Це може статися через можливу заборону для фізичних осіб-підприємців (ФОП) сфери електронних комунікацій використовувати спрощену систему оподаткування, пише Медіа агентство АСС.
Йдеться про роз’яснення Державної податкової служби (ДПС) від 22 травня 2024 року. Згідно з цим роз’ясненням, з 1 січня 2022 року набув чинності закон «Про електронні комунікації», який забороняє реєструвати платниками єдиного податку суб’єктів з кодами видів економічної діяльності (КВЕД) 61.10 та 61.90, що визначають «діяльність у сфері провідного електрозв’язку».
22 серпня у пресцентрі Укрінформу відбулася конференція на тему «Чому в Україні може суттєво погіршитися Інтернет?». Голова Правління Асоціації правовласників та постачальників контенту Наталія Клітна взяла участь у заході, де заявила: постачальники послуг доступу до мережі Інтернет з КВЕДами 61.10 і 61.90 можуть бути платниками єдиного податку ІІІ групи на законних підставах.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).
Положення Податкового кодексу України (ПКУ) щодо порядку застосування спрощеної системи, розміри податків та зборів не можуть змінюватися рішеннями контролюючого органу.
ДПС вважає, що постачальники послуги доступу до мережі Інтернет з КВЕДами 61.10 і 61.90 не можуть бути платниками єдиного податку на ІІІ групі. На початку 2024 року Служба звернулась до Мінфіну з проханням надати узагальнюючу податкову консультацію (УПК) з цього питання.
21 березня 2024 року Експертна рада з підготовки узагальнюючих податкових консультацій при Мінфіні вирішила, що така УПК недоцільна, потрібні законодавчі зміни, зокрема до ПКУ та Закону України «Про електронні комунікації».
3 квітня 2024 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку (НКЕК), спростовує аргументи ДПС (рішення НКЕК від № 170):
— КВЕДи застосовуються для потреб статистики, у сфері електронних комунікацій види діяльності встановлює та роз'яснює НКЕК;
— Закон України «Про електронні комунікації» не передбачає згаданих в підп. 8 п. 291.5.1 ст. 291 ПКУ видів діяльності;
— ПКУ не приведено у відповідність до Закону України «Про електронні комунікації»;
— серед видів діяльності, які максимально відповідають ст. 291 ПКУ, немає послуг доступу до мережі Інтернет;
— «Послуга техобслуговування і експлуатації електронних комунікаційних мереж» надається третім особам, і не включає техобслуговування і експлуатацію власних мереж.
Однак, всупереч роз'ясненням НКЕК, відповідно до 22 травня і 29 липня 2024 року з'являються роз'яснення ДПС з посиланнями на листи Мінфіну: юридичні особи та фізичні особи-підприємці, які подають заяву на реєстрацію платника єдиного податку третьої групи із зазначенням КВЕД класу 61.10 «Діяльність у сфері проводового електрозв’язку» та класу 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв’язку», на сьогодні не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування.
При цьому тисячі постачальників послуг доступу до Інтернету, включаючи прифронтові території, отримують від ДПС листи, дзвінки, акти документальних перевірок із приписами перейти зі спрощеної на загальну систему оподаткування.
Свої вимоги ДПС обґрунтовує трактуванням законодавства у сфері електронних комунікацій, яке не входить до компетенції ані ДПС, ані Мінфіну та є завідомо незаконними:
— із набранням чинності 01.01.2022 Закону «Про електронні комунікації» платники податків при постачанні електронних комунікаційних послуг не мають права застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності;
— юридичні особи та фізичні особи-підприємці, які надають послуги доступу до мережі Інтернет підпадають під дію підп. 8 п. 291.5.1 ст. 291 ПКУ та не можуть бути платниками єдиного податку ІІІ групи;
— відповідно до Закону “Про електронні комунікації” всі постачальники електронних комунікаційних послуг є операторами;
— згідно з КВЕД-2010 надання послуг доступу до мережі «Інтернет» є складовою класу 61.10«Діяльність у сфері проводового електрозв’язку» та класу 61.90 «Інша діяльність у сфері електрозв’язку».
Таким чином, Мінфін, ДПС завідомо незаконно обмежують постачальників послуг доступу до мережі Інтернет бути платниками єдиного податку на ІІІ групі.
Позиція підтверджується судовими рішеннями по справах № 320/40139/23 ТОВ «БІЛГОРОДНЕТ», № 420/764/24, ТОВ «Телеком Інжиніринг»; № 420/239/24, ТОВ «Провайдер «Сетка», № 420/4614/24, ТОВ "Альфа ТВ"; № 420/13767/24, ТОВ «АЛЬФА ІНЕТ»; № 420/13793/24, ТОВ "ЕЛАН-ІНЕТ"; №320/923/24, ТОВ «Модус-Глобал»; №200/10256/21, ТОВ «ІСП СДС-ГРУП»; № 420/4796/24, ТОВ «ТЕЛЕКОМ БОНУС» https://reyestr.court.gov.ua/
Незаконне “адаптування” малих і середніх постачальників доступу до мережі Інтернет до загальної системи оподаткування призведе до повної перебудови архітектури електронних комунікацій України під час війни, несе в собі ряд негативних соціальних, економічних і безпекових наслідків, зокрема до:
1. Руйнування децентралізованої стійкої до атак ворога системи електронних комунікацій України;
2. Не виконання урядових програм із цифрової трансформації;
3. Зниження конкурентоздатності малих підприємств і припинення діяльності з надання послуг населенню, особливо в сільській місцевості і прифронтових районах через збільшення адміністративних витрат на загальну систему;
4. Збільшення вартості і погіршення якості послуг доступу до Інтернету і масового невдоволення і збурення користувачів;
5. Підприємства малого бізнесу, які продовжать надавати послуги на загальній системі через збільшення адміністративних витрат, навпаки зменшать відрахування до державного бюджету України у вигляді податків та зборів;
6. Втрати довіри вітчизняних інвесторів, які будуть змушені ліквідовувати бізнес в Україні і виводити капітал, через непослідовність та прикру незаконність податкової політики.
Якщо не хочете, щоб інтернет подорожчав - підпишіть петицію! Від вашого голосу залежить якість і ціна інтернету.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами