У тіньовій економіці підробки займають п’яту частину всіх грошей. В Україні навіть відкривають несправжні пункти обміну для збуту фальшивої валюти.
Які купюри підробляють в Україні
У НБУ відзначають, що в Україні наразі падає рівень підробленої нацвалюти. На 1 млн шт. справжньої гривні припадає близько 2,5 шт. підробленої. У Євросоюзі показник підробок євро також знижується.
В Україні 98% вилученої з обігу минулого року несправжньої валюти припадає на банкноти чотирьох номіналів:
- 500 грн (46% )
- 100 грн (27%)
- 50 грн (15%)
- 200 грн (11%)
Іноземна валюта:
Серед вилучених з обігу підроблених банкнот іноземної валюти переважають: долари США (78% ), євро (17%), російські рублі (4%), швейцарські франки та англійські фунти стерлінгів (1%).
Переважна кількість вилучених з обігу підроблених банкнот іноземної валюти припадає на банкноти номіналом 100 доларів США, 50 та 200 євро і 5 тис. російських рублів.
10% від таких купюр є досить якісними підробками, які можна відрізнити лише на спеціальній машині. Буває, що навіть не з першого разу показує фальшивку.
Читайте також: Стало відомо, коли випустять перші банкноти номіналом 1000 гривень
Як підробляють та куди їх дівати
81% підроблених банкнот – низької якості. Їх виготовляють копіювальною чи комп’ютерною технікою. 19% виготовлені поліграфічним способом.
Якщо хтось підозрює, що купюри несправжні, він може звернутися до банку, щоб їх перевірили безкоштовно у НБУ, після цього гроші будуть повернуті.
Підроблені банкноти національної та іноземної валюти вилучаються без відшкодування їх вартості.
Їх передають поліції для проведення розслідувань.
Як відрізнити фальшиві гроші
Система захисту гривні має рівень провідних валют світу.
Є елементи, що дозволяють виявляти підроблені гроші. Щоб розпізнати підроблені банкноти, треба добре знати ці елементи захисту.
- Водяні знаки – зображення, що видимі під час розглядання банкноти проти світла.
Наприклад, зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовому боці банкноти. Плюс зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака гривні.
Вам буде цікаво: Як крадуть гроші з картки без вашого відома
- Занурена в товщу паперу захисна стрічка, на якій розміщуються позитивні і негативні тексти та мікротексти.
- Рельєфні зображення на поверхні банкнот, що визначаються пальцями рук на дотик.
- Приховане зображення – цифрове позначення номіналу, що стає видимим під час розглядання банкноти під гострим кутом зору до джерела світла.
- Наскрізний елемент – це зображення, що виконані в одному місці з лицьового та зворотного боків банкноти і суміщаються або доповнюють одне одного під час розглядання проти світла.
- Зображення, виконані оптично-змінними фарбами, що змінюють колір під час розглядання банкноти під різними кутами зору.
Важливо завжди перевіряти кілька елементів, а не заспокоюватися, що банкнота справжня, коли перевірили один.