Замість лісів - лісостепи, дефіцит водних ресурсів, небезпечні епідемії - всім цим загрожує глобальне потепління нашому Чернівецькій області. Детальніше про це Інформаційному агенству АСС розповів Андрій Ніколаєв, директор навчально-наукової геофізичної обсерваторії Чернівецького національного університету.
– У Чернівцях клімат уже зараз став не таким комфортним, як було 20-30 років тому. Скажімо, літо було вологішим і не таким спекотним, як, наприклад, минулоріч. У результаті глобального потепління у межах Землі змінилася циркуляція повітряних мас. Влітку до нас надходили повітряні маси з Сахари і Аравійського півострова, тому було сухе і гаряче повітря.
– Виходить, звичні для нас пори року теж можуть зміститися?
– Принаймні, вже зараз зима стає коротшою, не формуються стійкі снігові покриви. А весна приходить усе раніше. Є навіть припущення, що у Чернівецькій області змінилося направлення вітру. А вітер – це і є циркуляція повітряних мас, зміна погоди.
- Здається, у такому потеплінні можна знайти деякі «плюси»?
– Звісно, «плюси» є. Наприклад, завдяки теплій погоді скорочується опалювальний сезон – це економія! Також є більше часу для виконання сільськогосподарських робіт. Але попри позитивні моменти, маємо чимало ризиків.
– Про які саме ризики говорите?
– Чи не найбільший ризик потепління – дефіцит водних ресурсів. Річ у тім, що температура повітря підвищується, а кількість опадів – зменшується. З 1925 року і донині Прут перебуває у маловодній фазі. Нині спостерігаємо виснаження поверхневих вод, а це, в свою чергу, знижує запаси і підземних вод, які постачають якісну воду. Тож ситуація доволі небезпечна!
– Андрію Миколайовичу, то чого ж нам чекати від глобального потепління?
– Найперше – поступово змінюватимуться межі природних зон. Там, де нині степи, можуть утворитися напівпустелі, а де ліси – лісостепи. Найбільше від цього постраждає сільське господарство. Тому я би радив уже зараз змінювати технологію ведення господарства, поступово переходити на вирощування тих культур, які не потребують багато вологи і нормально переносять високі температури повітря.
Уже зараз доводиться спостерігати деякі зміни флори і фауни. У нас з’являються більш теплолюбні види рослин і тварин. Якось у Пруту я зловив «бичка» – рибу, яка водиться тільки у Чорному морі.
Найнебезпечніше тепло тим, що його дуже полюбляють різноманітні бактерії. Вони не вимирзатимуть за зиму, а, отже, можливі спалахи серйозних епідемій.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами