Триває другий тиждень нового навчального року, а батьки уже скаржаться: домашні завдання дітям доводиться робити допізна, на активність на свіжому повітрі майже немає часу, пише Експрес. У результаті школярі перевтомлюються і втрачають хист до навчання. І це суперечить не лише здоровому глузду, але й державним санітарним нормам.
Тривалість навчального процесу в школі регулює "Державні санітарні правила та норми влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально виховного процесу", затверджені 2001 року. Крім того, Міносвіти і науки щороку видає наказ "Про затвердження типової освітньої програми закладів середньої загальної освіти" на новий навчальний рік. У ньому зазначено загальний обсяг річного навчального навантаження для учнів різних класів. А вже конкретний розподіл навчального навантаження на тиждень окреслено в навчальних планах закладів загальної середньої освіти.
Цими правилами передбачається, що для дітей 1-го класу кількість годин тижневого навантаження (при 5-денному навчальному тижні) має становити 20 годин. Для 2 класу - 22 години, 3-го - 23, 4-го - також 23, 5-го - 28, 6-го - 31, 7-го - 32 години, 8, 9, 10 та 11-го - 33 години.
У першому класі домашніх завдань не задають. Обсяг "домашки" має бути таким, щоб витрати часу на її виконання не перевищували у 2 класі - 45 хвилин, в 3-му - 1 години 10 хвилин, в 4-му - 1 години 30 хвилин, в 5-6-му - 2,5 години, в 7-9-му - 3 години, 10-11-му - 4 години.
Читайте ще: Батьки чи вчителі: хто відповідальний за здоров’я дітей на уроці фізкультури
А от - реалії:
"Моя донька навчається в 11-му класі, - розповідає Ярослав Кілігой. - Щодня - 6-7 уроків, з більшості - складні домашні завдання. Наприклад, вчора вона виконала 4 письмові вправи з української мови, написала твір на урок зарубіжної літератури, вивчила текст напам'ять німецькою мовою і зробила 3 задачі з геометрії. Ще потрібно було підготувати презентацію на урок біології, але Аліна просто не мала сил. Дитина сказала мені: хай вчитель ставить двійку, мені байдуже. Я навіть не намагався вмовити доньку взятися за роботу, бо бачив її втомлені очі. Вона вчилася вдома 7 годин! Лише другий тиждень навчання, та Аліна вже не хоче ходити до школи. А попереду - ЗНО..."
"У 7-му класі - теж шалене навантаження, - ділиться досвідом інша мама, Зоряна Кубрак. - Щодня у мого сина - 7 уроків, тобто він у школі з 8.30 до 15.00. Якщо не враховувати перерви, це - 5 годин 25 хвилин. Трьох годин, які відводять на домашні завдання в МОН, явно не вистачає. Найчастіше син витрачає вдома на уроки по 5 годин. І це при тому, що працює швидко і якісно! А що казати про дитину, якій важко дається певний матеріал і доводиться більше часу витратити на засвоєння?".
Отже, порахуймо: у школі семикласник вчиться 5,25 години (а загалом проводить у школі 6 з половиною годин), вдома виконує уроки 5 годин. У сумі — 10,5-11,5 години щодня! Тобто в робочий тиждень це - 52,5-57,5 години! Старшокласники, очевидно, ще більше...
Як запобігти перевтомі
- Наслідком перевтоми можуть бути розлади нервової системи, - каже Георгій Даниленко, професор, директор Інституту охорони здоров'я дітей і підлітків НАМН України. - Крім цього, виникнення проблем із зором. Інколи психоемоційні негаразди в школярів переходять у проблеми зі шлунково-кишковою системою. Перевтома впливає на все - в тому числі на імунітет. Вона зменшує адаптаційний потенціал школяра.
- Багато дітей відвідують гуртки, секції. Як не переборщити, щоб дитина встигала відпочити?
- Треба орієнтуватися на можливості й готовність дитини. Вона має отримувати фізичне й психоемоційне навантаження, яке сприятиме її розвитку. Якщо дитині не цікаво, то розвиток дитини гальмується. Якщо їй важко, то формується перевтома.
Щодо домашніх завдань, можна використовувати таке правило: півгодини уроків - п'ять хвилин перепочинку. Бажано активного.
Також у цей час можна виконувати вправи для очей. Дитина обов'язково повинна мати час для прогулянки на свіжому повітрі - хоча б 2-3 години.
- Коли школярі мають лягати спати?
- Учні початкової школи - не пізніше 21 години, старшої - о 22:00-23:00. Старшим учням для сну потрібно щонайменше 8 годин, дітям, які вчаться в основній школі - 9 годин, а в початковій - 10 годин.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами