Нині на поверхні Марса і трохи під нею є вода, але лише у формі льоду і в незначних кількостях. Для того, аби краще зрозуміти історію води на Марсі, вчені намагаються з’ясувати, куди поділася волога з його поверхні: випарувалася в космос чи тепер зберігається у вигляді відкладень льоду або резервуарів рідини глибоко в його товщах.
Новий аналіз сейсмічних даних, зібраних посадковим модулем NASA InSight, чия місія була завершена у 2022 році, продемонстрував, що в десятках кілометрах під поверхнею Марсу є цілі океани рідкої води. Дослідження опубліковано в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences, пише МА АСС з посиланням на nv.ua.
Наші новини є у Facebook
InSight відстежував акустичні хвилі, створювані сейсмічною активністю всередині планети. Вони змінювалися відповідно до щільності та складу матеріалу, через який вони рухаються. Дослідники вивчили дані InSight за допомогою геофізичної моделі, ідентичну тій, що використовується для картографування нафтових родовищ на Землі. Вони з’ясували, що глибоко під поверхнею Марса лежить шар роздробленої магматичної породи, наприклад граніту, тріщини якого заповнені рідкою водою. Цей шар знаходиться на глибині від 11,5 до 20 кілометрів, тому він, ймовірно, не буде доступним для людей після прибуття на Марс.
«Розуміння марсіанського водного циклу має вирішальне значення для розуміння еволюції клімату, поверхні та надр. Корисною відправною точкою є визначення того, де є вода і скільки її», — каже геофізик Васана Райта, керівник дослідження.
Марсіанські океани розташовані на глибині від 11,5 до 20 кілометрів (Фото:NASA/JPL-Caltech)
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами