Діяльність КНП “Чудейська амбулаторія загальної практики сімейної медицини” Сторожинецького району Чернівецької області - приклад того, як швидко може змінитись якість надання первинної медичної допомоги при зміні фінансової моделі та підтримці громади, йдеться на сайті Національної служби здоров'я України.
Кармелія Бурла є лікаркою для двох поколінь мешканців села Чудей - вона працює тут вже 42 роки. Сьогодні вона - головний лікар КНП “Чудейська амбулаторія загальної практики сімейної медицини” Сторожинецького району Чернівецької області. Має звання Заслуженого лікаря України, обиралась депутатом сільської ради.
Заклад складається з двох амбулаторій в с. Чудей та с. Їжівці. Серед його пацієнтів - 3700 дітей віком від 0 до 18, серед яких - 100 дітей до року. Послуги первинної медичної допомоги майже 10 тисячам мешканців сел надають 5 сімейних лікарів, включаючи головну лікарку. У співпраці з НСЗУ заклад в 2019 році отримав більше 4,5 млн грн.
"Трансформація первинної ланки відкрила нові можливості для сільських лікарів, - впевнена Кармелія Костянтинівна. - Почавши рахувати гроші, які насправді пішли за пацієнтом, ми в колективах двох сільських амбулаторій вирішили, що більш раціонально - стати одним підприємством, більш розумно витрачаючи ресурси та наближуючи медичну допомогу до наших людей"
Лікарі забезпечені офтальмоскопами, отоскопами, ЕКГ, вагами, ростомірами, тонометрами, швидкими тестами. Дохід амбулаторії дає можливість до 6000 грн на місяць скеровувати на медикаменти та засоби для невідкладної допомоги. Є можливість дати пацієнтам з собою трохи ліків або медичних виробів у випадку госпіталізації. Досвідчений реєстратор з освітою “медичного техніка” впроваджує електронний запис пацієнтів. Мають автомобіль для санітарного перевезення та сучасну іномарку, за допомогою якої здійснюються виклики додому, патронаж, часткова паліативна допомога людям з інвалідністю та літнім пацієнтам.
Тут вирішили зберегти ФАП та весь медичний персонал. Всі робочі місця лікарів, ФАП, реєстратура та пункт невідкладної допомоги - комп’ютеризовані. За кошти НСЗУ придбали центрифугу та винайняли лаборанта. За необхідності більш детальних досліджень, співпрацюють з центральною районною лікарнею. За кількістю виписаних електронних рецептів за програмою реімбурсації “Доступні ліки” заклад є першим в районі. Але з 5 аптек, розміщених на території ОТГ, “Доступні ліки” поки видає лише одна.
Читайте також: Приватний медзаклад з Буковини - у ТОП-3 в Україні за виплатами від Нацслужби здоров'я
Керівник закладу вибудувала добрі відносини з місцевою владою. За кошти місцевого бюджету оплачується робота бухгалтера, електроенергія, енергоносії (опалюють дровами), перекрили дах, відремонтували систему опалення, встановили нові вікна. Дякуючи співпраці з громадою, що погодилась на співфінансування, виграли гранти від МОЗ на впровадження програми енергозбереження в закладі (утеплення фасаду), та оснащення для телемедицини. До 50 000 грн на місяць ОТГ виділяє на ліки для діабетиків, онко- та психічно хворих, людей з інвалідністю 1 групи, на годування немовлят. Працює програма забезпечення школярів антиструмином для профілактики захворювань щитовидної залози. Кармелія Бурла впевнена: без підтримки громади важко було б досягти таких результатів закладу.
За принципом 24/7 організований пункт надання невідкладної допомоги, що також виконує функції денного стаціонару. Постійно чергують 4 медичні сестри. Якщо пацієнт звернувся до пункту посеред ночі, він може переночувати під наглядом до ранкового прийому лікарем. За потреби зробивши ЕКГ, медсестри вайбером надсилають головному лікарю результати, або викликають швидку в екстреному випадку. Майже кожної ночі у пункті залишається 3-5 пацієнтів. Для тих, хто потребує послуг денного стаціонару, громада оплачує обіди.
"Сьогодні на первинці жити стало складніше тільки тим, що шукають причини, а не можливості, - переконана Кармелія Бурла, - Складно там, де колектив не хоче долучитись до впровадження змін. А змінилось дуже багато чого. Буде дуже шкода, якщо ми втратимо досягнення трансформації. Мої лікарі отримують від 12 до 16 тисяч гривень. Медичні сестри пункту невідкладної допомоги, що працюють добу на три, - 7 тисяч гривень, старша медична сестра - 12 тисяч грн. Серед 5 лікарів маю 2 молодих. Сьогодні їм цікаво працювати в селі. Ми постійно проходимо сучасне навчання, маємо справу з сучасним оснащенням. В Україні є прекрасний закон “Про фінансові гарантії медичного обслуговування населення” - просто треба навчитись його читати та застосовувати у щоденній практиці".
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами