Дослідження припускає, що всього одна ніч позбавлення сну може бути пов'язана зі структурними змінами в мозку, подібними до тих, що спостерігаються при старінні. Мозок «додає» у віці рік – два, проте одна ніч хорошого сну стирає ці зміни, пише Медіа агентство АСС з посиланням на УНН.
У своєму дослідженні вчені порівнювали знімки мозку людей, які виспалися, зроблені за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ), зі знімками людей, які проводили ніч або більше в умовах обмеженої кількості годин відпочинку.
Вік мозку — це «дуже цікавий показник із погляду того, як він змінюється внаслідок втрати сну», — говорить Джудіт Керролл, помічник професора психіатрії та біоповедінкових наук Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі.
Дослідники використовували п'ять наборів даних, які включали дані 134 учасників у чотирьох групах: повне недосипання (відсутність сну впродовж однієї ночі), часткове недосипання (три години в ліжку за одну ніч), хронічне недосипання (п'ять годин сну впродовж п'яти ночей) і контрольна група (вісім годин сну щоночі). У кожної групи була принаймні одна ніч вихідного сну, коли вони провели вісім годин у ліжку до позбавлення сну; у більшості груп також була повна ніч відновлювального сну після цього.
Кожному робили МРТ після кожної ночі, що дало змогу дослідникам порівняти, який вигляд мав їхній мозок до і після позбавлення сну, а також після повноцінного нічного відпочинку.
Дослідники визначили передбачуваний вік мозку учасників за допомогою алгоритму машинного навчання під назвою ВrainageR, який було навчено на даних більш ніж 3000 осіб. Загальнодоступний алгоритм прогнозує хронологічний вік людини за МРТ головного мозку на основі того, який здоровий мозок зазвичай має вигляд у цьому віці з огляду на його тканини та об'єм рідини. У проведених раніше тестах дослідники виявили, що BrainageR може точно передбачити вік у межах приблизно чотирьох років.
Отримуйте новини в Telegram
У своєму новому дослідженні дослідники виявили, що для групи, яка не спала одну ніч, BrainageR підрахував, що вони були в середньому на один-два роки старші, ніж передбачалося на вихідному рівні. Ці відмінності зникли після ночі відновлювального сну. Групи з частковою і хронічною депривацією сну не мали істотних відмінностей у прогнозах віку.
Ці результати узгоджуються з більш ранніми дослідженнями впливу недосипання на мозок. Є докази того, що в мозку людей, позбавлених сну, відбуваються кілька типів змін, включно зі змінами в розподілі рідини та об'ємі сірої речовини.
Важливо зазначити, що дослідження показали не так фактичне старіння, а скоріше як зміни, які алгоритм машинного навчання інтерпретував як старіння. Окрім того, учені поки що не готові говорити про довгострокові наслідки позбавлення сну або позбавлення сну на більш тривалий термін.
Дослідження також було відносно невеликим. Учені припускають, що більший розмір вибірки може виявити менші ефекти в інших групах, такі як збільшення віку мозку на кілька місяців. У майбутньому вчені сподіваються провести подібне дослідження за участю людей, які працюють у нічну зміну і, зокрема, тих, хто зазнає труднощів у засинанні після таких змін.
Медіа агентство АСС є в Instagram