Миття рук може бути найпростішим, найдешевшим та найдієвішим засобом запобігання інфекційним захворюванням. Респіраторні вірусні інфекції, зокрема, такі як коронавірусне захворювання Сovid-19, поширюються, коли слиз або краплі, що містять вірус, потрапляють у наш організм через очі, ніс чи горло. Найчастіше це відбувається через руки, пояснює Андрій Міхєєв, кандидат біологічних наук, доцент кафедри мікробіології та вірусології Буковинського державного медичного університету.
«Звичайне мило чудово очищає шкіру від пилу і бактерій. Важливо мити руки регулярно: вранці та ввечері, після роботи або заняття спортом, перед їжею і після прогулянки та ігор з дітьми», - каже фахівець.
Дуже популярним стало антибактеріальне мило. Подейкують, воно краще бореться з мікробами, ніж звичайне. Проте численні дослідження доводять, що додаткові витрати на антибактеріальне мило нічим не обґрунтовані. Фактично це гроші, викинуті на вітер.
«Скажу більше: антибактеріальне мило може навіть заподіяти шкоду. Річ у тім, що на поверхні тіла людини практично постійно знаходяться не тільки шкідливі бактерії, але й корисні мікроорганізми, які допомагають нам боротися з хвороботворними мікробами і захищають від розповсюдження інфекції. Антибактеріальні домішки до мила не розрізняють, «корисні» чи «шкідливі» мікроорганізми - знищують усі. Часто це призводить до розвитку резистентності до антибіотиків, - зазначає Андрій Міхєєв. - Практика використання показала, що антибактеріальне мило знищує корисні бактерії, викликає звикання до антибіотиків, а це істотно ускладнює боротьбу з багатьма захворюваннями».
Отримуйте новини в Telegram
Фахівець також радить не зловживати антибактеріальними рідинами для прибирання приміщень. У них можуть міститися токсичні речовини, небезпечні для здоров’я.
«Наприклад, широко розрекламований триклозан, що має антибактеріальні властивості, і входить до складу не тільки мила, а й деяких засобів для прибирання оселі, «вбиваючи» шкідливі мікроби, може заподіяти серйозну шкоду організму, - говорить Андрій Міхєєв. - Триклозан був синтезований в Швейцарії ще в 1965 році. Швидко завоював популярність як речовина, що здатна однаково ефективно впливати і на грам-позитивну, і на грам-негативну флору. Триклозан входить до складу антибактеріального мила, зубної пасти, дезодорантів, різноманітних дезінфікуючих розчинів. Проте, як і будь-який антибактеріальний засіб, знищує не тільки шкідливу, але і корисну флору, тобто всі мікроорганізми без виключення. Як результат – організм втрачає здатність захищатися від різних інфекцій.
Безконтрольне використання побутової хімії з триклозаном призводить до того, що частина бактерій мутує і стає несприйнятливою як до самого триклозану, так і до інших антибіотиків».
Біолог каже: ще однією небезпекою триклозану є його токсичність при змішуванні з хлором. У цьому випадку він виділяє речовини, що негативно впливають на шкіру і дихальну систему. Оскільки у великих містах для очищення водопровідної води досі використовують хлор, шкода побутової хімії, що містить триклозан, очевидна.
«До речі, згідно з останніми дослідженнями з’ясувалося, що зловживання дезінфікуючими засобами, що містять антибактеріальні компоненти, може призвести до гормональних порушень, що суттєво підвищує ризик розвитку онкологічних захворювань і хвороб щитоподібної залози», - додає Андрій Міхєєв.
Андрій Міхєєв наголошує: найкращий спосіб зробити руки чистими - просто вимити їх теплою водою та милом. Безводні замінники варто використовувати лише тоді, коли немає змоги вимити руки. Наприклад, в автомобілі або на прогулянці.
«Зауважте, що санітайзери можна використовувати тільки тоді, коли на руках немає видимого бруду (а це рідко коли трапляється з дітьми!), - зазначає фахівець. - Антибактеріальні спреї та гелі слід наносити на сухі руки і потерти, імітуючи миття, від 10 до 30 секунд».
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами