Однак є у нього й не дуже позитивні нюанси. Як часто можна пити каву, розповіла дієтологиня Анна Гоголєва, пише ІА АСС з посиланням на 24 канал.
«Звичайно, кава натщесерце може привести й до виразки, особливо, коли ввечері перший і останній прийом їжі, а до цього немає часу. Одним же з яскравих прикладів є молоді дівчата, які через звичку для того, щоб прокинутися, обов'язково будять себе кофеїном, а через годину сили й енергія знову залишають, і знову заварюється кава. Особливо це робиться при сидячій роботі», – зазначила Гоголєва.
За її словами, після цього можуть з'явитися різні діагнози – від «втомлених» наднирників і проблем з гормональним фоном до розвитку аутоімунних реакцій (типу RTA).
«Отже, якщо ваш метаболізм і стан організму дозволяють, то одна чашка кави на тиждень через годину після їжі – ніякої шкоди», – наголосила дієтологиня.
- Вимиває кальцій з кісток, і порушує баланс електролітів.
- Викликає спазм сечоводів і погіршує фільтрацію рідин і крові нирками + малорухливий спосіб життя, стрес. Це може привести до мігрені та слабкості.
- Сприяє розвитку Аутоімунних процесів.
- Заважає засвоєнню вітамінів групи B і багатьох мінералів, приводячи до дефіцитів і виснажуючи ресурси організму.
«Отже, якщо ресурс, метаболізм, самопочуття дозволяє, то зрідка такий напій не зашкодить, а от якщо ви страждаєте на анемію, часто хворієте, схильні до більш швидкого окислювального стресу, то краще знайти альтернативу», – резюмувала Анна Гоголєва.
Отримуйте новини в Telegram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами