Ігор Баб'юк, експерт Чернівецької обласної організації «КВУ» та Надія Бабинська, представниця ГМ «ОПОРА» в програмі "Суть Речей" розкритикували Закон про місцеві вибори-2015
Людмила Григорчук: Щодо закону, його критикували дуже, як він себе показав?
Надія Бабинська: Він вдарив по руках саме тих, хто його придумав, владну партію. Бо кандидати не втрапили в раду, через закон. Бо кандидату в Чернівців дуже важко втрапити в обласну раду, бо там не вистачає голосів. Закон дуже поганий. Погана система, псевдо відкриті списки, коли партія диктує, кого партія хоче бачити на окрузі. Просто люди покладені перед фактом, покладені перед однією галочкою. Завершуючи неточностями, різночитання статтями по передвиборній агітації, там дуже багато помилок. Але я думаю, що ми будемо далі лобіювати виборчий кодекс, уніфікацію всіх прав ведення агітації, процедур та інше, щоб не було смішно читати такий документ. І слізно, бо через цей документ ми будемо мати ще наслідки.
Ігор Баб'юк: Я думаю, що законодавцю треба зробити висновки після цієї кампанії. Абсолютно треба відмовитися від цього закону. Перейти на іншу систему, принаймні місцевих виборів. Я абсолютно переконаний, що муніципалітет місцевий, він має бути деполітизований. Політичні партії мають мінімально впливати на формуванням списків, на вплив, тому подібне. Районні, обласні ради – будь ласка. Хай партії собі сваряться, гризуться. Дуже багато громадських активістів не йшли на вибори, бо партійна система. Друге, звичайно, законодавцю потрібно врахувати, що все ж таки, 20 днів передвиборчої кампанії, це дуже мало. Воно свідомо чи несвідомо заставляє порушувати агітацію. Розклеювати плакати ще до початку агітації.
Надія Бабинська: Ще норма про дозвіл балотуватися в ради різних рівнів, але від однієї партії або самовисуванцем, через цю норму кандидатів зняли з реєстрації. Бо голова комісії казав, щоб ви нічого не писали…
Ігор Баб'юк: І останнє, не може комісія дільнична працювати 15 днів, я думаю, щонайменше місяць. І щонайменше, система оплати має бути з фонду, який наповнюється суб’єктами формування цих комісій, якщо це політичні партії, то вони наповнюють фонд оплати праці. Відповідно, люди отримають заробітну плату, гідну плату і відповідно вони працюють. А не так, як у нас, більшість комісій, мінімальний склад покрили. І комісію потрібно навчати. Тому що цих пару днів, які основні питання від комісії, це вирахування процентів партій. Це вирахування процентів кандидатів, визначення квоти, що таке квота і як вона визначається. Повально. Якщо я за сьогодні не відповів на 15-16 дзвінків з різних комісій, навіть по визначенню відсотків. Люди елементарно не вміють читати закон. Там чітко написано, але вони все одно находять різночитання. Я переконаний, що в результатах будуть помилки.
Надія Бабинська: В нас були комічні ситуації щодо помилки в протоколах. Один кандидат побачив помилку, вважаючи, що він переможець. Коли перерахували, то він ще й програв. Бувають комічні ситуації, але ці технічні і процедурні проблеми вони є, були і будуть. Законодавець повинен полегшити роботу, а не ускладнювати її.
Ігор Баб'юк: Фактично, ми ще жодні вибори не проводили по тому закону, які були минулими виборами.
Надія Бабинська: І щоб закон був прийнятий хоча б за рік, а не півроку. А текст з’являється за місяць. Навіть ми читали той закон, поки розберешся в ньому – то треба довгий час. А для комісії треба пару днів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами