Згідно з його офіційною біографією, Кучма народився 9 серпня 1938 року в селі Чайкине Новгород-Сіверського району Чернігівської області. Вищу освіту здобув у Дніпропетровському державному університеті, де закінчив фізико-технічний факультет за спеціальністю інженер-механік у галузі ракетної техніки.
У політику прийшов 1990 року – тоді він став народним депутатом СРСР, а пізніше – Верховної Ради вже незалежної України. У 1992-1993 роках був головою уряду. 1994 року його обрали президентом України, а 1999 - його було обрано на другий термін.
Леонід Кучма залишається єдиним главою держави, який став президентом вдруге.
2004 року результати дослідження «Центру Разумкова» показували, що близько 45% українців вважали, що Кучма закінчує своє президентство з ганьбою. Тільки 8% опитаних відповіли, що йому вдалося зберегти свій авторитет та повагу з боку суспільства. Крім того, близько 76% українців вважали, що дії президента протягом останніх місяців були спрямовані на захист власних інтересів та інтересів свого політичного оточення.
Кучма за понад 10 років президенства пережив кілька спроб імпічменту. В 2001 році Верховна Рада спробувала змістити його, звинувативши в незаконному продажі зброї, в організації побиття депутата Олександра Єльяшкевича. Також у 2000—2001 роках тривала кампанія протестів «Україна без Кучми». Учасники акції розбили наметове містечко у центрі Києва з вимогами відставки Кучми й керівників силових відомств, проведення незалежної експертизи у справі зниклого журналіста Георгія Гонгадзе. Зокрема, восени 2000 року він був звинувачений у зникненні Гонгадзе (так званий «касетний скандал»).
Із другим президентом України пов’язаний термін «кучмізм». Його використовують для позначення режиму Президента України Леоніда Кучми, що виник і проіснував в Україні протягом 1994–2004 років. «Кучмізм» сформувався в результаті зрощення старих радянських чиновників з регіональними кримінальними елітами; є різновидом пострадянських режимів. Його риси – дуже висока корумпованість державного апарату, декоративна демократія, єдність законодавчої, виконавчої та судової влади, як цілісного механізму контролю над суспільством і гарантуванням незмінності режиму за допомогою непідконтрольних суспільству «силових структур» та концентрація влади в руках єдиної фінансово-багатопартійної корпорації.
Після відходу з великої політики Леонід Кучма займався благодійністю. Перу екс-президента належить шість публіцистичних книг, зокрема«Україна - не Росія», «Зламане десятиліття», «Своїм шляхом. Роздуми про економічні реформи в Україні».
Наразі Кучма представляє Україну в Мінську на засіданнях Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами