Восени одяг та взуття здорожчають до 25 %. Хліб, м’ясо, овочі, фрукти та інші продукти харчування – до 50%. Причина тому – низький врожай та відміна державного регулювання ціноутворення в Україні.
З 1 липня держава більше не регулює ціноутворення на продукти харчування. Відповідну постанову Кабмін ухвалив 7 червня цього року. Згідно документу, виробники тепер не зобов’язані декларувати ціни на продовольчу продукцію, а також обґрунтовувати необхідність зміни цих цін.
На думку можновладців, така стратегія дозволить сприяти розвитку конкуренції та уникнути бюрократії у сфері ціноутворення.
Однак, економічні експерти вважають, що подібним рішенням лиш спровокували безконтрольне здороження цін в Україні.
Без варіантів
Асоціація постачальників торгівельних мереж України відмічає, що за останні півроку подорожчала більша частина продуктів у списку соціальних продуктів харчування. І це ще до моменту відміни державного контролю за ціноутворенням.
Так, за перші 20 днів липня зросли ціни на: курячу тушку, сало, яловичину та варену ковбасу, свинину, соціальний хліб, як білий так і чорний.
Найстрімкіше подорожчання відбулось на овочі. Серед них: капуста, морква, цибуля, буряк, картопля.
Останні півроку відчувалось зростання цін на молочну продукцію. Найбільше з “молочки” піднявся в ціні сир та вершкове масло. Зросли в ціні також сметана і молоко. Подорожчали цукор та рис.
З несоціальних продукцій також подорожчали алкоголь – від 12 до 63% та тютюн – до 40%.
До кінця року, впевнені представники Асоціації, ціни на товари збільшаться від 20% до 50%. В першу чергу це пов’язано зі скасуванням регулювання державою цін на продукти харчування.
За словами Олексія Дорошенко, голови Асоціації постачальників торгівельних мереж, вже з початку липня більшість соціальних продуктів в Україні подорожчала.
Читайте ще: Найдешевші літні фрукти: рейтинг 2017 року
– Щось скасовуючи задля відповідності “європейським стандартам”, треба пропонувати щось на заміну, – пояснює голова Асоціації торгових мереж Олексій Дорошенко – Тому Уряд був зобов’язаний замість державного регулювання ввести одну з трьох систем притаманних Європейському Союзу та Сполученим Штатам.
Одяг не в ціні
Незначне підвищення цін також було на фармацевтичну продукцію, медичне обладнання, амбулаторне обслуговування, освіту, послуги ресторанів, готелів та інше.
При цьому, за даними державної служби статистики України, ціни на одяг і взуття цього року не зростали. Підприємці пояснюють відсутність зросту цін на одяг та взуття – зменшеним попитом.
– Я раніше оновлювала свій товар мінімум раз на місяць, – розповідає Марина, подавець жіночого взуття. – Зараз – раз на три-чотири місці. – Ціни знизила майже до закупівельних, та все одно ніхто не купує – нема грошей у людей. Часом доводиться робити чималі знижки, аби хоч щось продати.
Однак, продавці одягу та взуття запевняють, що з наближенням осені все ж таки змушені будуть підняти ціни до 25%. Адже закупівельні ціни непомірно зросли. І щоб мати змогу оновляти асортимент, сплачувати податки та оренду приміщень, змушені піднімати ціни на свій товар.
Вам буде цікаво: Ціни на свинину в Україні продовжують рости
Невдалий рік
За словами аграріїв, цей рік виявився несприятливим для гарного врожаю – морози в травні винищили врожай ягід та фруктів. А, через міру дощова погода в червні, не дозволила вчасно приступити до збору врожаю зернових.
І хоч міністерство аграрної політики звітує про 20 мільйонів тон зібраних ранніх зернових, аграрії сумніваються в їх якості та вже підраховують збитки. Та впевнені – ціна на хліб зросте.
Прогнозують ріст цін і фермери. Кажуть, якщо ціни на зернові будуть високі, то м’ясо теж здорожчає, доведеться покривати збитки на годування птахів та свиней.
Деякі фермери прогнозують здорожчання цін на м’ясо, фрукти, овочі та хліб – до 40%. І це, якщо не буде різких стрибків курсу долара. Бо зростання інфляційних процесів призведе до ще більшого подорожчання цін практично на всі групи товарів та послуг.
Варто зазначити, що згідно держстатистики, більшу частину своїх доходів українці витрачають на продукти харчування та на комунальні послуги. При чому, 49% доходів витрачаються на продукти, алкоголь та тютюн.
Джерело: Факти ICTV
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами