В програмі "Суть Речей" голова чернівецької обласної ради Іван Мунтян розповів про свої плани щодо розвитку області на наступні два роки
Іван Мунтян: Децентралізація – це питання актуальне. Люди чекають реформ, чекають, що ми вже будемо щось робити. Моя позиція була і є така, що об’єднання громад має бути виключно добровільне. Сьогодні в мене відбулася нарада з керівниками об’єднаних громад, є 10 керівників, які звернулися до мене за подальшою підтримкою у їхній роботі. Вони сміливі люди, бо все не так просто, вони починають, ми намагатимемося вирішити ці проблеми. Громада ще не готова до об’єднання. З сторони уряду ми ще не бачимо роботи, лиш гучні розмови і заяви. Тому цим керівникам, їм нелегко, але вони перші. Завтра буду говорили голові Верховної Ради, що треба негайно прийняти певні постанови кабінетом міністрів щодо спрощення фінансування, ця постанова потребує регулювання серед прийняття Верховною Радою, але може вдасться це питання швидше вирішити, бо початок року, а на балансі у сільських рад і дитсадки, і школи, а казначейство ще не може фінансувати ці населені пункти. Є питання, але я надіюся, що вони вирішаться вже в понеділок чи у вівторок.
Людмила Григорчук: Але є населені пункти, які не хочуть об’єднувати добровільно.
Іван Мунтян: Ну, якщо населений пункт відчуває, що він може існувати з тим фінансуванням і їм комфортно бути самостійно, то це їх право, ми не маємо права втручатися, це вирішує громада, збори села. Є таке, що перспективний план не співпадає з тими об’єднаннями, які пропонують громади, то це додаткові проблеми. Але є таке, що в Путильському районі не переміг ініціатор об’єднання громад, і переможець вже ставить палки в колеса і вимагає роз’єднання. Це неправильно. Рішення має приймати громада, а не одноосібно чиновник. Є над чим працювати, але ми повинні допомагати тим керівникам, бо вони самостійно не справляться. Ми запросили представників казначейства, щоб розв’язати проблеми.
Людмила Григорчук: Чернівецька область – прикордонна. Як працюватимете з Європою?
Іван Мунтян: Багато буковинців їздили в Європу і бачили, настільки там краще життя. Там є свої труднощі, але наші проблеми ще важчі. Люди в Румунії, наприклад, за короткий час отримали хороше життя, тому ми маємо зробити все, щоб ми могли також цього досягти. Наступний рік – це рік Румунія – Україна. Тому ми маємо зараз братися за проекти, гранти, щодо розвитку інфраструктури, щодо грошей європейських. Ви знаєте, що Румунія отримувала безповоротні допомоги для розвитку бізнесу власного. Я маю особисто знайомих в Румунії, які побудували свій бізнес на основі проектів, вони отримували хто мільйон, хто два , хто 500 тисяч євро. Звичайно, треба дотримуватися вимог чітко європейських, грантів. Там контроль на кожну копійку, але якщо ти за 5 років виконуєш свій проект добре, то після 5 років ті кошти у тебе залишаються. Це я вам відповідально говорю, в мене є досвід і я планую в цьому напрямку працювати і залучати ці проекти.
Людмила Григорчук: Є люди, які вам допоможуть?
Іван Мунтян: Завтра ми відряджаємо в Бухарест нашого працівника обласної ради щодо участі в нарадах щодо різних проектів. Ви побачите за короткий час, що ми можемо багато таких питань, таких проектів вирішувати.
Людмила Григорчук: Але щоб така співпраця була, то нам треба і за інфраструктуру подбати і аеропорт відновити
Іван Мунтян: Немає транспортного сполучення, це дуже незручно. В сучасному світі мати такий гарний аеропорті і не мати жодного рейсу. Колись літали на Європу. Світ прогресує, вдосконалюється, а ми закриваємо. Я думаю, що ми все повинні зробити, щоб забезпечити зручність. У свій час місто забрало аеропорт собі на баланс. Обіцянки були різні, але не здійснилися, тому ми повинні думати, що коли обіцяє політик щось робити, то це відповідальність. Податки платять за землю, чи не платять, але територія використовується, але не робиться нічого. Люди не мають зарплати. Треба вивчити питання і треба працювати у цьому напрямку.
Людмила Григорчук: Ми працюємо з Румунією, з Молдовою і в культурній сфері, і у спортивній, як ще співпрацюватимемо?
Іван Мунтян: Найбільше нас цікавить створення робочих місць і розвиток підприємництва, щоб люди не їхали на заробітки, а працювали тут. Є у нас люди, які платять своїм працівникам європейські зарплати, але їх можна порахувати на одній руці, а треба щоб була маса таких. Не можеш бути щасливим у морі нещастя. Треба підняти рівень життя, щоб робота була, зарплата відповідна, щоб він ні перед ким не принижувався.
Людмила Григорчук: У вас є план?
Іван Мунтян: Треба мати насамперед можливості. Ми не можемо одним регіоном вирішувати такі питання. Тут уміння комунікації з депутатами, вимагання від них відповідних рішень Верховної Ради щодо сприяння інвестиційного клімату. Є над чим працювати. Це наш обов’язок.
Людмила Григорчук: Яка ніша є у Чернівцях ще не задіяна?
Іван Мунтян: Наприклад, Івано-Франківськ перший по розвитку туризму, особливо зеленого, а у Чернівцях чогось не розвивається. Ми 22-23 місце, навіть останнє місце за залученням інвестицій, що стосується території України. У нас є дуже багато території незадіяної, в Путильському, Вижницькому районі. Єдине, що потрібно – це бажання і дати можливість інвестору зайти, звісно, не все просто, є криза світова, але там не все так погано. Життя там вирує.
Людмила Григорчук: Болюче питання – ліси.
Іван Мунтян: Так, ліси – це велике питання. Чомусь продовжили дозвіл вивезення лісу необробленого за кордон до літа. Я завжди виступав, що ліс повинен перероблятися на місці. Тут треба створити підприємства, є інвестори, є великі можливості створити підприємства по переробці лісу і відправити за кордон готову продукцію. Нам пояснюють, що легше відправляти необроблений ліс, але треба створювати робочі місця. Я, як виробник створив близько 600 робочих місць і я знаю, що якщо є робота, то люди більше витрачають, тоді все рухається, все живе, а коли цього немає, то все іде на спад.
Слухач. Щодо спірних питань з міською радою. Були проблеми з комунальною приналежністю. І щодо сполучення з Сучавою.
Іван Мунтян: Щоб сполучення було краще, треба розвантажити кордон, а у нас працює лише один центральний кордон. Румунська сторона готова підтримати, нам треба рухати цей процес. А щодо комунальних – то нам нема що ділити, місто, область, Україна, це все державне. Люди довірили депутатам життєдіяльність, тому треба працювати.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами