Сьогодні, 3-го січня, рештки відомого українського письменника Олександра Олеся, який похований у Чехії - примусово ексгумовані.
Останки українського письменника Олександра Олеся і його дружини помістили в депозитарій празького кладовища в Чехії, до прийняття родичами померлих рішення про їх перепоховання, повідомляє "Інтерфакс-Україна". Наразі родичі подружжя мешкають в Канаді. Президент України Петро Порошенко доручив Міністерству закордонних справ України вжити всіх можливих заходів для збереження та перепоховання праху Олеся і його дружини.
Водночас, прем'єр-міністр України Володимир Гройсман на своїй сторінці у Facebook зазначив: "Зараз МЗС вживає всіх необхідних заходів для якнайшвидшого вирішення цього питання в Чехії. У свою чергу уряд виділить усі необхідні кошти для перевезення останків одного з найвидатніших українських поетів у Київ". Він також зазначив, що прах видатних українців, зі згоди їх родичів, повинен бути похованим на рідній землі. І повідомив про створення на базі Міністерства культури України спеціальної міжвідомчої комісії, яка буде займатися перепохованням останків великих українців.
Як відомо, Олександр Олесь помер у 1944 році. За чеськими законами, після поховання родичі або друзі померлих мають сплачувати ренту за місце на кладовищі, розміром у 20 тисяч чеських крон на 10 років (приблизно 20 тисяч гривень — ред.). За словами представників місцевої української громади, донедавна ренту за могилу Олеся сплачував, за власною ініціативою, громадянин Чехії та виходець з України Володимир Михайлишин. Однак нещодавно Михайлишин помер, і тепер його син поховав батька на могилі Олеся.
Український інститут національної пам’яті вважає, що вирішення цієї конкретної проблеми не вирішує проблему в цілому. Могили видатних українців розкидані по цілому світу. Чимало з них - під загрозою.
"Частина, вочевидь, залишиться на місці й потребуватиме спільної опіки місцевих українських громад й української держави, - говорить Володимир В’ятрович. - Частину слід перепоховати в Україні через відсутність такої можливості".
А щодо найвизначніших українців - наша держава сама має ініціювати їх повернення на рідну землю для поховання у Національному пантеоні - переконаний голова Українського інституту національної пам’яті.
За інформацією начальника відділу обліку і збереження місць пам'яті Інституту національної пам'яті Павла Подобєда, “за межами України знаходиться понад 250 тисяч поховань представників української військово-політичної еміграції, діячів науки та культури. Багато з них можуть бути ліквідовані найближчим часом”.
Зокрема, цього року тільки на Ольшанському кладовищі у Празі можуть примусово ексгумувати останки драматурга, одного з батьків сучасного українського модерного театру Спиридона Черкасенка; громадської діячки, педагога Орисі Єфремової-Дурдуківської; інженера-будівельника Олександра Ярошевського.
Джерело: Дзеркало Тижня
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами