Гнів поганий не тільки тим, що може зіпсувати ваш імідж і стосунки з оточуючими. Гнів спалює людину зсередини, підживлює депресію і є супутником багатьох небезпечних недуг, пише НВ. Експерти попереджають, що коли вчасно не встежити за своєю злістю, можна в буквальному сенсі довести себе до ручки. І без лікарської допомоги вже не обійтися.
Як же впоратися з наростаючою злістю на ранніх етапах? Ось що рекомендують психологи й експерти з керування гнівом.
1. Зрозумійте причини свого гніву
Коли процес заходить надто далеко, буде вже пізно розбиратися з тим, що стало причиною вашої злості. Вас буде дратувати буквально все. Та коли ви вчасно помітите, що стали частіше начебто безпричинно злитися на оточуючих, то є шанс встигнути розібратися в собі. Гнів — це абсолютно здорова емоція, яку нерідко характеризують в негативному світлі, пояснює американський психотерапевт Джозі Рамеш.
«Гнів абсолютно необхідний для виживання людини як виду, — зазначає Рамеш. — Це нормальна реакція на те, що для вас вкрай не є комфортним».
Але гнів корисний лише в невеликих дозах, змушуючи вас різко відреагувати на проблему і спробувати вирішити її. А якщо ви дозволите гніву захопити вас повністю, то ситуація вийде з-під контролю. Єдиний спосіб керувати своїм гнівом — знайти його причину, пояснює Рамеш. З нею погоджується і Джулі Фрідман, психіатр із Торонто.
. «Знання — це сила, яка може зупинити спалаху гніву», — запевняє вона.
Зрозумівши, що викликає гнів, ви можете докласти зусиль, щоб усунути ці причини, а разом з ними — і злість, яку вони породжують.
Не зайвим буде також постаратися знизити кількість ситуацій, в яких гнів зазвичай проявляє себе, вважає американський психолог Емі Морін. Корки самі по собі не є головною проблемою вашого життя, та коли ви навчитеся уникати їх, то і спалахів гніву поменшає.
2. Аналізуйте своє життя
Безсилля перед зовнішніми обставинами, зовнішня загроза — ось найчастіші причини наростаючого гніву.І не варто плутати зовнішні подразники, які викликають спалахи гніву, з його причинами. Ви скаженієте через те, що хтось не поступився дорогою на перехресті, але насправді причина вашого гніву в тому, що вас бентежить невизначеність на роботі або фінансові негаразди. Щаслива людина лише на секунду насупиться, якщо офіціант випадково облив її водою. Людина, що перебуває в стресі, може зчинити з того, що сталося, неабияку проблему. Найчастіше проблеми лежать на поверхні, потрібно просто навчитися аналізувати своє життя, стчерджують психологи.
Є кілька основних факторів, що часто-густо є основою начебто безпричинного гніву, пояснює Фрідман. Найчастіше люди бувають голодними (в сенсі незадоволені в своїх життєвих прагненнях), вважають, що їх ніхто не розуміє, або відчувають хронічну стомленість.
Спробуйте також скласти перелік конкретних джерел роздратування у вашому житті. Напишіть на папірці імена всіх людей, які завдають вам незручностей, а також місць, де ви почуваєтеся некомфортно.
«Люди зазвичай здатні вияснити причини своєї люті, — констатує Рамеш. — Головне — бути щирим із самим собою і навчитися чути себе».
Важливо розуміти — злості без причин не буває.Якщо ви вважаєте, що ваша лють не має конкретних причин, ви помиляєтеся, каже Фрідман. Для сильних емоцій завжди є відчутні причини.
«Злість — це броня, яку ми „одягаємо“, щоб захистити крихке нутро від зовнішніх чинників», — пояснює Фрідман.
Також треба пам’ятати про те, що гнів часто може бути звернений зовсім не в той бік, звідки надходить загроза, реакцією на яку і є ось цей гнів. Припустимо, ви перебуваєте в постійній стресовій ситуації вдома, але побоюєтеся зруйнувати шлюб чи боїтеся чоловіка/дружини. У такому випадку ваш гнів може проявлятися за цілком іншої ситуації — наприклад, в автомобільних заторах.
Як можна боротися з такими проявами стресу?
Все дуже просто, каже Фрідман, постійно тримайте в голові справжні причини своєї люті. І не забувайте про те, що відбувається у вашому житті з тими негараздами, які провокують спалахи люті.
3. Дихайте
За словами Рамеш, для боротьби з гнівом, як не дивно, добре підходить старий добрий метод, про який певно нагадувала вам ще ваша мама.У моменти, коли гнів буквально душить вас, слід почати глибоко і розмірено дихати.
Глибоке і розмірене дихання сприяє сповільненню серцебиття і зниженню викидів стресових гормонів. У цей момент ви знову можете почати мислити раціонально, констатує Рамеш. Медики також рекомендують дихати носом, а видихати ротом. У такий спосіб бажаний ефект досягається швидше.
4. Спілкуйтеся із собою
Фрідман також радить за критичних моментів спілкуватися із собою. «Я не сприйматиму це на особистому рівні», «Я знаю, як із цим впоратися» — ось фрази, які можуть вивести вас із гнівного піку, наголошує експерт. На думку психолога Крістіана Нордквіста, часом не завадить поспілкуватися з кимось іще, але обов’язково — з людиною, яка жодним чином не пов’язана з вашими негативними емоціями.
5. Переведіть все на жарт
На перший погляд, це абсурдна порада, але дехто з психологів наполягає на тому, що саме гумор — найкращий спосіб боротьби з гнівом. Спробуйте перевести будь-яку неприємну ситуацію у площину гумору.
Проте варто уникати сарказму, він часто-густо є просто іншою формою гніву, може образити оточуючих і спровокувати виникнення неприємних ситуацій.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчені дослідили, як емоції впливають на тих, кому 50+
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами