Завтра розпочинається Всеукраїнський тиждень паліативної і хоспісної допомоги.
За рік у Чернівецькій області від раку померла 601 людина. Ще 140-ка діагностували рак ІV стадії. А хоспісу – закладу, де безнадійні хворі отримали б якісний догляд та знеболення, - у нас немає.
- 90% хоспісних пацієнтів – онкохворі. На Буковині вони отримують допомогу як вдома, так і у відділеннях онкодиспансеру, – каже Олександр Ляшко, завідувач відділення анестезіології та реанімації Чернівецького обласного онкологічного диспансеру, член регіонального осередку Всеукраїнського громадського об'єднання «Українська ліга сприяння розвитку паліативної і хоспісної допомоги». – Щоби продовжити життя таким пацієнтам призначають паліативну хіміотерапію, оперативне втручання, опромінення.
- Хоспісу в області нема, але вже давно є проект того, як він мав би виглядати…
– У нас готова проектно-кошторисної документація для будівництва майбутнього хоспісу при онкодиспансері. Це двоповерхова будівля, розрахована на 50 ліжок: п’ять – дитячих, п’ять – денного стаціонару та 40 – ліжка постійного перебування хворих. Щоби все це втілити в життя, лише на будівельно-монтажні роботи потрібно витратити щонайменше 20 мільйонів гривень. Таких коштів наразі немає.
- А якщо в онкохворих виражений больовий синдром, вони можуть приймати наркотичні знеболювальні вдома?
- Знеболення навіть в онкохворих четвертої стадії розпочинають з комбінації звичайних нестероїдних анальгетиків з опіоїдами. Коли мова йде про хронічний больовий синдром, аналгезація посилюється в міру наростання болю. Онкохворі в термінальній стадії з часом все-таки приходять до опіоїдних анальгетиків. Коли в них є потреба, онколог поліклініки, райлікарні чи онкоцентру видає довідку про це. І виписує рецепт. Нині навіть трамадол, омнопон, морфін, трансдермальні пластирі з наркотичними речовинами доступні по спеціальним рецептам у спеціалізованих аптеках. Все це позбавляє болю на тривалий час - до 10 годин. Якщо ж пацієнт не може ковтнути пігулку, йому призначають ін’єкційні та сублінгвальні (під язик) форми опіоїдних анальгетиків, які пацієнти спроможні використовувати в домашніх умовах. Тобто сьогодні знеболення паліативних та хоспісних пацієнтів стало доступнішим. Головне – діяти на випередження болю.
Примітно, що минулого року, 11 жовтня 2014 року, в день паліативної і хоспісної допомоги, медики також говорили про те, що хоспіс області вкрай необхідний, але за рік нічого не змінилося, окрім бажань та сподівань лікарів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами