Православна церква 13 грудня вшановує пам'ять святого апостола Андрія Первозванного, першого проповідника християнства на українських землях.
Згідно з переказами, Андрій Первозванний - брат Петра, рибалив на «морі Галілейському» і входив до общини учнів Івана Хрестителя, а потім став першим, хто був покликаний Ісусом Христом у апостоли (звідси - Андрій Первозванний). Згодом проповідував християнство балканським та причорноморським народам, зокрема скіфам, і був розп'ятий на хресті за наказом римського магістрату у грецькому місті Патри.
Святий Андрій - апостол, якого вельми шанують в Україні та вважають одним з покровителів нашої країни. За легендою, він поширював Слово Боже на наших землях і, зокрема, проповідував на самих Київських пагорбах. У «Повісті временних літ» Нестор-літописець пише, що апостол нібито пророкував, що на місці нинішнього Києва буде споруджено град великий із багатьма церквами, і, сказавши це, поставив хрест. У пам'ять про цю подію на тому місці у ХІ ст. споруджено дерев'яну церкву. Згодом у 1744-1767 рр. на тому ж пагорбі за проектом Бартоломео Растреллі було збудовано собор св. Андрія Первозванного, який став справжньою окрасою нашої столиці.
Незважаючи на те, що Андрій - християнський святий, обряди й традиції цього дня сягають дохристиянських часів.
У народі це свято називали ще Калитою, бо хлопці кусали калиту - солодкий корж, підвішений до стелі. Хто дострибне до калити, тому й поталанить цього року.
У цей день жінки намагалися не пекти хліба, не шити й не прясти. А дівчата на Андрія багато ворожили, завбачуючи свою долю.
Цікаво, що іноді українці називали останній місяць року «андрійцем», повідомляє "Укрінформ".
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами