Як зазначили соціологи, у порівнянні з періодом перед повномасштабним вторгненням (станом на лютий 2022 року) із 44% до 79% зросла частка тих, хто вважає, що між Україною і росією мають бути закриті кордони з візами і митницями. Натомість із 48% до 11% стало менше тих, хто виступає за «дружні» відносини між країнами. Також з 5% до 1% знизилася частка тих, хто виступає за об’єднання в одну державу.
Також опитування засвідчило, що у всіх регіонах переважна більшість (від 86% на заході до 70% на сході) вважають, що між Україною і росією мають бути закриті кордони з візами і митницями. Крім того, у всіх регіонах порівняно з лютим значно зросла частка тих, хто виступає за закриті кордони. Зокрема, якщо на півдні і сході ще в лютому більшість виступали за «дружні» відносини, то зараз переважна більшість вважає, що між Україною і росією мають бути візи та митниці.
При цьому соціологи вказують, що у розрізі лінгвоетнічних категорій населення України більшість виступають за те, щоб між Україною і росією були закриті кордони з візами та митницями. Навіть серед російськомовних росіян 52% виступають за закриті кордони, а за «дружні» відносини – 35%. І лише 3% стверджують, що Україні і росії слід об’єднатися в одну державу.
На думку заступника директора КМІС Антона Грушецького, результати останніх соціологічних досліджень засвідчують, що в різних аспектах українці остаточно прощаються з російською імперією.
У випадку бажаних відносин з росією українці пройшли умовних три етапи: спочатку в період до 2013 року, тобто до початку Революції гідності, упевнено знижувалася частка тих, хто прагнув об’єднання України і росію в одну державу. Таких ще в квітні 2008 року було 20%, а в листопаді 2013 року – лише 9%. Утім, частка тих, хто відстоював «закриті» кордони, лишалися незмінною на рівні 10-12%, тобто частина українців перейшли від ідеї «об’єднання» до ідеї «дружніх відносин», зазначив експерт.
Із 2014 року ідея «об’єднання» остаточно маргіналізувалася і трималася на рівні 5-6%. Натомість більш упевненої ваги набула ідея «закритих» кордонів, яка, втім, мала 40-45% підтримки до лютого 2022 року і переважала лише на заході, у той час як на півдні і сході продовжувала переважати думка про те, що держави мають бути «дружніми» без віз і митниць (загалом по Україні таких було 45-50%), вказав Грушецький.
Водночас після лютого 2022 року агресивність керівництва росії і «звичайних» росіян разом із звірствами російської армії поховали і ідею «дружніх» і «зручних» відносин, констатував експерт, додавши, що не тільки на рівні України в цілому абсолютна більшість вважає потрібними візи та митниці з росіянами, але й у всіх регіонах ця думка абсолютно переважає. Українці незалежно від регіону чи мови прагнуть відгородитися від росії, підкреслив він.
Медіа агентство АСС є в Instagram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами