Чернівецька область отримала 80% від потреби вакцини від дифтерії, правця і кашлюку – АКДП. Більшість батьків чекали поставок, аби вчасно провести дитині щеплення. Проте є і такі, які категорично відмовляються від вакцинації. Чи варто боятися щеплень, які побічні реакції можуть виникати і чим загрожує відмова вакцинуватися, «Впливовому АССпекту» розповіла Аліна Дашкевич, головний позаштатний дитячий імунолог Чернівецької області.
- У Чернівецькій області протягом 1992-1997 років від дифтерії померло 12-ро людей, 4-ро з них – діти. Спалах стався через нестачу вакцин. Наразі вакцина є – і цим необхідно скористатися. Аби, не дай Бог, знову не сталося епідемії. Бо, якщо діагностуємо хворобу, зупинити її не зможемо: антидифтерійної сироватки в Україні нема. Виходить, спалах дифтерії нині призведе до 100-відсоткової летальності.
З кожним роком в Чернівецькій області зростає кількість дітей, хворих на кашлюк. Більшість із них – не щеплені. Це захворювання має дуже важкий перебіг, особливо - у дітей першого року життя, адже не існує материнського імунітету. Більше того: після перенесення кашлюку, в організмі не виробляється пожиттєвий імунітет. І тільки вакцинація може не лише вберегти від хвороби, а й мінімалізувати ризик повторного зараження.
Останній випадок правця на Буковині був зафіксований 5-6 років тому. На щастя, дитину вдалося врятувати, хоча місяць провела у реанімації на межі життя і смерті. Будь-яке глибоке поранення створює ідеальні умови для зараження. І захистити від цього може лише вакцинація. Чимало батьків приходять до поліклініки і просять вакцину, коли вже сталася травма. Але навіщо це робити так, якщо календар щеплень дітей продуманий таким чином, щоби з 2-місячного віку малюк був захищений від багатьох смертельно небезпечних інфекцій.
Читайте ще: На Буковину привезли вакцини проти дифтерії та правця для дорослих. Буковинців кличуть на щеплення
- Чимало батьків відмовляються щепити дітей, бо не довіряють якості вакцини…
- Вакцина АКДП, яку зараз отримали, - індійського виробництва. До її складу входить цільноклітинний кашлюковий компонент, після введення даної вакцини можуть виникнути певні місцеві реакції. Зокрема, почервоніння в місці ін’єкції, незначне підвищення температури. Але все це минає через 3-4 дні. Тут важливіше – батькам подолати психологічний бар`єр, обговорити з лікарем усі питання, які хвилюють, і просто дати можливість дитині бути захищеною. До речі, вакцини, які ми використовуємо для профілактики інфекційних хвороб, в рази безпечніші, ніж ліки, які ми застосовуємо у повсякденному лікування.
- Аліно Василівно, але ж для того, аби віддати дитину до садочка, батьки роблять «липові» довідки, ніби всі щеплення є. Як ставитеся до цього?
- Це дуже непросте питання. Бо саме тоді, коли потрібно оформлювати дитину в організований дитячий колектив, усі починають запитувати: а що робити? Наразі в Україні немає статті, яка забороняє допускати не щеплених дітей в дитячий садок. Але хочу звернути увагу батьків: у нас є закріплене право дітей на освіту, але батьки забувають, що перш, ніж забезпечити освітою, ми повинні захистити їх від інфекційних захворювань.
У Чернівцях були випадки, коли лікувальна комісія не допускала до навчальних закладів не щеплених дітей. Батьки подавали до суду і вигравали його. На жаль, наші закони тут безсилі. А захист дитини – у руках батьків. Знаю, що у багатьох країнах світу є штрафні санкції за те, що не вакцинована дитина відвідує садок.
- Розкажіть, які правила проведення щеплень?
- Наразі вакцинування АКДП проводиться дітям у 2, 4, 6 місяців та ревакцинація - у 18 місяців. Педіатрична служба повідомляє батьків про це. Перед вакцинацією лікар оглядає дитинку: слухає, дивиться горло, лімфовузли. Якщо все гаразд, дозволяє вакцинувати. Звичайно, повинен бути супровід і після вакцинації: телефонуємо та оглядаємо дітей наступного дня.
З власного досвіду можу стверджувати: якщо діти захворіли після вакцинації, причина цього – супутня інфекція, а не власне щеплення. Під час вакцинації вводиться антиген, але він ослаблений і не може викликати хворобу. Натомість у відповідь на цей антиген в організмі починають вироблятися захисні антитіла, а отже – імунітет до тої чи іншої інфекції.
Вам буде цікаво: 95% батьків у Чернівцях вакцинують своїх дітей
- Аліно Василівно, а чи є гарантія, що щеплена дитина взагалі не захворіє?
- Є гарантія, що якщо щеплена дитина захворіє, то однозначно легше перенесе хворобу, ніж не щеплена. Наприклад, кілька років тому у нас була 14-річна дівчинка, яка захворіла на кір і мала ускладнення – енцефаліт. Тривалий час пацієнтка була в комі. Дитина вижила, але, на жаль, залишилася інвалідом. Дівчинка не була щеплена проти даної інфекції. Подібних ситуацій допомагає уникнути календар щеплень. Якби дитина була вакцинована, то навіть за умови хвороби вона протікала би без ускладнень і важких наслідків.І найкраще починати вакцинуватися якомога раніше - поки дитина ще маленька.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами