуванні, ні втручання управління освіти, - коментує Сергій Мартинюк, начальник управління освіти м. Чернівці, - у списку порушень у 41 школі – 9 пунктів. Прибрати горище від сторонніх предметів, забрати розетки із легкозаймистих панелей, ще там неприкріплений килимок на підлозі, дзеркала на стінах сходової клітини. То все дуже небезпечно".
"Цього року акт готовності школи до навчального процесу ДСНС не підписала. По суті, я не маю права здійснювати навчальний процес. Де гарантія, що наступного року ДСНС не закриє нашу школу взагалі, і ми залишимось без приміщення для навчання", - додає директорка Людвіга Цуркан.
Рятувальники розповідають, що після перевірок виявили понад 6000 порушень по всій області. 7 з 10 досі не виправлені, хоча й не потребують фінансових ресурсів, як-от системи оповіщення.
"Це автоматичні системи, їх не можна замінити ні людською працею, ні охоронцями. Цього року є 14 звернень до адміністративного суду на призупинку деяких закладів освіти, бо там були виявлені грубі порушення", - говорить Іван Шамбра, начальник відділу запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС області.
Із майже сотні закладів освіти у Чернівцях протипожежної сигналізації не мають 37. Вартість одного комплекту – до пів мільйона грн. У 2020 планують облаштувати сигналізацією у 8 освітніх закладах. 41 школи у списку – нема. Обіцяють виправити ситуацію у 2021-2022 роках.
Загалом, на оснащення системою протипожежної безпеки всіх шкіл треба 55 млн грн. Втім, за словами Сергій Мартинюка, не це головне у разі тривоги, а як показали одеські події – нерозчищені шляхи евакуації стали причиною трагедії. Тому відповідальності на плечах адміністрацій освітніх закладів теж дуже багато.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами
Джерело: https://acc.cv.ua
Для наведення ладу потрiбнi жертви?