Журналісти ІА АСС побували там, де три найбільші об’єднані громади Північної Буковини – Недобоївська, Клішковецька і Хотинська ОТГ – започаткували унікальну для України «Яблуневу агломерацію».
Історичною основою такого об’єднання є торговельний шлях між Чернівцями та Хотином. На 20 кілометровому відрізку існує 14 сіл, і всі 50 тис людей займаються одним ремеслом – садівництвом.
Один із учасників агломерації – В’ячеслав Тодосійчук. Сам має півсотні гектарів фруктових садів, а також великий цех, де зібрались менші фермери. Тепер вони можуть тут зберігати, сортувати і пакувати свій продукт. Раніше - без державної підтримки і таких об’єднань – це робити було вкрай важко.
"Люди, які тут працюють, не влаштовуються на біржу, не просять у держави, самі дають собі раду, не виїжджають закордон", - розповідає В’ячеслав Тодосійчук, голова фермерського господарства.
Агломерація – це всього лише інструмент, який розширює можливості бізнесу. Адже всі разом добровільно працюють на спільний результат. А так і до експорту недалеко.
"У 2019 році ми отримали дві відзнаки, котрими пишаємось. Одна – це диплом Інституту громадянського суспільства за підтримки Програми U-LEAD з Європою в рамках ініціативи «Партнерство між міськими та сільськими територіальними громадами як ефективний інструмент місцевого економічного розвитку». І не менш важлива відзнака на рівні Міністерства регіонального розвитку і Ради Європи у конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування». Найперше, чим ми регламентували свою роботу – об’єднання людських ресурсів, створення додаткових можливостей, зупинка відтоку кадрів, аби місцеві фермери займались власною справою на своїй території. Унікальність проекту у тому, що в Україні подібних нема і подібного виробництва по переробці теж немає," - ділиться автор проекту Андрій Дранчук.
"Всі податки, які збирає село, у нас залишаються, і ми самі ними розпоряджаємось. В нас тоді забирали кошти область, район, держава, а давали нам по потребі, - говорить Анатолій Мигалатюк, заступник голови ОТГ, - а зараз ми самі собі госпождарі".
Географічно вигідна територія між Прутом та Дністром, сприятливий мікроклімат дозволяє вирощувати фрукти на площі понад 10 тис гектарів з валовим урожаєм – 200 тис тонн.
Такі проекти стали невід’ємною частиною реформи децентралізації. Адже чим більша територія, тим заможніша громада.
"Бюджет Недобоївської сільської ради до об’єднання 750 тис грн - 1 млн, то нині власних надходжень - 12,5 млн грн., це ті кошти, які зібрані тут, податки, а якщо врахувати всі субвенції, то у 2019 р – це 50 млн грн., - радісно коментує Юрій Юзва, голова Недобоївської ОТГ.
Те, що 20 років у селі занепадало – зараз шаленими темпами відбудовується. З’явились можливості. Ремонтують та утеплюють навчальні заклади, садочки, амбулаторію, дороги, покращують інфраструктуру.
Жителі громади тішаться таким змінам, а всім довкола розповідають – краще за каву тонізує яблуко: і здорово, і корисно, і як бачимо, фінансово вигідно.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами