Пенсійна реформа змінить підходи до наповнення пенсійного фонду і закладе основи зростання пенсій.
3 жовтня Верховна Рада ухвалила закон про пенсійну реформу . З часом багатолітня бюджетна діра, викликана пенсійним навантаженням, повинна зникнути, інформує 24 канал.
За словами міністра соцполітики Павла Розенка, депутати встигли запропонувати понад 2,5 тисячі поправок до законопроекту пенсійної реформи запропонованого урядом, однак найважливіші зміни до законодавства залишаться.
Зростання пенсій
Пенсії зростуть. Це відбудеться кількома шляхами.
Читати ще: 90% пенсіонерам Буковини перерахують пенсію. В середньому пенсія зросте на 400 грн
Перший. Пенсії перерахують 10 мільйонам пенсіонерів. Останній перерахунок відбувався у 2007 році. Тоді показники середньої зарплати становили втричі менше від сьогоднішніх. За словами голови парламентського комітету соцполітики Людмили Денісової, перерахунок збільшить пенсії в середньому на 700 гривень.
Відтепер індексація пенсій проводитиметься автоматично з орієнтуванням на збільшення середньої зарплати без рішень парламенту чи уряду.
Другий. Підвищення пенсій відбудеться завдяки прив'язуванню мінімальної пенсії до прожиткового мінімуму. Тому пенсіонери, що отримували мінімальну пенсію 949 гривень, отримуватимуть мінімум 1373 гривні.
Третій. Знімається додаткове 15-% оподаткування пенсій працюючим пенсіонерам. В Україні 500 тисяч пенсіонерів отримують зменшену пенсію.
Особливе нарахування пенсій матимуть військовослужбовці. Це врегулюють окремим законом.
Вихід на пенсію
У реформі не йдеться про підвищення пенсійного віку, однак збільшується показник трудового стажу для виходу на пенсію.
З 2018 року 60-річні українці зможуть вийти на пенсію, якщо трудовий стаж досягнув 25 років. Щорічно цей показник зростатиме на 1 рік, і до 2028 року має досягнути 35 років
Водночас, якщо трудовий стаж складає від 15 до 25 років на пенсію можна вийти у 63. Менший за 15 – вихід на пенсію у 65. Держава може призначити також тимчасова допомогу у разі, якщо у них не буде 15 років страхового стажу після досягнення 65-річного віку.
Зміна нарахування пенсій
Розмір пенсій українців розраховуватиметься за формулою:
Розмір пенсії = Сз * Ікз * Кс;
де Сз – розмір середньої зарплати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії
Ікз – індивідуальний коефіцієнт зарплати (співвідношення зарплати людини по відношенню до середньої зарплати, з якої сплачувалися внески);
Кс – коефіцієнт страхового стажу, який визначається як множник тривалості років стажу роботи на величину оцінки 1 року страхового стажу.
Дискусійним залишається питання існування спеціальних пенсій для особливих категорій населення, наприклад для чорнобильців чи держслужбовців.
Накопичувальна система
Такої пенсійної системи, що діє у розвинених країнах, Кабмін у цій реформі не запропонував. Однак зобов’язався це зробити до 2019 року. Накопичувальна пенсійна програма спочатку запрацює для українців, які не досягли 35 років. А далі має запрацювати для всіх вікових категорій.
Важливо відзначити, що пенсійні законопроекти, які розглядала Верховна Рада, не є реформою по суті, бо лише вдосконалюють стару солідарну пенсійну систему.
Під реформою експерти розуміють перехід до системи, де солідарна її частина складає лише третю частину пенсійних коштів. Друга – накопичувальна, а третя – добровільна накопичувальна. З цими змінами урядовці та парламентарі не поспішають.
Джерело: 24 канал
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами