Олександр Погодін нещодавно очолив управління молоді та спорту Чернівецької ОДА. У програмі "Впливовий АССпект" він розповів, які перші кроки робитиме на посаді, чи планує поєднувати роботу з тренуваннями та організацією вечорів боксу, а також як буковинський спорт розвиватиметься в умовах пандемії.
- Чому вирішили змінити спортивний зал на чиновницьке крісло?
- Була вакансія, оголосили конкурс на який я подав документи. Відверто кажучи, хвилювався. Не знав про повну процедуру проведення подібних конкурсів. Для мене це було вперше. Потрібно проходити державні іспити, атестацію. Мене довелося багато вчити та готуватися до цього. Потім ще більш як місяць я проходив перевірку у всіх органах. Зрештою, Міністерство затвердило мене на цю посаду.
Своє життя присвятив не лише спорту, але й діяльності громадській організації, яка діє вже 5 років, і благодійному фонду, і спортивному клубу. Тепер я свій досвід можу застосувати та передати іншим за допомогою держави: залучення партнерів, пошук спонсорів тощо.
- Які завдання ставите перед собою?
- Не хочу розкидатися обіцянками. На кшталт того, що ми виховаємо олімпійського чемпіона. Тому що всі спортсмени знають – на підготовку переможця Олімпійських ігор потрібно витратити 10 років або й більше.
Насамперед ми хочемо, щоби наші тренери та молодь отримували якомога більше знань про роботу управління, про можливості в цій роботі.
До прикладу, є конкурс проектів, який ми зараз оголосили. Ми прийматимемо заявки з вересня по грудень цього року.
Торік бюджет на цей конкурс становив 150 000 тисяч. І не було подано жодного проекту! Ніхто про конкурс не знав.
Тому наше першочергове завдання інформувати. Щоб спортсмени, активна молодь розуміли, як долучатися, як отримувати активну підтримку. Тепер до нас можуть звертатися навіть просто за консультацією. Особисто я можу роз’яснити, як залучати партнерів, долучати ЗМІ, шукати спонсорів.
Наступний етап – ми рекомендували всім спортивним школам створити сторінки в соцмережах. Зараз дуже багато батьків та дітей переглядають більше інформації саме там. І вони повинні бачити, що в нас є види спорту, які їх цікавлять, тренери, є групи.
- Через пандемію коронавірусу Верховна Рада проголосувала за зменшення видатків, зокрема й передбачених на фізичну культуру та спорт. Як розвиватимемо спорт в умовах недофінансування?
- У спортсменів кошти не забрали. Кошти, що забрали з державного спорту, наразі не використовувалися. Надалі їх все одно повернуть з урахування витрат, які понесуть спортсмени. Думаю, що ми не повинні відчути недофінансування у це час.
- Скільки коштів з обласного бюджету передбачено цього року на розвиток спорту?
- 30 мільйонів передбачено на фізичну культуру і спорт, а також на розвиток молодіжної політики. Більшість бюджету виділяється на організаційний процес: спортивні школи, зарплати тренерів тощо.
На діяльність спорту (змагальний процес, відрядження, харчування) передбачено 3 325 тисяч.
- На що може вистачити 3 мільйони?
- Управління молоді та спорту може фінансувати спортсменів на виїзд, проживання і харчування відповідно до норм Міністерства. Проте, воно не може фінансувати виїзд на закордонні змагання, навчально-тренувальні збори, без яких спортсмен не може рости.
Тобто, цієї суми достатньо на основні старти, що відбуваються в Україні.
- Які види спорту найбільше потребують дофінансування?
- Федерації будь-якого виду спорту завжди не вистачає грошей. У нас є рейтингова таблиця пріоритетних видів спорту. Спортсмени своїми виступами заробляють бали, згідно з якими Міністерство надалі фінансує кожну область, враховуючи рейтинг за балами.
Читайте також: Чернівецькі спортсмени та тренери отримають грошові винагороди
Прийшовши на посаду, я провів аудит видів спорту, які приносять найбільше балів нашій області. Найбільшу невідповідність помітив за карате. Яке принесло Буковині найбільше очок і посідає за цим показником перше місце в області. А за фінансуванням воно на 12 місці.
Як виявилося, більшість стартів у каратистів – закордоном. А управління молоді та спорту не може фінансувати ці витрати. Закордонні поїздки може фінансувати лише безпосередньо Міністерство.
- Які види спорту нашої області на чолі цього рейтингу?
- Управління завжди обирає по 5 пріоритетних видів спорту – олімпійських та неолімпійських.
Серед олімпійських видів спорту: карате, стрільба з луку, легка атлетика, велоспорт та бейсбол.
Для мене було несподіванкою, що в нас не просто культивують цей вид спорту, але він ще й пріоритетний в нашій області. Спілкувався з президентом федерації бейсболу та почув від нього, що за цим показником вони ще й «впали». Бо раніше завжди стабільно були в трійці лідерів в рейтингу видів спорту у Чернівецькій області.
При цьому, я не думаю, що багато буковинців знають, що в нас взагалі розвивається цей вид спорту.
Щодо неолімпійських, чільна п’ятірка виглядає наступним чином: панкратіон, грепплінг, пауерліфтинг, рукопашний бій, спортивне орієнтування.
- Легка атлетика також потрапила до пріоритетних. Вони приносять нам бали, але не мають достойної бази для тренувань. Чи передбачені на це гроші?
- Цим не займається управління молоді та спорту. Це компетенція Міністерства, ОДА, міської ради. За нашим положенням не передбачені кошти на жодне будівництво. Ми можемо просити, рекомендувати розв'язати проблему того чи іншого виду спорту в області.
Знаю, що Сергій Осачук одним зі своїх пріоритетних завдань вважає створення на Буковині сучасного лукодрому.
Також у нас немає сучасного палацу спорту для обласних, всеукраїнських і міжнародних змагань. Наступного року ОДА клопотатиме щоби збудувати таку споруду у нас.
- Яка щомісячна плата за спортивний гурток є прийнятною в нас?
- В усіх державних ДЮСШ та спортивних школах тренування відбувається безкоштовно. У спортивних клубах ціна буде регулюватися від умов, які вони надають та тренерів, які там викладають.
Тому в даному разі ціна може дуже відчутно різнитися – у маленьких спортзалах в підвалах і до сучасних спортивних комплексів, обладнаних вентиляцією, кондиціонерами, басейнами та душами.
- Чи плануєте продовжувати тренувати спортсменів і проводити вечори боксу?
- Продовжую і планую робити це надалі. До карантину проводив тренування о 7 – 7:30 ранку, перед початком роботи, і після закінчення робочого дня я приходив сюди й знову їх проводив. І планую, що й надалі тренуватиму.
Стосовно вечорів боксу – імовірніше за все, делегую свої повноваження людям, які зі мною співпрацювали. Досить багато часу забирає організація подібних заходів.
І я або не буду в змозі повноцінно виконувати свої посадові обов’язки, або ж повноцінно організувати вечори боксу.
- Вже протягом двох місяців карантину спортсмени тренуються вдома. Як їм повертатися до повноцінних тренувань після його завершення?
- Приємно, що дуже багато тренерів почали проводити свої тренування онлайн. Вважаю, що спортивну форму атлет не може втрачати. І навіть вдома він має змогу займатися спортом, давати собі різні навантаження. Зокрема й такі, які не мав змоги під час тренувального процесу через інші завдання.
Спортсмени-олімпійці, багаторазові чемпіони світу та Європи зараз доводять, що можливо займатися вдома і знаходити для цього можливості.
Дивіться нас на YouTube
Від редакції:
Підтримайте якісну журналістику!
Інформаційне агентство АСС - це незалежна медійна платформа, яка працює об`єктивно, оперативно та точно. Вже 5 років ми подаємо нашим читачам лише якісні та перевірені новини. Втім, через кризу та карантин, наші рекламні доходи відчутно зменшились! Відтепер ви можете допомогти нам не лише лайком чи репостом, а й донатом.
Кожен донат - ваша підтримка нашої роботи!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами