CAR-T терапія (метод лікування в імунотерапії, що базується на використанні власних клітин пацієнта для руйнування лейкемічних клітин) інколи може призвести до виникнення нового онкозахворювання.
Про це заявило Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (USFDA), пише Медіа агентство АСС з посиланням на УП.
CAR-T терапію вперше схвалили в листопаді 2017 року для лікування раку крові.
Але FDA заявило, що отримало 19 повідомлень про нові випадки раку крові у пацієнтів, які отримали це лікування.
Для CAR-T терапії із крові пацієнта спершу відбирають конкретний тип лейкоцитів – Т-клітини – а потім за допомогою генної інженерії створюють спеціальні білки, які дозволяють Т-клітинам "зв'язувалися" з раковими клітинами та вбивати їх. Сконструйовані клітини вливають пацієнту назад.
FDA схвалило шість комерційних продуктів CAR-T.
Водночас онкологи заявили, що лікування врятувало життя тисячам пацієнтів з раком крові, і навіть якщо існує причинно-наслідковий зв'язок між лікуванням і невеликим ризиком виникнення нового випадку раку крові, переваги лікування переважають ризики.
"Хоча гіпотетичний ризик нам відомий, ми не спостерігали його у своїх пацієнтів", – каже директорка клітинної імунотерапії в Массачусетській лікарні загального профілю, докторка Марсела Маус.
Але є й інші потенційні пояснення онкологів – CAR-T-терапія застосовується, коли пацієнти вже пройшли хоча б один курс традиційного лікування з інтенсивною хімієтерапією і, часто, опроміненням. Ці методи лікування самі по собі можуть викликати нові види раку крові.
Навіть без хімієтерапії або опромінення, за словами Маус, пацієнти з раком клітин крові особливо сприйнятливі до розвитку інших видів раку клітин крові.
Директор центру генетичної та клітинної імунотерапії в Медичній школі Вашингтонського університету в Сент-Луїсі Джон Ді Персіо зауважує, що його центр пролікував від 500 до 700 пацієнтів. І, за його словами, "він не бачив, щоб у жодного пролікованого з'явився новий Т-клітинний рак".
Він додав, що терапія CAR-T створена для пацієнтів, які померли б без неї.
"Це рятує їм життя. Користь від цього лікування величезна", – сказав доктор Ді Персіо.
Своєю чергою FDA заявило, що повідомлення про додаткові випадки раку включають серйозні наслідки – госпіталізацію та навіть смерть.
В управлінні пояснюють, що коли Т-клітини пацієнтів, які сконструйовані для створення білків, атакують ракові клітини, вірус допомагає вставити нові гени в ДНК Т-клітин. Це може порушити роботу інших генів, що призведе до повторного виникнення раку.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами