Давайте розберемося з усіма цими питаннями. А допоможе нам у цьому дитячий алерголог-імунолог медичного центру «Базисмед» - Дмитрук Тетяна Василівна.
- Розкажіть, будь ласка, а з якими саме питаннями до вас звертаються?
- Коли є будь-які підозри на алергічні захворювання чи порушення імунної системи у діточок. Я не лише допомагаю діагностувати та справитись з захворюваннями, але й консультую батьків: як їм поводитись, щоб їх дітки завжди почувались добре.
- Які найпоширеніші алергії проявляються у дітей?
- Я би розділила сучасні алергічні хвороби на 2 категорії:
- справжні алергії, що супроводжуються бронхіальною астмою, алергічним ренітом, атопічним дерматитом, гострими та хронічними кропив’янками. Такі алергічні захворювання тісно пов’язані з роботою імунної системи і повністю їх вилікувати – поки не реально. Проте не варто панікувати: подібні захворювання лікарі давно навчилися контролювати. А це дає людині можливість жити повноцінним життям.
- несправжні алергії: харчова непереносимість, алергія на медпрепарати… Не зважаючи на назву – такі алергії не варто вважати несуттєвими. На сьогоднішній день вони займають великий обсяг звернень серед пацієнтів. І є певні симптоми, які точно не варто ігнорувати.
Не можу не зауважити, що останнім часом дійсно все більше людей почало скаржитись на алергію.
Дитячий алерголог-імунолог медичного центру «Базисмед» - Тетяна Дмитрук
- А що провокує появу алергій?
- Тут важко виділити якийсь один фактор. Це і харчування, і екологічна ситуація, і стреси, і спадковість…
- Зараз звідусіль чути про непереносимість глютену, лактози тощо. Це «фішки» маркетологів чи реальні захворювання?
- Дійсно є певний відсоток людей, що страждає від цього захворювання. Проте їх не слід відносити до розряду «алергійних». І ще, зауважте: не варто виключати продукти з глютеном чи лактозою зі свого раціону, допоки непереносимість не підтвердиться за допомогою аналізів!
- Чи може бути таке, що алергія з’являється не з дитинства, а раптово - у старшому віці?
- Звісно, буває і таке. Алергія може проявитися на будь якому етапі життя. Це може бути пов’язано зі стресовими ситуаціями, або ж з тим, що людина лише на певному етапі життя вперше стикнулася з алергенами (наприклад, переїхала в інше місто, спробувала нові страви тощо).
- Зараз період активного цвітіння. То як же вберегтись від алергічних реакцій?
- Батькам слід пильно слідкувати за зміною стану дитини. Особливо, якщо ви знаєте, що у вашій родині вже були прояви різного роду алергії. При появі симптомів бажано звернутися до лікаря – щоб він встановив діагноз та призначив грамотне лікування. Якщо ж в дитини вже діагностовано алергію – то ми заздалегідь прописуємо їй профілактичне лікування. Ліки слід починати приймати за місяць-два до початку сезону цвітіння. Медикаменти не гарантують повної відсутності алергії, але вони точно її значно полегшать.
- Деколи симптоми застуди чи вірусу дуже схожі на алергічні реакції. Це і чхання, і закладений ніс… Як же відрізнити ці захворювання?
- В першу чергу слід звернути увагу на частоту хвороб. Алергічні захворювання більш затяжні, вони проходять, як правило, без температури, і не піддаються повному виліковуванню: залишаються симптоми бронхіту, висипи на шкірі….
- Коли бити на сполох?
- Якщо ви бачите, що вашій дитині погано – то не відкладайте візит до лікаря. Особливо, коли у неї є висипи з народження, гостра кропив’янка (а вона може призвести до набряку верхніх дихальних шляхів), гострий обструктивний бронхіт (який щораз стає сильнішим), якщо не походить нежить понад три тижні… Запишіться спершу на консультацію до сімейного лікаря, або до педіатра. Після огляду він зможе направити вас на консультацію до вузького спеціаліста.
- Які аналізи потрібно здавати, щоб зрозуміти на що у тебе алергія?
- Найпростіший, але дуже інформативний метод обстеження – загальний аналіз крові.
Якщо його результати вказують на певні відхилення і розмова з пацієнтом підтверджує побоювання лікаря – то для повної впевненості можуть призначатися додаткові лабораторні обстеження. Якщо мова йде про дитину старше 5 років – то ми можемо провести підшкірний аналіз на алергени, який чітко дає зрозуміти: що саме викликає алергічну реакцію.
- Не рідко можна почути серед батьків про таку дитячу хворобу, як атопічний дерматит. Як його діагностувати і відрізнити від інших хвороб чи алергій?
- Це хронічне захворювання, що має часті рецидиви і проявляється воно, здебільшого, сухістю шкіри та сильним свербежем. Для того, щоб провести правильну діагностику – не рідко ми працюємо в парі з дерматологом, адже є схожі прояви і у інших захворювань.
- Чи може дитина «перерости» алергію?
- Може! Особливо, якщо це були прояви псевдо алергічних реакцій (непереносимість), або ж батьки ретельно дотримувались усіх рекомендацій лікаря і змогли взяти алергію під контроль.
- А тепер щодо імунології. Якщо дитина часто хворіє на застудні захворювання, то потрібно на прийом до вас?
- Це буде не зайвим. Я завжди радо проконсультую вас та допоможу з’ясувати причину.
Читайте також: Постковідний синдром: на що найчастіше скаржаться буковинці
- Чи є якісь універсальні методи підвищення імунітету у дітей та дорослих? Можливо – це якісь пігулки чи продукти?
- Загалом для розвитку імунітету необхідні режим дня і відпочинку, фізична активність, якісне харчування та позитивні емоції. Збалансуйте кількість жирів, вуглеводів, білків. А ще: дітям слід якомога менше споживати смаженого та гострого – щоб не сформувати харчову непереносимість.
Як не дивно, та за час карантину діти почали менше хворіти на ГРВІ та інші застуди, адже вони мало контактували з друзями. Проте, я, як лікар, вважаю, що все ж таки, наш імунітет має загартовуватися при спілкуванні з іншими людьми.
- А імунні хвороби можливо діагностувати? Які аналізи чи обстеження для цього потрібно проходити?
- Починати слід, знову ж таки, з загального аналізу крові та опитування пацієнта. Після цього (при потребі) ми можемо призначити певні додаткові лабораторні дослідження.
- Куди порадите поїхати з дітками на відпочинок: море, гори?
- У наш час, коли усі живуть у шаленому ритмі , головне - просто відпочити! Де саме: вибір за вами. Тут найважливіше – забути про стреси та насолодитися процесом! Дітям важливо поводити час з батьками!
- Раз ми вже говоримо про відпустки, то слід згадати про басейни. Що робити, якщо у тебе з’явиться алергія на дезінфектори?
- Попередньо визначити алергію в даному випадку не можливо. Дезінфектори бувають різні. І якщо ви вже знаєте: на який саме у вас алергія – просто оберіть інший басейн.
Вул. Рівненська, 5 А.
Телефон: 095 226 02 02
Кол-центр 0 800 600 620
Інформація розміщена на правах реклами
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами