Як вплине надання автокефалії українській Церкві на парафії УКЦ МП та УКЦ КП Чернівецької області, священнослужителів та вірян. Інформаційне агентство АСС звернулось за коментарями та думками до науковця ЧНУ Олександра Бродецького і священика Романа Грищука.
Нагадаємо: Константинополь підтвердив рішення дати автокефалію українській церкві
Митрофорний протоієрей Роман Грищук, настоятель храму святої княгині Ольги у селищі Глибока, зазначив:
- До цієї події священнослужителі УПЦ МП вважали, що, нібито, досі лише через Московський патріархат ми можемо мати єдність зі світовим православ’ям. І тут кардинально змістились акценти, та вибилась основа московської пропаганди. Бо виходить, що саме нас світове православ’я тепер визнає. Вони нас 25 років називали «розкольниками» через безсилля Константинополя протидіяти цьому. Оскільки доносилась позиція, що автокефалії хочуть лише якісь окремі маргінальні групи Західної України. А коли вже до голосу церкви додався голос офіційної позиції цілого народу, яку озвучив Президент, то ми отримали офіційне визнання з боку Константинополя. Важливий момент, що анафеми, накладені на нашого Патріарха Філарета, визнані Константинополем такими, що були накладені неправомірно, не мали і не мають ніякої сили, тому що накладені виключно із політичних мотивів, а не церковних.
- У нашому регіоні ніяких агресивних подій , про що наголошують московські пропагандистські ЗМІ – не буде . Адже у цьому не зацікавлені самі українці, та буковинці зокрема. Цю ситуацію свідомо нагнітають пропагандистські канали, щоб говорити про гоніння російської церкви, і нібито під приводом цих гонінь, могти втручатись ззовні у ситуацію В Україні, щоб захищати православ`я від так званих «єретиків». Такі приводи ми давати їм не збираємось. Тим паче, в нашої церкви немає жодного силового крила і потреби таке робити.
- Люди підуть до української церкви. Чимало таких людей, які говорили, що ми хочемо до української церкви, але ви ж неканонічні. Хоч іде війна, наш Владика займає толерантну позицію. Що парафії зі своїми священиками та громадами повинні дозрівати самі , чи продовжувати будувати Москву, і підтримувати її ідеологію в Україні, чи займатись спасінням душ і розбудовою Батьківщини. Для нас, священнослужителів, передусім важливо вчити людину моралі християнської. Для нас навіть питання патріотичності не стоїть на першому місці. Просто у силу того, що людину навчити любити Бога, не навчивши перед тим любити ближнього свого і свою Батьківщину – неможливо. І саме з цієї причини церква говорить про патріотизм. Місія православного священика - навчити любити ближнього, а не іти відбирати храми в іншої конфесії.
Доктор філософських наук, доцент кафедри культурології, релігієзнавства та теології ЧНУ імені Юрія Федьковича Олександр Бродецький.
- Не йдеться про те, що із наданням Томосу хтось "відбиратиме" права в інших вірян. Хто забажає залишитися в орбіті МП, так там і залишаться. Інша річ, може бути лише поставлене питання про те, щоб ця церковна структура в Україні називалася відповідно до свого підпорядкування - Російська православна церква в Україні. А не так, як вона називається зараз - "Українська". Плюс можна прогнозувати, що якась частина парафій свідомо прийме рішення влитися в новостворену єдину автокефальну УПЦ. Але це відбуватиметься лише добровільно - на підставі рішення більшості громади або її повноважних представників.
- Головне, щоб Москва та її сателіти в Україні не створювали умов, які провокуватимуть якісь агресивні силові дії. А Москва в цьому дуже зацікавлена. Тому використовуватимуть різні можливості. Українським вірянам треба мати проти цього мудрий імунітет. Також важливою є адекватна просвіта вірян у ЗМІ. Бо дуже багато людей, особливо в селах, перебувають в полоні міфів, які довгі роки спеціально продукували для фанатичного поділу українців. Тому тут саме держава повинна взяти на себе відповідальність передбачити можливі агресивні дії радикалів з усіх таборів і запобігти ймовірним неспокійним подіям.
- Частина священиків, наділених здоровим глуздом і патріотизмом у структурах МП, звісно, є. Зокрема, й на Буковині. І думаю, певний відсоток із них підтримує зняття штучного ореолу «неканонічності» з православних КП та УАПЦ. Вчора це зняття відбулося. Це зробив Вселенський Патріарх. Відповідно, кожен священик має зробити ціннісний вибір, чи він підтримує Вселенського Патріарха і його рішення покласти край розколу в Україні, чи він підтримує ініціативи Москви і Кремля розкол зберігати.
До теми: Процес надання автокефалії українській церкві вступає у найважливішу стадію, - політолог Ігор Буркут
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами