Навпаки, деякі оброблені продукти, такі як білий хліб і хлібобулочні вироби можуть сприяти посиленню цього відчуття. Про це повідомляє портал «Знаїмо», пише Медіа агентство АСС з посиланням на gazeta ua.
Яйця
Містять багато незамінних поживних речовин. Зокрема ‒ сім грамів білка, 4% рекомендованої добової норми споживання кальцію і 6% рекомендованої добової норми споживання вітаміну А.
Яйця також є джерелом жирів, що забезпечують енергією і допомагають організму засвоювати вітаміни.
Банани
Чудове джерело калію, клітковини і вуглеводів. Завдяки комбінації вуглеводів і клітковини надовго забезпечують енергією.
Мигдаль
Багатий поживними речовинами, такими як жири, клітковина і білок. Білок і жир забезпечують відчуття ситості та підвищують рівень енергії. Мигдаль також містить вітамін Е і магній.
Кавун
На 92% складається з води. Містить вітамін А, С і багато інших поживних речовин.
Зневоднення може посилити відчуття втоми. А правильна гідратація підвищує розумову активність і покращує самопочуття.
Кале
Цей листовий зелений овоч багатий вітамінами, антиоксидантами і залізом. Залізо необхідне для перенесення кисню в організмі, щоб клітини використовували його як енергію. Низький рівень заліза може спричинити нестачу енергії.
Крім того, ця капуста містить багато калію і вітаміну А.
Шпинат
Ще один зелений листовий овоч, багатий залізом. У ньому також чимало вітаміну К і магнію. Шпинат і капуста ‒ відмінне поєднання у салатах.
Чіа
У 30 грамах цього насіння ‒ чотири грами білка, 11 грам клітковини і дев'ять грамів жиру.
Клітковина запобігає стрибкам цукру у крові під час їжі. Адже ще однією можливою причиною втоми є швидкі зміни рівня цукру у крові.
Овес
Багатий на полісахариди, включаючи харчові волокна (клітковину). Складні вуглеводи важче розщеплюються організмом, що робить їх довготривалим джерелом енергії.
Наші новини є у Facebook
Чого варто уникнути
Деякі продукти і напої посилюють відчуття втоми. Наприклад, продукти з високим вмістом цукру можуть тимчасово підвищити енергію, але цей сплеск часто призводить до швидкого її падіння.
До продуктів, які можуть збільшити втому протягом дня, належать: цукор і мед, білий хліб, випічка, напої з високим вмістом кофеїну, сильно оброблені продукти, такі як картопляні чипси.
Поради для підвищення енергії
Аби підтримувати свій рівень енергії високим цілий день варто:
- уникати пропусків їжі;
- робити вдень перекуси, якщо відчувається нестача енергії, наприклад, з'їсти жменю волоських горіхів чи мигдалю;
- дотримуватися рекомендованої добової норми споживання калорій;
- пити достатньо води або інших корисних напоїв.
Інші способи подолати втому
Зміни у способі життя також підвищують рівень енергії.
Регулярні фізичні вправи збільшують тренованість, запобігаючи ранній втомі. Рекомендовано займатися спортом принаймні щонайменше п'ять днів на тиждень протягом 30 і більше хвилин.
Організму допомагає якісний нічний сон тривалістю вісім годин: він підтримує здоровий апетит і функціонування імунної системи, регулює рівень гормонів.
Управління стресом – ще один спосіб боротьби з втомою. З часом хронічний стрес може викликати втому і виснаження.
Аби зменшити рівень стресу, можна спробувати медитацію, фізичні вправи, всі можливі варіанти психологічного розвантаження – спілкування із друзями, відвідання культурних заходів, перегляд цікавого фільму.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами