- Ти вже рік очолюєте центр стерилізації тварин. Що за цей час змінилося?
- Від самого початку у мене була претензія до того, що Центр стерилізації працював не прозоро. Тепер будь-який чернівчанин може зайти на наш сайт і отримати інформацію про кожну собачку, яка потрапляє до комунального підприємства.
Друге – ми налаштували виїзди на всі заявки. Тепер ми закриваємо місто по стерилізації певними зонами, а раніше все це було рандомно. Ми обираємо певний індустріальний район і день за днем забираємо звідти всіх собак на стерилізацію, знайомимося з обставинами, намагаємося прилаштувати цих тварин.
- Вдалося все систематизувати за рахунок того, що людей стало більше?
- Штат залишився той самий. Ми почали співпрацювати з міжнародною організацією Animal ID – це система з реєстрації і обліку як домашніх, так і безпритульних тварин. Завдяки Animal ID нам вдалося запустити масову реєстрацію домашніх тварин. У нас тепер існує муніципальна база даних домашніх і безпритульних тварин.
- Скільки на сьогодні тварин у центрі?
- Наразі є більше 80 тварин, хоча по фінансуванню у нас передбачено утримання 36 тварин. Тварини потрапили до нас з різними долями і, на жаль, ми не можемо їх випустити на місце відлову. Ми би дуже хотіли, щоб чернівчани, які шукають вірного друга, прийшли до нас і обрали його.
- А чому не можете випустити песиків на вулицю?
- Деякі з них хворі, у деяких немає лап, деякі – з перебитим тазом. Є песики, які ще маленькими потрапили до нас і вони не соціалізовані. Тому у рамках акції «Прихисти» ми запустили вигул собак. Будь-хто з чернівчан може прийти до нас в робочий чи вихідний день, погуляти з собачками, поспілкуватися і допомогти із їхньою соціалізацією. Такий вигул у подальшому сприяє більш спрощеному прилаштуванню тваринки у сім`ю.
- Скільки коштів виділяється з міського бюджету на утримання однієї тварини?
- В середньому це 20-25 грн на добу. Це по суті на корм і на догляд.
- Артеме, як часто вуличні собаки нападають на людей?
- У 2019 році було більше 300 укусів саме безпритульними тваринами. Загальна статистика разом з домашніми – майже 600 укусів.
Ми проаналізували ситуацію за весь минулий рік, створили інтерактивну мапу. Там, де бачимо велике скупчення укусів, працюємо превентивно: забираємо агресивних собак до нас у центр, щоб уникнути подальших нападів на людей.
Якщо тварина вкусила людину, в першу чергу постраждалому треба звернутися в лікарню швидкої медичної допомоги, отримати медичну допомогу і довідку. В подальшому – звернутися до нас, щоб ми відловили тварину і впродовж 10 днів спостерігали за нею на ознаки сказу.
У нас створена комісія з агресії. До неї входять кінологи, представники зоозахисних організацій та працівники центру. Ми детально працюємо над кожним укусом, спілкуємося із заявником, визначаємо обставини, за яких стався напад тварини на людину. Комісія визначає, чи потребує ця собака корегування поведінки. І після цього ми спільно займаємося подальшим прилаштуванням таких тварин у сім`ю.
Тобто, якщо тварина вчинила напад на людину, вона більше не повернеться на вулицю
- Як ставишся до евтаназії?
- У нас закон передбачає евтаназію у 4-х випадках. І агресія до людини - це теж причина для евтаназії собаки. Не завжди ті обставини, при яких собака кусає, говорять про те, що її потрібно усипити.
Як на мене, найкращий шлях для тварини – це прилаштування у сім`ю.
- Чи часто люди забирають тварин з центру додому?
- В середньому у нас беруть 20-25 тварин на місяць.
Часто хочуть взяти цуценя, ще й породисте. Але в основному нам вдається переконати людей, що безпритульні собаки розумніші і більш люблячі, ніж породисті.
- Що потрібно для того, щоб у Чернівцях стало менше безпритульних тварин?
- Перше – це 100-відсоткова стерилізація. Друге – відповідальність власників домашніх тварин. На жаль, чимало власників тварин не знають про правила їх утримання, реєстрацію, стерилізацію.
Згідно українського законодавства, якщо людина порушує правила утримання і собака гуляє на самовигулі, ця тварина буде відловлена, доставлена до Центру стерилізації та знаходитиметься тут протягом 7-ми днів. А та людина, яка випустила тварину без ідентифікаційного жетону на самовигул, має сплатити послуги з вилову тварини, її утриманню та реєстрації. В середньому це виходить близько 700 грн. Це ціна безвідповідальності власника.
- Ти пропонував облаштувати майданчики для собак. Чи вдається реалізовувати це?
- У Чернівцях за правилами утримання домашніх тварин передбачено 27 місць для вигулу собак. Хочу пояснити: якщо ви гуляєте з собакою на повідку – це дозволено будь-де. А якщо ви хочете, щоби ваш песик вільно бігав, це потрібно робити на майданчиках для вигулу тварин. Якщо ви порушуватимете це правило, вас чекає адміністративна відповідальність, згідно статті 154.
Я пропонував на Бюджет участі минулого року 7 майданчиків для вигулу собак. Це майданчики з усім інвентарем, огородженням, освітленням. Середня вартість одного майданчика – 250-300 тис. грн. На жаль, не вистачило голосів, щоб цей проект був реалізований.
Ситуація із безпритульними тваринами під час карантину
- Багато собак під час карантину почали мігрувати, бо багато тварин мешкають в індустріальній зоні Чернівців, на територіях підприємств, які не працювали. Собаки збивалися у зграї і ходили містом у пошуку їжі.
Під час карантину Центр продовжував працювати у звичному режимі. Кількість викликів не збільшилася.
Наші новини є у Facebook
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами