Хто такий ортодонт і чим він займається Інформаційному агентству АСС розповіли фахівці із Буковинського державного медичного університету: професорка Оксана Годованець, асистентка Дойніца Романюк та асистентка Людмила Гринкевич.
Більшість людей впевнені, що всі лікарі, які займаються проблемами зубів та ясен, називаються стоматологами. Однак армія стоматологів вже давно поділилась на вузьких спеціалістів, кожен з яких фахово займається своїм напрямком. Ортодонт – це лікар-стоматолог, який допомагає відновити гармонійність розвитку обличчя людини, що пов’язана, у першу чергу, зі станом прикусу та зубів. Він відповідає за правильне формування зубо-щелепного апарату з моменту народження дитини і впродовж усього життя.
Звісно ні. Неправильний прикус призводить не лише до зміни виразу обличчя, негативно відображатися на зовнішньому вигляді (зміна конфігурації форми обличчя в гірший бік, викривлення зубів в зубному ряді, неприваблива усмішка), але й стає причиною порушення функцій ротової порожнини – жування, ковтання, мовотворення і навіть дихання.
Читайте також: Для студентів-стоматологів БДМУ відкрили спеціальний тренувальний клас
Порушення прикусу є достатньо поширеною проблемою. Батькам слід звертати увагу не лише на стан зубів, але й те, як вони змикаються, навіть якщо дитина не скаржиться на зубний біль. Крім того в дітей часто-густо наявні, так звані, ортодонтичні шкідливі звички – смоктання чи прокладання пальця, язика, губи, дихання ротом. Нерідко діти полюбляють використовувати певні предмети для прикушування, використовують довгий час соску. Усе це сприяє неправильному розвитку щелепи та може призвести до зміни положення зубів. За таких умов консультація ортодонта є обов’язковою.
Уперше показати дитину лікарю-ортодонту варто у віці 3-4 років.
Як відомо, до 3 років у дитини прорізуються всі тимчасові зуби та формується тимчасових прикус, оцінку якого проводять саме в цей час. Також у переддошкілький та дошкільний періоди в дитини активно виявляються шкідливі звички, що мають негативний вплив на формування щелеп, їх співвідношення, а значить й на її зовнішній вигляд у майбутньому.
Лікар-ортодонт допомагає дитині позбутися шкідливих звичок, дає рекомендації (гімнастика-вправи) або проводить нескладне ортодонтичне лікування (знімні апарати) для попередження розвитку неправильного формування щелеп. Також у цьому віці лікар-ортодонт оцінює стан вуздечок губ та язика. Коротка вуздечка губ створює проміжки між передніми зубами, а коротка вуздечка язика порушує вимову окремих звуків. Якщо вуздечки є короткими, лікар-ортодонт приймає рішення щодо часу їх пластики.
Вагому роль у профілактиці ортодонтичних проблем має також і дитячий стоматолог, який слідкує за станом молочних зубів. Пам’ятаємо, що здорові молочні зуби забезпечують правильне формування прикусу. Повноцінне активне жування є основним чинником розвитку щелеп. Коли дитина, з тих чи інших причин, втрачає молочні зуби раніше за фізіологічні терміни, це призводить до появи дефекту, переміщення інших зубів та неправильного їхнього розташування. Якщо все-таки це трапилося, ортодонт за допомогою профілактичних апаратів зберігає місце для постійних зубів.
Другий раз відвідати лікаря-ортодонта слід у віці 6-9 років.
Це період фізіологічної заміни зубів, що потребує пильної уваги з боку лікаря-ортодонта. Як відомо, у 6 років відбувається прорізування та встановлення в прикус перших постійних молярів – ключових зубів, які забезпечують початок формування вже дорослого прикусу дитини. Слідом за молярами починає з’являтися фронтальна група зубів, а разом із нею і ортодонтичні проблеми. На жаль, переважна більшість населення страждає від неправильного розташування передніх зубів, що формується саме в цей час. Важливим для лікаря-ортодонта є аналіз термінів прорізування зубів, що дає можливість діагностувати надкомплектні зуби чи відсутність зачатків зубів та прийняти рішення щодо їх усунення.
Третій раз показувати дитину лікарю-ортодонту потрібно у віці 12–14 років.
Пубертатний період є чи не найважливішим періодом в дитячому віці з точки зору ортодонтії. Саме його ортодонти всього світу вважають ідеальним часом для втручань у зубощелепний апарат, оскільки відбувається останній швидкий стрибок росту організму, під час якого завершується лінійний ріст кісток. Після 12 років у дівчат та 14 років у хлопців відбувається сповільнення росту щелеп, і сподіватися на появу місця для розташування кривих зубів шляхом саморегуляції не варто. Відсутність ортодонтичної допомоги в цей час означає втрачені можливості. Шановні батьки! Пам’ятайте, краще раніше, ніж пізніше! Краще проявити пильність, ніж втратити дорогоцінний час, коли сама природа йде нам на допомогу!
Надання ортодонтичної допомоги дорослому на сьогодні – звичайна практика. Проте з певними особливостями, триватиме вона довше. Чому саме так? Зрозуміло. З віком кістка стає менш піддатливою для перебудови, однак змінити прикус цілком можливо, головне зважитися на це, оскільки співпраця з лікарем триватиме декілька років.
Звісно, сучасний арсенал методів лікування лікаря-ортодонта дозволяє зробити дива, проте не слід забувати, що будь-яке лікування в ортодонтії має, так званий, ретенційний, тобто період закріплення одержаного результату, який прямопропорційно залежить від віку пацієнта. Тому не варто відкладати лікування на потім. Так само, як не варто забувати про профілактику. Регулярні огляди лікаря – запорука Вашого ортодонтичного здоров’я, а гарна посмішка – успіху в житті!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами