Гостею програми «Нові Правила» на Радіо 10 стала Руслана Сідляр, заступниця директора Департаменту соціально-економічного розвитку та стратегічного планування, яка розповіла про процес релокації бізнесу до Чернівців, пише Медіа агентство АСС.
«Однозначно рік був непростим - і для громади, і для бізнесу, зокрема і для релокованого й для внутрішньопереміщених осіб. До тих викликів, з якими ми стикнулися - ми не були готові, але потрібно було всі емоції та страхи направити на потрібні та важливі справи. Як тільки у березні Міністерство економіки запустило держпрограму релокації - ми одразу до неї долучились: сформували базу даних вільних виробничих, складських, офісних приміщень, які ми надалі пропонували для релокації бізнесу. Як тільки нам відкрилась інформація до заявок релокованого бізнесу, які подавалися за цією програмою та зазначали там усі свої проблеми - ми включилися у цю роботу», - розповіла посадовиця.
Вона каже, що на початку все було інтуїтивно, виходячи із різних ситуацій, починали комунікацію із бізнесами, які потребували релокації. Першочергово спілкувалися із суб'єктами господарювання, які зазначали пріоритетність у нашому регіоні. Але звісно, з усіма хто залишав заявку - теж комунікували:
«Ми пропонували свої можливості, свою підтримку, направляли всю складену базу вільних приміщень, керівників підприємств безпосередньо. Хочу зазначити, що наш місцевий бізнес теж не був до цього байдужим, також долучився із перших днів та надавав нам усю необхідну інформацію».
Руслана Сідляр наголосила, що у релокації важливий час, оскільки кожен день та навіть кожна година має значення.
«На початку ми супроводжували релоковані підприємства інформативно - розповідали про нашу громаду, про наші можливості, бізнес і які переваги у разі релокації до нашого регіону вони можуть отримати, зокрема враховуючи, що ми транскордонний регіон і є можливість виходу на європейський ринок. Найбільше нас здивувало те, що були такі підприємці, які не знали де знаходиться Буковина і при спілкуванні запитували «А де саме ви знаходитесь?» і власне ми переконували їх у тому, що у нас дружнє бізнес-середовище, що ми маємо класні умови», - повідомила посадовиця.
Посадовиця повідомила, що від старту програми й до сьогодні, до Чернівецької територіальної громади переїхали 68 підприємств. З Київщини 43%, Харківщини - 25 %, Запорізької, Миколаївської, Донецької - 6%, Дніпропетровщини, Луганщини, Херсонщини і Рівненщини - 2-3%.
Наразі в громаді залишились 53 підприємства, які продовжують працювати. Якщо говорити географічно, то деякі підприємства Київщини та Житомирщини повернулися до своїх попередніх місць локації.
Отримуйте новини в Telegram
Руслана Сідляр каже, що найбільше - 33% - релокувалися підприємства гуртово-роздрібної торгівлі. 8% - виробництво електричного устаткування, також релокувалися підприємства з виробництва одягу, виробництва пластикових виробів, виробництва машинного устаткування, сфери послуг, IT-сфери, медичних послуг.
«Підприємства, які у нас реєструються, створюють нові робочі місця, сплачують податки до міського бюджету, тому однозначно громада бачить в релокації позитивний сенс. Одним із завдань, які ми перед собою ставили - це налагодження комунікації між місцевим та релокованим бізнесом, для того, щоб їм краще було адаптуватися, знайти партнерів, знайти сировину для виробництва, адже переважно всі попередні виробництва та логістичні ланцюжки були втрачені. Підтримка нашого бізнесу дуже відчувалися і підприємства з інших регіонів були вражені таким дружнім середовищем», - додала жінка.
«Я думаю, що так. Для нас релокація не є новим процесом, просто через повномасштабне вторгнення це стало вимушеною дією. Бізнеси приїжджали до Чернівців і раніше, просто не у такій кількості й одразу. Раніше це була міра для розвитку, масштабування, а сьогодні ми говоримо про цей процес, як вимушену міру - мова йде не про розвиток, а про збереження бізнесу. Я думаю що, як і зараз, так і у післявоєнний час Чернівці будуть привабливими для релокації бізнесу. Ми однозначно плануємо ставати більш інвестиційно-привабливими, більш виробничо-технологічними», - розповіла Руслана Сідляр.
Дізнавайтесь інші новини Буковини.
Комунікації з бізнесом продовжуються і досі, каже посадовиця:
«Ми влаштовуємо для підприємств воркшопи, тренінги, консультації та різні формальні та неформальні зустрічі. Першочергово багато кому необхідна була допомога саме із житлом, бо підприємства переїжджали разом із всією командою, сім'ями. Хтось брав тільки основну команду, а робітничі професії підбиралися через центр зайнятості та оголошення. Зараз більшість питань виникає саме з кадрами, вакантними місцями. Багатьом підприємствам потрібні саме працівники технологічного спрямування», - резюмувала Руслана Сідляр.
Також вона зазначила, що релоковані підприємства кажуть, що рівень середньої заробітної плати у Чернівцях нижчий, ніж, наприклад на Київщині чи Харківщині. Вони пропонують вищу зарплатню, ніж наші підприємства.
*Підготовлено в рамках співпраці з BST.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами